Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Damar Seğirmesi Nedir, Neden Olur?

Damar seğirmesi ya da atması olarak nitelendirilen rahatsızlık genelde çoğu kişide meydana gelir. Damar seğirmesi gibi bir sağlık sorunu, diğer hastalıklarla bağlantılı olabilir. Bunun için damar seğirmesinin neyden kaynaklandığı hastalık ilerlemeden teşhis etmek gerekir. Damar seğirmesi bazı durumlarda hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olma gibi basit sebeplerden kaynaklanıyor olsa da, bazen damar tıkanıklığı sebebine ve diğer ciddi sağlık sorunların bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Damar seğirmesinin asıl sebebi damar tıkanıklığı ise, vücudun herhangi bir bölgesinde daha önemli sağlık sorunlarına neden olma ihtimali olabilir. Bu nedenle çok basit olarak görülen ve kısa süre içerisinde biten damar seğirmesinin ciddiye alınması, önemsenmesi gerekir.

Damar Seğirmesi Neden Olur?

damar seğirmesi

Damar seğirmesi çoğu insanda ortaya çıkan bir sağlık sorunu. Damar seğirmesinin ortaya çıkmasında birçok neden olabilir. Özellikle damar seğirmesi rahatsızlığında, damar tıkanıklığının üzerinde daha çok durulur. Damar seğirmesi daha çok insan vücudunda yer alan kan dolaşımında damar tıkanıklığı meydana gelmesiyle oluşur ve bu durum ciddi sorunlara neden olur. Damar seğirmesinin ortaya çıkmasındaki bir diğer sebep ise, insan vücudunun uzun süre hareketsiz kalması. Uzun süre hareket etmediğiniz ve sporsuz bir hayata sahipseniz, kas ya da damarlarda seğirme gibi sağlık sorunu olabilir. Bu durum daha çok yaşlı insanlarda görülür. Çünkü yaşı ilerlemiş olan bireyler yavaş hareket ettikleri ya da hiç hareket edemedikleri için damar seğirmesi daha çok rastlanır.

Damar seğirmesinin ortaya çıkmasındaki bir diğer neden ise, psikolojik faktörler. Eğer damar seğirmesi psikolojik bir kaynağa dayanıyorsa, daha çok yetişkinlerde ortaya çıkar. Günümüzde insanlar birçok nedene bağlı olarak yoğun stres altında yaşar. Stres direkt olarak insanların içerisinde bulunduğu ruh halini yansıttığı anlamına gelir. Damar seğirmesinin eğer psikolojik bir faktöre bağlı oluşuyorsa, daha çok mutlu olmaya ve ruh halinizi pozitif yönde değiştirmeye çalışın. Damar seğirmesinin nedenleri arasında sinir sistemi gibi bir sağlık sorunu da yer alır.

Sinir sisteminde ortaya çıkan bazı problemler bireylerde daha çok damar seğirmesinin oluşumuna yol açar. Damar seğirmesi daha çok beyinden vücuda giden damarlarda meydana gelen hasardan dolayı oluşur. Aynı zamanda hareketsizlik haricinde, aynı bölgeye uzun süre baskı uygulanması ve belirli bir yük bindirilmesi de bu soruna neden olur. Koroner damar tıkanıklığı damar sağlığıyla ilgili önemli bir hastalık. Bu sağlık sorunu da vücudun farklı yerlerinde damar seğirmesine yol açabilir. Damar seğirmesi kısa süreli olduğu zaman herhangi bir ağrı ya da acı vermez. Ancak bazı durumlarda uzun süreli ve hızlı bir şekilde olabilir. Uzun süreli damar seğirmesi hafif bir ağrıya neden olabilir.

Damar Seğirmesi Nasıl Geçer?

damar seğirmesi

Damar seğirmesi herhangi bir sağlık sorunu olarak nitelendirilmesi yanlış olur. Fakat birçok kişide meydana gelen kısa süreli bir rahatsızlıktır. Bir hastalık özelliği taşımasa da bazen tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Damar seğirmesi herhangi bir hastalığa sahip olmayan birçok bireyde de görülür. Yaşam alışkanlıkları birçok kişinin sağlığı üzerinde büyük etkiye sahiptir. Damar seğirmesinin en önemli sebeplerinden biri olan hareketsiz yaşam tarzı, aynı zamanda farklı sağlık sorunlarını da beraberinde getirir. Bu nedenle hem genel sağlığın devamlılığı açısından hem de oluşabilecek hastalıkları engellemek için günlük spor ve egzersizleri yapmayı ihmal etmeyin. Düzenli bir şekilde spor yapmak, damar seğirmesi ve damar hastalıkları engellemesi açısından da büyük yarar sağlar.

Özellikle gün içerisinde yapılan egzersizler, yürüyüşler bacaklarda meydana gelen damar seğirmesini en aza indirir ya da tamamen yok eder. Damar seğirmesinin oluşumunu engellemek için uyuduğunuz pozisyona dikkat edin. Vücudunuzun herhangi bir kısmına baskı ve ağırlık yapmayacak bir şekilde uyumaya çalışın. Uzun süre hareketsiz ve aynı pozisyonda kalındığı zaman damar seğirmesine yol açar. Bu sorunu engellemek için gece her uyandığınız anda, uyuma pozisyonunu değiştirin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.