Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Damar Şişmesi ve Ağrı Neden Olur?

Damar, yaşamsal fonksiyonun sağlanması ve devam etmesi için, gerekli olan kan akışının vücudun her yerine taşıyan parçalardır. Farklı türleri olan damarlar, vücutta konumlanma durumuna bağlı olarak farklı uzunluk ve genişliğe sahip olabilir. İnsan vücudu için çok önemli bir fonksiyona sahip olan damarlarda birtakım sebeplere bağlı olarak çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkar. Bu sağlık sorunları arasında en çok damar şişmesi ve ağrıması yer tutar. Her yaştan insanda çok sık olarak damar şişmesi ve ağrı görülebilir.

Damar Şişmesi ve Ağrının Nedenleri Nelerdir?

damar şişmesi ve ağrı

İnsan vücudu için hayati önem taşıyan damarlarda bazı sebeplerin gerçekleşmesi sonucunda şişme ve ağrı ortaya çıkar. Genelde akut sebeplere bağlı olarak damarlarda bazı deformasyon oluşabilir. Akut sebeplerden dolayı ortaya çıkan şişme ve ağrı, kısa süre içerisinde kendi kendine geçer ya da uzun sürerse tıbbi bir müdahaleye ihtiyaç duyulabilir. Bazı durumlarda şişlik ve ağrı kronik sebeplere bağlı olarak meydana gelebilir.

Bu tür durumlarda ise şişlik, ilerleyen zamanlarda yavaş yavaş iner. Ağrının geçmesi ise uzun sürebilir. Günlük hayatta fark ederek ya da farkında olmadan alınan darbeler sonucunda damarda şişme ve ağrı ortaya çıkar. Eğer damarın bulunduğu bölgeye sert bir şekilde darbe aldıysanız, zedelenme gibi daha ciddi bir durumun oluşmasına neden olabilir. Darbe alınan kısmında bulunan kas, yağ ve kemik dokusu da ciddi anlamda zarar görür.

Yüksek tansiyon günümüzde birçok insanda oluşan bir sağlık sorunudur. Bu rahatsızlıkta insan vücudunda belirli bir seviyede olması gereken kan basıncı, normal değerlerin üstüne çıkabilir. Yüksek tansiyon kalp ve damar hastalıklarına neden olabilir. Kan basıncını normal değerler aralığında tutmak için, tuz kullanımına özellikle dikkat etmeniz gerekir. Tuz tüketimine dikkat etmediğiniz zaman, yüksek tansiyon hastalığının bir belirtisi olarak damarlarda şişme ve ağrı ortaya çıkabilir. Aynı zamanda insan vücudunda yer alan alt ekstremite alanlarında ödem oluşumuna da yol açar. Çoğu insanın düzenli olarak kullanması gereken ilaçlar vardır. Bu kullanılması gereken ilaçların yan etkisi olarak damarda şişme ve ödem ortaya çıkabilir.

Damarlarda meydana gelen bazı sağlık sorunlarının sebeplerinden biri damar hastalıkları olabilir. Yapısal ya da çevresel faktörlere bağlı olarak damarlarda sekonder meydana gelir. Bu sağlık sorunu oluşum nedeni fark etmeksizin, damar hastalıklarında görülen tüm belirtilerde damarda şişme ve ağrı yer alır. İlerleyen zamanlarda damar tıkanıklığına neden olabilir.

Damar Şişmesi ve Ağrı Nasıl Geçer?

damar şişmesi ve ağrı

Damar şişmesi genel olarak, özellikle kol ve bacak kasları üzerinde meydana gelen bir durumdur. Damarın üzerinde bulunan kanın yoğunluğunun artması ve damarlardaki kan dolaşımının azalması sonucunda ortaya çıkabilir. Bu durum, damarın bulunduğu kısımda şiddetli ağrının oluşmasına neden olur. Kol ve bacak kaslarındaki kan yoğunluğun artması kramp oluşumuna da yol açabilir. Bu nedenle hiç vakit kaybetmeden, bir doktor kontrolünden geçmeniz gerekir.

Altında yatan temel sebep tespit edildikten sonra, uygun olan tedavi yöntemine başlanılmalı. Damarlarda oluşan ağrıyı yok etmek için, damarın bulunduğu kısımları hafif bir şekilde ovabilirsiniz. Bu yöntem damarda meydana gelen ağrının azalmasına yardımcı olabilir. İyileşme süreci içerisinde hastalar özellikle şişen ve ağrıyan bölgeyi kullanmaktan kaçınmalılar.

Damar şişmesi ve ağrısının temel sebebi, kronik bir sağlık sorunu ise hastaların düzenli olarak ilaç kullanması gerekir. İlaç kullanımı hastalığı kısa sürede geçiren etkili bir yöntem olabilir. Doktor tavsiyesiyle antiagregan türü bir ilaç kullanabilirsiniz. Kronik hastalıklarda, insan vücudunda yer alan kan basıncı yükselir. Kan basıncının yükselmesinden kaynaklanan ağrı ve şişlik, düzenli olarak ilaç kullanımı sonucunda büyük oranda iyileşebilir.

Akut bir travmadan dolayı oluşan damar zedelenmesinde, çok fazla müdahale edilmemesi gerekir. Bu sorunu tedavi etmek için analjezik ve kas gevşetici kremlerin sorunlu bölgeye sürülmesi önerilebilir. Düzenli olarak kremlerin kullanılmasında sorun ortadan kalkar. Damarlarda meydana gelen anlık ağrı, sıcak su ile masaj yaptığınız zaman, kısa süre içerisinde hafifleyerek, geçebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.