Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Damar Atması Nedir, Neden Olur?

Damar atması sıkça görülen bir rahatsızlık olup, vücudun çeşitli yerlerinde görülebilir ve sağlıklı olan insanlarda da ortaya çıkabilir. Çoğu zaman ciddi bir duruma neden olmayan bu rahatsızlık bazen hastalık belirtisi olarak ortaya çıkar ve ani tedavi gerektiren bir duruma dönüşebilir. Damar atması nedir, neden olur gibi soruları bu yazıda yanıtlayacağız.

Damar Atması Nedir?

Damar atması sıkça karşılaşılan bir rahatsızlıktır, bir hastalık değildir. Damar atmasının meydana gelmesinin sebebi genellikle damar tıkanıklığıdır fakat sağlığı yerinde olan kişilerde de görülebilir. Damar atması, kol, el, bacak, omuz, boyun, sırt gibi vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkabilir.

Damar Atması Neden Olur?

Damar atması damar tıkanıklığından meydana geliyorsa sağlık açısından ciddi bir durum ortaya çıkabilir. Eğer sağlıklı kişilerde damar atması görülüyorsa, çoğunlukla hareketsiz kalmış olmaktan veya vücutta sürekli belli bir bölgeye basınç uygulamış olmaktan dolayı ortaya çıkabilir. Hareketsiz kalma sonucu olarak gerçekleşen damar atması kısa süre sonra geçer fakat belli bölgeye basınç uygulanmasından dolayı gerçekleşen damar tıkanıklığı kısa süreli damar tıkanıklığına neden olur ve belli bir süre devam eder. Damar atması kolda gerçekleşiyorsa bunun sebebi uyurken kolun üzerine yatmak, yorucu sporları kola çok yüklenerek yapmak olabilir.

Damar Atmasından Nasıl Korunulur?

egzersiz

 • Vücutta hareketsizlikten dolayı oluşan damar tıkanıklığı sağlık için ciddi bir durum oluşturmaz ve günde en az 1 saat düzenli bir şekilde spor ve egzersiz yapmak bu durumu önleyebilir. Düzenli yapılan spor damar atmasını korumasının yanı sıra tüm damarların sağlığını da korur.
 • Uyurken yatış pozisyonuna dikkat edilmelidir. Uyandığınızda yatış pozisyonunu değiştirmeniz gerekir.
 • Uzun süre hareketsiz kalmaktan kaçınmak gerekir. Günde yarım saat yapılan yürüyüş damar atmasını önleyebilir.
 • Vücudu uzun süreli basınca maruz bırakmamak gerekir.
 • Eğer durum ciddi ise mutlaka bir uzman doktora başvurmak gerekir. Göğüs kafesi ve civarında damar atması gerçekleşiyorsa kişinin sağlığı tehlikede olabilir.

Vücut Bölgelerinde Damar Atması Problemi

boyun

 • Kolda seğirme durumu genellikle insanların o gün içerisinde kola çok fazla yüklenmek, ağır yük taşımak gibi nedenlere bağlı olabilir.
 • Aynı zamanda kola alınan tehlikeli bir darbe ya da sinir ve kaslarda meydana gelebilecek zedelenmeler, ters hareket yapmak ağrı ve seğirme şeklinde belirtiler gösterebilir.
 • Kolda damar atması bazen kalp ve damar hastalığı gibi tehlikeli durumlara neden olabilir. Seğirme sol koldaysa ve kolda uyuşma ile beraber görülüyorsa ateroskleroz hastalığından şüphelenilir. Uzman doktora danışmakta fayda vardır.
 • Bacakta meydana gelen seğirmeler damar tıkanıklığının habercisi olabilir.  Bu durum genellikle kasılmalar şeklinde ve çok sık gözlemleniyor ise ve hasta yaşı ilerlemiş ise bu durumun tek bir nedeni olabilir oda damar tıkanıklığıdır.
 • Bacak atmasının bir diğer nedeni de fizyolojik etkenler nedeniyle kısa sürede geçecek olan hareketsizliktir. Kişinin bacağı üzerine fazla basınç uygulanması nedeniyle o bacakta oluşan sızlamalar ve seğirmeler şekilde görülebilir.
 • Başta damar atması genellikle bir rahatsızlık belirtisi olmaz ancak her ihtimale karşın bir doktor tavsiyesi almanızda fayda var.
 • Boyun seğirmesi, boyun damarlarının atması ya da seğirmesi durumu, genellikle belli bir yaşın üzerindeki kişilerde çok sık görülen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın başlıca nedeni yanlış uyuma ya da ters hareket yapıldığı taktirde ortaya çıkar.
 • Omuzda damar atması, nörolojik bir rahatsızlığın olmadığı durumlarda çok yoğun iş temposu durumlarda psikolojik etkenler sonucunda ortaya çıkar.

Vücut Bölgelerinde Görülen Damar Atmasının Tedavisi

 • Bacakta ortaya çıkan damar atması için düzenli egzersiz ve spor damar atması problemini ortadan kaldıracaktır.
 • Kolda damar atması bazı kalp hastalıklarının habercisi olabileceğinden bir hekime başvurmak gerekir.
 • Başta damar atmasın en büyük nedeni migrendir. Migrenin tedavisi için ise bazı ağrı kesiciler kullanılmaktadır.
 • Boyundaki ve omuzdaki damar atmasının önüne geçmek için ise ozon yağı ile yapılan bir masaj atmanın önüne geçecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.