Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Damar Gerilmesi Nedir, Neden Olur?

Damar gerilmeleri genellikle damarlarda ortaya çıkan bir tür patolojik problemin sonucunda meydana gelir. Damarlar, vücudumuzda yer alan kanın kalpten başlamak üzere diğer hücrelere taşınmasını sağlar ve kirli kanı tekrar kalbe geri getirir. Bu organ bu sirkülasyonu insanın doğduğu günden öldüğü güne dek aynı tempo ile yapmaya devam ediyor. Fakat gerek genetik gerek ise çevresel faktörlerden dolayı damar sertleşmesi, damar gerilmesi, damarda tıkanıklık ya da damarda bozulma gibi durumlar ortaya çıkabiliyor. Damar gerilmesine sebep olan durumları ise şu yazımızda bulabilirsiniz.

Damar Gerilmesinin Sebepleri Nelerdir?

  • Kalp rahatsızlıklarına bağlı bir şekilde kanın yeteri kadar düzenli bir şekilde pompalanmaması halinde damar gerilimi görülebilir.
  • Yüksek tansiyon hastası olan kişilerde birbirinden farklı damar deformasyonları ve damar gerilmesi ortaya çıkabilir.
  • Şeker hatalarının, yüksek seviyede kan şekerine sahip olmaları halinde damar gerilimi görülür.
  • Vasküler bozukluklar sebebiyle damar gerilmesi oluşabilir.
  • Normal şartlarda vücutta bulunması gereken ve büyük bir öneme sahip olan minerallerin yeteri kadar bulunmaması halinde damar gerilmesi meydana gelebilir. Özellikle potasyum, sodyum ve kalsiyum minerallerinin eksikliğinin çekilmesi halinde damar gerilmesi yaşanabilir.

Çeşitli içecekler ve besinler de damar gerilmesi ya da buna benzer damar bozukluklarının ortaya çıkması mümkündür. Yüksek oranda kafein bulunan gıdaları içen ya da yiyen kişilerde de damar gerilmesi yaşanabilir.

Dolaşım sisteminin en önemli parçalarından biri olan damarlar, lenf ve kan olmak üzere ikiye ayrılarak farklı görevler üstlenirler. Dolaşım sistemi rahatsızlıkları ya da bir başka sebepten dolayı damarlarda gerilme meydana gelebilir. Şimdi damar gerilmesine neden olabilecek diğer durumlara göz atalım.

Damar Gerilmesine Neden Olabilecekler Rahatsızlıklar

Damar sertliği şeklinde de ifade edilebilen çeşitli damar gerilmesi vakaları bulunur. Yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, diyabet, sağlıksız beslenme ya da aşırı miktarda alkol tüketen insanlarda damar sertliği problemi tetiklenir. Kalp ve beyin rahatsızlıklarını da işaret edilebilen bu rahatsızlıklar, damar gerilmesi ve damar sertleşmesi gibi rahatsızlıklara yol açar. Genellikle koroner ve şah damarları etkileyen bu duruma biraz daha detaylı bir şekilde bakalım.

1. Koroner Damarların Tıkanması

Koroner damarların tıkanmasına egzersiz halinde ya da dinlenirken göğüs ağrısı, kalp krizi, göğüste yanma ya da kalp ritim bozuklukları gibi sebeplerle rastlayabilirsiniz. Bu rahatsızlıklar oldukça ciddi olup aynı zamanda hayati önem taşır. Bu nedenle de dikkat edilmesi ve belirtilerinin tespit edilmesi halinde doktora gidilmesi gerekir.

2. Şah Damar Tıkanıklığı

Şah damarları geçici ya da kalıcı körlüğe neden olabilmekte, inme ya da felç gibi ciddi hastalıklara yol açabilmekte olduğu için ihmal edilmemesi ve geciktirilmemesi gereken ve vakit kaybetmeden doktora gidilmesi gereken bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor.

3. Bacakta Damar Tıkanıklığı

Bacakları besleyen damarların tıkanması halinde yara ya da ağrı şeklinde kendini belli eden bu durumun da ihmal edilmemesi gerekiyor.

Damar sertleşmesi ve damar gerilmesi gibi durumların kalp krizi gibi önemli hastalıklara yol açması sebebi ile bu tür sorunların tespit edilmesi halinde hiç vakit kaybedilmeden doktora başvurulması, gerekli tetkiklerin yapılması ve en nihayetinde de tedaviye geçilmesi gerekiyor.

Damar Gerilmesinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Damar gerilmesinin tedavisinde ilk olarak bu duruma sebep olan rahatsızlığın tespit edilmesi gerekir. Kalp rahatsızlığı sebebi ile meydana gelen ve vücuda yeteri kadar kan pompalanamaması durumunda dokulara giden damarların üzerindeki basıncın artması ile birlikte kan miktarı arttırılmaya çalışıldığı için damar gerilmesi sorunu ortaya çıkabilir. Bu sebepten kaynaklanan bir damar gerilmesi sorunu ile karşı karşıya kalınması halinde ilk olarak kalp yetmezliğinin tespit edilmesi ve hemen ardından tedaviye geçilmesi gerekir.

Yüksek tansiyon hastaları da benzer sebeplerden dolayı damar gerilmesi yaşar. Bununla birlikte bu kişilerde damar tıkanıklığı gibi vasküler sorunlara sık rastlanır. Damar gerilmesine sebep olan durum minerak eksikliği gibi bir neden ise bu durumda kan testinin yapılması halinde tespit edilebilir. Böylelikle eksik olan minerallerin düzenli bir şekilde alınması halinde de durum çözülmüş olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.