Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Damakta Et Büyümesi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Damak, ağız bölgesinin tavan kısmını oluşturur. Sert ve yumuşak olmak üzere iki farklı dokudan meydana gelir. Sert damak çene ve damak kemiğinden oluşur. Dış yüzeyi de mukoza zarıyla kaplanır. Ağız içinde konum olarak sert damak önde, yumuşak damak ise arkada yer alır. Yumuşak damak kaslardan oluşur ve ağız ile yutağı birbirinden ayırır. Damak bölgesinde et büyümesi genel olarak birçok kişide görülebilir. Et büyümesi daha çok damağın orta çizgisinde ve ağız çatısının ön kısmında ortaya çıkabilir. Dişlere yakın bir yerde meydana gelir ancak dişleri etkisi altına almaz. Herhangi bir risk faktörü oluşturmadığı zaman kısa süre içerisinde kendi kendine geçebilir.

Damakta Et Büyümesinin Nedenleri Nelerdir?

dişler

Damağın ön kısmında et büyümesi sorunu birtakım sebeplere bağlı olarak meydana gelebilir. Şişlik, et büyümesinin ilk semptomları arasında yer alır. Üst kesici dişlerin arka kısmında yer alan et büyümesi, ilk aşamalarda küçük ebattadır. İlerleyen günlerde ebatında değişlik oluşur ve büyümeye başlayabilir. Damakta et büyümesi, embriyo epitel hücrelerinin hızlı bir şekilde çoğalmaya başlamasına sebep olur. Aynı zamanda damakta kronik travma oluşumu sonucunda ya da damağın ön kısmında sürekli olarak tekrarlayan tahriş, embriyo hücrelerin çoğalmasına yol açabilir. Travma oluşumu, yapısı ve şekli bozuk olan dişlerden ya da dişin taşlanmasıyla meydana gelir.

İlerleyen yaşlarda ya da yapısal olarak birçok kişi dişlerini protez yaptırır. Protezin üst ve alt damağa tam olarak uyum sağlamaması nedeniyle bu soruna yol açabilir. Aynı zamanda damağın ön kısmına alınan sert darbeler ya da sert, sivri bir yüzeye çarpma sonucunda et büyümesi oluşur. Ağızda ya da burunda çeşitli sebeplerin oluşumu sonrasında bakteriyel kaynaklı enfeksiyonlar ortaya çıkabilir. Enfeksiyon damağa kadar ilerler ve bu kısımda et oluşumuna ve ilerleyen zamanlarda büyümesine neden olur. Hafif çapta tükürük bezi yaralanmasında ya da hasarında et büyümesine yol açabilir.

Damakta Et Büyümesi Nasıl Geçer?

dişler

Damakta et büyümesi hemen hemen herkeste görülebilen bir sağlık sorunudur. Altında yatan sebebin farklılığına göre, tedavide de farklı yöntemlerin uygulanması gerekir. Bu sorunu teşhis etmek ve tanı koymak her zaman çok kolay olmayabilir. Bu nedenle ilk olarak hastaya ilaç tedavisi uygulanır. İlaç kullanımına ek olarak iltihap kurutucu krem de tavsiye edilebilir. Bir süre ilaç ve kremin kullanılmasından sonra herhangi bir iyileşme olup olmadığının kontrolü sağlanır. İyileşme olursa, et büyümesi tamamen küçülene ve hatta yok olana kadar ilaç kullanımına devam edilebilir. Et büyümesini, diğer kist oluşumundan ayırt etmek için diş röntgeni ya da tanı koyma testleri yapılır. Kontrolünü sağlamak için diş check-up ı ile takip edilir. Aynı zamanda 6 ayda bir tekrarlanması gerekebilir. Farklı bir enfeksiyonun oluşumunu engellemek için ağız hijyenine bu aşamadan sonra daha çok dikkat edilmelidir.

Bu tedavi yöntemleri sonucunda iyileşme görülmezse diğer bir seçenek ise cerrahi operasyondur. Et ilerleyen zamanlarda büyüyorsa ve konuşma, yeme, içme gibi ihtiyaçları engelliyorsa ameliyat zorunlu hele gelir. Ancak cerrahi operasyon et büyümesi için sakıncalı olabilir. Birçok başarılı örnek olmasına rağmen, ameliyat sayısı yine de çok değildir. Etin bulunduğu bölge damak ve dişleri kapsadığı için, bu durum ameliyatı zorlaştırır ve riskli hale getirebilir. Damakta bulunan etin alınması için bazı durumlarda hastanın birkaç dişinin çekilmesi gerekebilir. Etten kurtulmak için birkaç dişin feda edilmesi konusunda hastalar tereddüt yaşayabilir. Bu duruma ek olarak, aynı zamanda cerrahi operasyon ileriki bir tarihe ertelendiği ve iltihabın tam olarak temizlenmemesi durumunda damakta açık yaralar ortaya çıkabilir. Ağızda ortaya çıkan yaralar belirli bir süre sonra tamamen kaybolabilir ve ameliyat tarihine kadar herhangi bir müdahale yapılmaz. Açık bir şekilde yara bekletilebilir. Operasyon tamamlandıktan sonra damak kısmı sulanır ve tekrar oluşumunu engellemek için bütün epitel astarları tamamen kaldırılır. Damat bölgesinde et büyümesini önlemek ve tekrar oluşumuna engel olmak için alınabilecek herhangi bir önlem bulunmaz. Çünkü kesin bir sebebi yoktur. Önemli bir hastalığın belirtisi olarak da kendini gösterebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.