Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Damar Tıkanıklığına Karşı Doğal Tedavi

Damar tıkanıklığını iyileştirmek ve tıkanan damarların açılmasını sağlamak için ilk olarak beslenme alışkanlıklarınız ve yaşam biçiminizde önemli değişiklikler yapmalısınız. Damar tıkanıklığı pek çok ciddi rahatsızlığa neden olmaktadır. Bitkiler damarların temizlenmesi ve sağlığını koruma konusunda yardımcı rol oynasa da bilinmelidir ki damar tıkanıklığı çok ciddiye alınması gereken ve tedavisinin mutlak surette doktor kontrolünde yapılması gereken bir rahatsızlıktır. Doktorlar tarafından verilen tedaviler ve ilaçlar kesilerek bunların yerine bitkisel yöntemler konulmamalıdır. Yine doktora danışılarak tedaviye katkısı olması amacı ile bitkisel olarak destek alımı yapılabilir.

Damar Tıkanıklığı Nedir?

Yağın aşırı olarak birikimi ve kolesterol artışı neticesinde tıkanan damarlar kan akışının yeterli oranda olmasını engellemektedir. Kan akışının azalmasıyla yani damar tıkanıklığı sonucunda kalp, beyin ve diğer hayati öneme sahip organlara yeterli miktarda kan ve oksijen ulaşamaz. Bu da organların fonksiyonlarını tam olarak yerine getirememesine sebebiyet verir.

Özellikle de C vitamininin eksikliğinde hasar gören damarların çeperleri vücudun kolesterolünü kullanarak yırtılma ve hasarların onarımını sağlar. Damarların çeperini onarmak için vücut tarafından yama olarak kullanılan kolesterol zaman içinde sertleşmeye uğrar ve çeşitli kardiyovasküler rahatsızlıkların meydana gelmesine neden olur. Buradan da anlaşılacağı üzere vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminler ve mineraller alınmadığı takdirde damar tıkanıklığı sorunu ile karşı karşıya kalınır.

Damar Tıkanıklığı İçin 6 Doğal Yöntem

Damar tıkanıklığı olan kişiler için tavsiye edilen bitkileri ve doğal yöntemleri sizler için listeledik. İşte damar tıkanıklığına karşı doğal tedavi yolları;

1. Zencefil

Zencefil, damarların yağ ve kolesterolden arınmasına yardımcı olan bir bitkidir. Kanı sulandırır ve kanın dolaşımını hızlandırır. Bunun yanı sıra detoks programlarında önerilen bitkilerin en başında yer almaktadır. Sağlık amaçlı olarak, zencefilin kökü kullanılmaktadır. Damar açıcı, antioksidan, kolesterolü dengeleyici ve iltihapları giderici özellikleri bulunmaktadır. Zencefilin içerisinde C vitamini, demir, magnezyum ve fosfor gibi vücut için gerekli olan pek çok vitamin ve mineral bulunmaktadır. Damar sertliği olan hastaların yanı sıra romatizma hastaları da bu bitkiden yararlanabilirler. Taze zencefil demlenerek içilebilir ya da yemeklere katılarak da kullanılabilir.

Doktorlar tarafından kendisine pıhtı önleyici ilaç verilmiş olan kişiler ile safra kesesinde herhangi bir rahatsızlığı olan kişilerin doktora danışmadan zencefil kullanmaması gereklidir.

2. Zerdeçal

Zerdeçal’ın Latince adı ‘’Curcuma Longa’’dır. Zerdeçal, damarları temizleyen ve damar sağlığının devam ettirilmesinde kullanılan bir bitkidir. Zencefil ailesine mensup olan zerdeçal bitkisi aynı zencefil gibi iltihap giderici, antioksidan ve yağların damarda birikmesini önleyici bir özelliğe sahiptir. Kanın kolesterol miktarını düşürür, damar içinde oluşan iltihaplanmaya karşı etkin rol oynar. Bütün bunlar da damarların temiz kalması ve kan akışının vücutta sağlıklı olarak yapılabilmesi demektir. Damarların sağlıklı olması da kalp sağlığının da korunması anlamına gelir. Zerdeçalın faydalarından istifade etmek için günde bir tatlı kaşığı kadar miktarını beslenmenize eklemelisiniz. Bunu çorbanıza, salatanıza tozunu serperek ve de yemeklerinize katarak gerçekleştirebilirsiniz.

3. Yeşil Çay

Yeşil çay tıpkı siyah çay gibi, aynı çay yapraklarından elde edilmektedir. İkisi ayrı bitkiler değildir. Sadece çay yapraklarının farklı şekilde işlenmesi sonucunda yeşil çay elde edilmektedir. Yeşil çay, fermente olmamış yapraklardan elde edilmektedir ve bu sebepten dolayı da polifenol adı verilen güçlü ve antioksidan kimyasallar açısından zengin bir özelliğe sahiptir. Yapılan klinik çalışmalar sonucunda yeşil çayın damarlarda kolesterol birikimini önlediği, iyi kolesterolü arttırdığı ve de koroner arter hastalığını engellediği tespit edilmiştir. Yeşil çay, kötü kolesterolü vücuttan attığı için damar sağlığı açısından önem arz etmektedir. Yetişkin bireyler için günde 2 ya da 3 bardak yeşil çay içmeleri önerilmektedir.

Yeşil çay sunmuş olduğu tüm faydalara rağmen, başka bitkiler ile veya ilaçlar ile etkileşime geçebilir. Bu sebepten dolayı da diğer bitki çeşitlerinde olduğu gibi sürekli kullanım ve kür amaçlı hayatınıza sokmak istediğiniz bitkisel takviyeler için, kullanmadan önce bir uzmana danışmanız en güvenli yoldur. Yeşil çay önleme amacı ile önerilir ancak kalp, böbrek, anksiyete, şeker ve anemi hastaları olan bireyler yeşil çaydan kaçınmalıdır. Doktorlarına danışıp gerekli bilgiyi almadan da yeşil çayı kullanmamalıdırlar. Yeşil çay kafein de içerdiği için pek çok kişiye dokunabilmektedir. Bu konuda da dikkat edilmesi gereklidir.

4. Meksika Biberi

Genel olarak Meksika ve Tayland mutfaklarında daha fazla kullanılmaktadır. Eklem ağrıları ve sindirim problemi olan kişiler için önerilmektedir. Sıcak iklim bölgelerinde, barındırdığı mikrop öldürücü özelliği sayesinde kişilerin sağlığını korumasında yardımcı rol almaktadır. Meksika biberinin acı olmasını içinde bulunan kapsaisin maddesi sağlamaktadır. Bu madde aynı zamanda Meksika biberine, antioksidan ve kalp damar sağlığını koruyucu bir özellik de kazandırmaktadır. Bunlar dışında A vitamini açısından zengin olan Meksika biberi, kan dolaşımını hızlandırır, tansiyon ve kolesterolü dengeler. Tüm bu yararları da damarlarda plak birikimini, damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olmaktadır. Damarların sağlıklı kan akışına sahip olması da damar ve kalp sağlığının en önemli koşullarındandır.

Midesi hassas olan kişiler Meksika biberini kullanmadan önce doktora danışırsa daha iyi olacaktır. Ayrıca kan inceltici olan ilaçlar, mide ilaçları ve aspirin kullanan kişiler de bu biber takviyesinden kesinlikle kaçınmalıdırlar.

5. Alıç Bitkisi

Alıç bitkisi ülkemizde genel olarak geyik dikeni olarak da adlandırılmaktadır. Avrupa’da kullanılmış olan en eski tıbbi bitkilerden bir tanesidir. Dünya genelinde 300’den fazla türde Alıç bitkisi bulunmaktadır. Alıç, kalp damar hastalıklarının önlenmesinde kullanılır ve herbalistler bu bitkiyi en iyi kalp onarıcı toniklerden bir tanesi olarak görürler.

Alıç bitkisi, damarları genişletir ve kalbe kan akışını arttırır. Tansiyonu dengeler, damar tıkanıklığını engeller. Kan damarlarının genişlemesi ile kandaki oksijen miktarı da artar. Bu kan, kalp kaslarına da ulaştığında kalbi daha güçlü yapar. Güçlü bir antioksidan da olan alıç; kalp krizi, inme ya da diğer kalp rahatsızlıklarına karşı vücudun daha güçlü olmasını sağlar. Genel olarak çay şeklinde tüketimi yapılır ancak tablet ve kapsül gibi farklı şekillerde de alıç takviyelerinin satışı yapılmaktadır. Herhangi bir takviye alımı yapılmadan önce size uygun olup olmadığı konusunda bir uzmana danışıp görüşünü almanız en güvenli yoldur.

6. Domates

Domates içerisinde barındırdığı bol miktarda likopenden dolayı kolesterolün oksidasyonunu düzenler ve damar tıkanıklığını önler.

Yukarıda sayılan yöntemler dışında şunları da ekleyebiliriz;

Lifli gıdalar: Kepekli tahıl, fasulye ve yulaf ezmesinin tüketilmesi, bolca meyve ve sebze yenilmesi yüksek lif içermelerinden dolayı damar tıkanıklığına sebep olan kolesterol seviyesinin düşmesine yardım edecektir.

Omega 3: Tuna balığı, somon ve keten tohumu gibi omega 3 deposu olan gıdalar kan pıhtılaşmasını önler ve kolesterolün oksidasyonunu engellemek için vücuda yardımcı olur.

E vitamini: Ay çekirdeği vb. E vitamini açısından zengin olan gıdalar damar duvarlarının iltihaplanmasını azaltmaktadır.

Düşük kolesterol: Doymuş yağ oranı yüksek olan yiyeceklerden kaçınmalısınız. Özellikle doymamış yağ oranı yüksek olan balık, ceviz, badem, zeytinyağı, fındık, fıstık ve kanola yağı gibi doğal ürünler ile vücudunuzun gerekli olan yağ ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Besin takviyeleri: Bu konuda balık yağı ve E, K vitaminlerinin bulunduğu besin takviyeleri alınırsa damar çeperlerinde birikmiş olan plakalar daha da azalacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.