Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Damarlara İyi Gelen Yiyecekler

Vücudumuzdaki sıvıları taşıma görevini yerine getiren damarlar 2 çeşittir: lenf damarları ve kan damarları. Lenf damarları, hastalıklara karşı direncimizi artıran, dokulardaki zararlıları uzaklaştıran lenf sistemindeki dolaşımı sağlarlar. Kan damarları ise kalpten aldıkları temiz kanı tüm vücuda dağıtan ve kirlenen kanı kalbe geri getiren damarlardır. Kan damarları görevlerine göre; atardamar, toplardamar ve kılcal damarlar olmak üzere 3 çeşittir. Damar hastalığı dendiğinde genellikle, atardamarlardaki daralma, tıkanma ya da sertleşme gibi anormallikler anlaşılır. Anormallik kalbi besleyen atardamarlardan kaynaklanıyorsa koroner damar hastalığı; beyni besleyen atardamarlardan kaynaklanıyorsa beyin damar hastalığı (serebrovasküler); kol, bacak, karaciğer, böbrek gibi doku ve uzuvları besleyen atardamarlardan kaynaklanıyorsa periferik damar hastalığı olarak adlandırılır. Genellikle 50 yaşın üzerindeki kişilerde ortaya çıkan ve yaş ilerledikçe sıklığı artan damar hastalıkları; diyabet, aşırı şişmanlık, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, böbrek yetmezliği ve en çok da sigara içmekten kaynaklanır. Damar tıkanmaları hızlı ya da yavaş gelişebilir. Yavaş gelişen tıkanmalarda (kronik) dokuyu besleyecek yeni kılcal damarlar oluşur ve dokuyu beslemeye devam eder. Hızlı gelişen ve ani gerçekleşen tıkanmalarda (akut) ise durum çok daha ciddidir ve dokularda kalıcı hasarlar oluşur.

Damarlara İyi Gelen Yiyecekler

1. Alıç

alıç ağacı

Ülkemizde yaklaşık 20 çeşidi yetişen alıç bitkisi çok eski çağlardan beri bir şifa kaynağı olarak, pek çok hastalıkta kullanılır. Sonbahar aylarında sokaklarda, semt pazarlarında sarı, kırmızı renkleriyle iplere dizilmiş olarak satıldığını görürüz. Avrupa’da da çok geniş bir kullanım alanı olan alıç bitkisini, değişik formlarda sağlık ürünleri satan mağaza raflarında da bulabiliriz. Çiçekleri, yaprakları ve meyvesi ayrı ayrı ya da birlikte kullanılabilir. Uzun süreli kullanımda etkileri daha açık görülecektir. Bu konu başlığı altında alıçın bizi ilgilendiren yanı, damar sağlığı üzerindeki etkileri. İdrar söktürücü ve su boşaltıcı etkisiyle, damarları rahatlatır. Kan sulandırıcı etkisi, kanın damarlarda daha rahat dolaşmasını sağlar ve damarların yükünü hafifletir. Koruyucu etkilerinden başka, kriz sonrası zarar gören kalp kaslarını güçlendirir. Alıçın bu özelliklerinden en iyi şekilde faydalanabilmek için; çiçek, yaprak ve meyvelerinden oluşan bir tutam alıç bitkisi, kaynamış suya konarak 15-20 dakika demlendirilir. Günde 2-3 fincan içebilirsiniz. Eğer kalp ilacı ya da kan sulandırıcı kullanıyorsanız, alıç da aynı etkilere sahip olduğundan, doz aşımı etkisi yapabilir. doktorunuza danışmanız en iyisi.

2. Çay

turkish_tea_and_a_teapot_v_3

Yeşil ya da siyah, fark etmez. Her ikisi de aynı çay bitkisinden elde edilen çaylardır. Sağlık alanında çoğunlukla yeşil çayın adı geçse de, son yıllarda yapılan araştırmalar ikisi arasında kayda değer bir fark olmadığını ortaya koymuştur. Neredeyse milli içeceğimiz sayılan çay, çok güçlü bir antioksidandır. Her gün düzenli çay tüketen kişilerde, bunama, kanser ve kalp rahatsızlıklarına daha az rastlanır. Yapısında dört binden fazla doğal kimyasal barındıran çaya mucizevi şifa gücünü veren en önemli madde, antioksidan özelliğini aldığı polifenol maddesidir. Diğer pek çok hastalık yanında kalp krizinden koruma özelliğini bu maddeden alır. Geleneksel demleme yöntemiyle hazırlanan çaylar, sallama çaylardan daha etkilidir. Siyah çaydaki kafein miktarı yeşil çaydan daha yüksektir. Ama genel olarak çaydaki kafein, kahvedekinden daha azdır.

3. Elma Sirkesi

elma sirkesi1

Daha çok zayıflama programlarında karşımıza çıkan elma sirkesi, çok güçlü bir yağ çözücüdür. Zayıflama üzerindeki etkisi hakkında yeterince kanıt bulunmasa da, yemekten önce içilen elma sirkesinin kan şekerini düşürdüğü kanıtlanmıştır. Sirkenin ana bileşeni olan ve ona ekşi tadıyla keskin kokusunu veren asetik asit, sirkenin %4 ile %18’lik bir kısmını oluşturur. Yüksek asit oranına sahip sirkeler, sebzelerin uzun süre bozulmadan kalabilmesi için turşu yapımında kullanılırlar. Elma sirkesi kolesterolü düşürmeye yardımcıdır. Böylece damar sağlığına çok faydalı katkısı vardır. Midenizin asitli gıdalara hassasiyeti ya da herhangi mide hastalığınız varsa bile, bir bardak suya sadece bir çay kaşığı elma sirkesi karıştırıp içmenizin hiçbir sakıncası ve yan etkisi yoktur.

4. Domates

domates

Bilinen en etkili antioksidan olan domatesin faydaları, saymakla bitmez. Domatese kırmızı rengini veren likopen üzerine yapılan çalışmalar, domatesi son yılların en çok tüketilen besin maddesi haline getirmiştir. Asıl şaşırtıcı olan, domates salçası ve ketçapta, domatesten daha yüksek miktarlarda likopen bulunmasıdır. Domatesin bağırsaklar üzerindeki olumlu etkilerinden faydalanmak için çiğ olarak tüketmenin yanı sıra, likopenden en üst seviyede faydalanmak için salça olarak da tüketmek çok isabetli olacaktır. Her geçen gün koruyucu etkileri hakkında başka bir gerçekle karşılaşılan domatesin, kalp krizi ve felç riskini azalttığı artık kesin bir bilgi.

5. Kuru Baklagiller

 Vücudumuzun enerji üretebilmesi için protein, yağ ve karbonhidrata ihtiyacı var. Sistemin sağlıklı çalışabilmesi için vitamin ve minerallerin de gerekli miktarlarda alınması çok önemli. Nohut, mercimek, kuru fasulye, kuru bakla gibi kuru baklagiller, bitkisel protein kaynaklarımızdır. Yağ miktarı çok düşük, kolesterol hiç yoktur. Kalsiyum, demir, çinko, manganez, bakır mineralleri ve B vitaminleri bakımından (B12 hariç) zengindir. C vitamini kaynakları ile birlikte tüketildiklerinde demirin vücuttaki kullanımını artırırlar. Bütün bu özellikleri, kuru baklagilleri kalp damar sağlığı açısından çok faydalı bir besin grubu yapar. Kuru baklagillerden alacağımız protein kalitesini artırmak için, tahıllarla birlikte pişirebilir ya da az miktarda et ilavesiyle hem protein kalitesini yükseltmiş hem de B12 vitamini yönünden de desteklemiş oluruz.  Haftada dört defa kuru baklagil tüketerek, kilo kaybını kolaylaştırabilir, kötü kolesterolü düşürüp, iyi kolesterolü yükseltebilir, kan basıncı seviyelerini düzenleyebilir ve böylece kalp damar hastalıklarından korunmayı sağlayabiliriz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.