Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dalış Sonrası Kulak Tıkanıklığında Ne Yapılır?

Kulak tıkanıklığı kaç yaşında olursanız olun çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Bazı kişilerin anatomik yapıları sebebi ile daha çabuk karşılaştığı bu durum genellikle dalış sonrasında meydana gelir. Çoğu kişi bu durumda telaşa ve korkuya kapılsa da bu durum genel olarak kısa bir süre içinde geçer. Fakat kendiliğinden geçmeyen ve ağrının da beraberinde geldiği durumlar olması halinde mutlak surette bir doktora görünülmesi gerekir.

Dalış Sonrası Kulak Tıkanıklığı Nedenleri Nelerdir?

Dalışın ardından ortaya çıkan kulak tıkanıklığını derecelendirerek hareket etmek gerekir. Bu noktada dalış yapılan yerin derinliği, insan vücudunu etkileyen basıncın miktarı ve şiddetine bağlı bir şekilde kulak tıkanıklığının şiddeti de değişkenlik gösterir.

Birçok farklı durumun göz önünde bulundurulması gereken dalış sonrası kulak tıkanıklığına sebep olan en büyük etmen basınç farkı olur. Hızlı bir şekilde yapılan dalışlarda vücudun iç basıncı ile dış ortamın vücuda uyguladığı dış basınç birbirini aniden dengeleyemez ve kulak tıkanıklığı meydana gelir.

Dalış sonrası kulak tıkanıklığı söz konusu olduğu zaman en sık görülen diğer sebeplerin arasında kulak yapısı ya da zarında meydana gelen çeşitli rahatsızlıklar yer alır. Sıklıkla karşılaştığımız bir durum olmasa da kulak zarı yırtılmasının ardından kulak tıkanıklığının ortaya çıkması muhtemeldir. Bu durumda kulak tıkanıklığının kısa bir süre içinde geçmesi mümkün olmaz. Bu tür bir durumun ortaya çıkması halinde hiç vakit kaybedilmeden Kulak Burun Boğaz doktoruna gidilmesi ve erken müdahale edilmesi gerekir.

Dalış Sonrası Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Dalış sonrası kulak tıkanıklığı söz konusu olduğu zaman bu durumun önüne geçebilmek için kullanılacak olan tipik birtakım yöntemler bulunur. Fakat bu yöntemleri kullanırken sağlığınıza da zarar vermemeye çalışmanız gerekir. Bu nedenle hareketlerinizi yaparken abartıya kaçmamaya özen gösterin.

1. Esneme Hareketi

Kulakların tıkanması halinde oldukça etkili bir yöntem olan esneme hareketi kullanılır. Bu hareket ile birlikte uykunuz gelse de gelmese de yapay bir şekilde esneyerek, yani ağzınızı geniş bir şekilde açarak damağınızı serbest bırakın. Esnemeyi başarmanız halinde östaki borunuz açılır ve bu da kanallarda yer alan basınçlı havanın azalmasını sağlayarak, tıkanıklığın geçmesini sağlar. Kulağınızın üzerinde olan basıncı geçirmek için esneme hareketine devam etmeniz gerekir. Bu hareket ile bir sonuç alamayan kişilerin esniyormuş gibi yapmayı denemesi gerekir.

2. Çiğneme Hareketi

Büyük bir lokma yiyeceği çiğnemeye çalışıyormuş gibi ağız hareketleri yaparak dişlerinizi sıkıp bırakmalı ve dudaklarınızı hareket ettirmelisiniz. Bu sayede esneme hareketi ile aynı şekilde kulaklarınızın üzerinde olan basınç azalacak ve östaki borunuz açılacaktır. Diğer yandan gerçekten de ağzına bir lokma yiyecek atabilir ya da sakız çiğneyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda çiğniyormuş gibi yapmak da işe yarayan yöntemler arasında yer alır.

3. Valsalva Manevrası

Hava basıncında meydana gelen değişiklikler sonucu ortaya çıkan kulak tıkanıklıklarının giderilebilmesi için kullanılmakta olan valsalva manevrası ile birlikte östaki borularınızın açılması ve rahatlaması mümkün olur. Bu hareketi yapabilmek için baş ve işaret parmaklarınızı sıkmalı ve ağzını kapattıktan sonra burnunuzu temizler gibi dışarıya doğru hava üflemelisiniz. Burun delikleriniz kapalı olduğu için dışarıya hava veremeyecek olsanız da bu hareket kulağınızın üzerinde olan basıncın dengeli bir hale gelmesini sağlar. Fakat bu noktada kulağınıza zarar verecek kadar şiddetli bir şekilde nefes vermekten çekinmeniz gerekir. Bu hareketi birkaç kere tekrarlamanız yeterli olur.

4. Yutma / Yutkunma

Bir yiyecek ya da içecek yardımıyla yutkunabilir ya da yalnızca tükürüğünüzü yutarak östaki borularını açmaya çalışabilirsiniz. Kulak tıkanmasının belirtileri ortaya çıkar çıkmaz yutkunmaya çalışırsanız, kulak tıkanıklığı ortaya çıkmadan dahi bu durumun önüne geçebilirsiniz. Fakat dalış sırasında bunu yapamayacağınız için bu yöntemi dalış sonrasında uygulayabilirsiniz.

Bu noktada bilmeniz gereken bir diğer şey dalış sonrası ortaya çıkan kulak tıkanıklığı rahatsızlığının barotravma adı verilen ve hava basıncı değişimine bağlı olarak meydana gelen zedelenmenin habercisi olabilir. Ciddi bir şekilde seyreden barotravma hastalığı baş dönmesi, mide bulantısı, bilinç kaybı ve ateş gibi etkenlere yol açabilir. Bu da kişinin hayatını tehlikeye atacağı için bireylerin doğrudan bir hastaneye gitmesi gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.