Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Damla Sakızlı Muhallebi Tarifi

Tatlı öğünlerin en beklenen anıdır. Özellikle tatlı severler tarafından yemesi ayrı yapması ayrı zevk vermektedir. Türk mutfağı, tatlı severleri kucaklayan oldukça geniş tatlı lezzetlere sahip bir mutfaktır. Şerbetli tatlılardan sütlü tatlılara kadar istediğiniz hafiflikte tatlı bulabilirsiniz. Üstelik kendi damak zevkinize göre yaratıcılığınızla birleştirip çeşit çeşit tarifler geliştirmeniz mümkün. Sütlü tatlıdan yanaysa tercihiniz, karşımıza oldukça fazla seçenek çıkıyor. Üstelik bununla beraber sağlıklı bir tercih yapmış oluyorsunuz. Sütlü tatlılar şerbetli tatlılara göre mideyi daha az rahatsız etmektedir. Bu nedenle mide sorunu yaşayanların ayrıca tercih sebebidir. Şeker ve kolesterol hastaları da şerbetli tatlılardan mümkün olduğunca uzak durmalıdır. Eğer bunları tüketirken kendinizi kontrol altında tutamıyorsanız içerdiği yüksek şeker ve hamur miktarı bu hastalıkları tetikleyerek şeker ve kolesterol seviyelerinin yükselmesine sebep olacaktır. Sütlü tatlıları bünyeyi daha az rahatsız etme özelliği ile, içerisindeki şeker miktarını kendi damak tadınıza veya sağlık durumunuza göre ayarlayarak doya doya yiyebilirsiniz. Sütlü tatlılar öğünlerin oldukça güzel bir parçası olduğu gibi gün içinde açlığınızı bastırabileceğiniz tatlı bir atıştırmalıktır.

Sütlü tatlılar içerisinde bir tanesi var ki yediden yetmişe herkesin sevdiği ve oldukça kolay tarifi olan bir sütlü tatlı. Muhallebi eskilerden günümüze uzun bir yolculukla gelmiştir. Osmanlı mutfağından başlayarak tarihsel bir değişim mutlaka yaşanmıştır. Ancak mutfakların daimi sütlü tatlısı olmayı da başarmış bir tatlıdır. Muhallebiyi oldukça çeşitli şekillerde görmek mümkün. Pastalarla, kurabiyelerle yahut tek başına. Bir de muhallebinin içine damla sakızı girerse işte o zaman tadına doyum olmuyor. Damla sakızlı muhallebi, muhallebiyi görebileceğiniz en güzel hallerden biri. Üstelik damla sakızının eklenmesi tarifine hiçbir zorluk aşaması getirmiyor. Damak tadınıza göre eksik veya fazla kullanabileceğiniz damla sakızını kendinize ve sevdiklerinize göre ayarlayabilirsiniz.

Damla Sakızlı Muhallebi Tarifi

img_1777-632x420

Malzemeler:

 • 1 litre süt
 • 6 yemek kaşığı un
 • 1 tatlı kaşığı terayağı
 • 1 tatlı kaşığı damla sakızı
 • 1 su bardağı şeker
 • Tarçın

Hazırlanışı:

 1. Damla sakızlı muhallebi için öncelikle tereyağı eritilir. Ardından un eklenerek bir müddet beraber pişirilir.
 2. Yavaş yavaş süt ilave edilerek karışımın daha sıvı bir hal alması sağlanır.
 3. Süt ilavesinden hemen sonra şeker eklenir.
 4. Oluşan muhallebi karışımı kısık ateşte sürekli karıştırılarak pişirilir. Kıvam koyulaşıp kaynamaya başladığında bir kaç dakika kısık ateşte kaynamaya bırakılır.
 5. Ardından muhallebi ocaktan alınarak damla sakızı ilave edilir ve iyice karıştırılır.
 6. Hafif soğuyan karışımı kaselere alarak soğumaya bırakabilirsiniz. Sütlü tatlıların püf noktası oda sıcaklığında iyice soğuduktan sonra buzluğa alınarak soğumalarını sağlamaktır. Sıcakken buzluğa alınmaları sütlü tatlıların kıvamının bozulmasına sebep olur.
 7. Servise sunarken ise tarçın eklemeyi unutmayın.

Hem kışın hem yazın mevsim gözetmeksizin oldukça keyifle misafirlerinize ve sevdiklerinize sunabileceğiniz damla sakızlı muhallebinin yapımı görüldüğü üzere oldukça basit. Üstelik şeker ayarını kendi damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz.

Damla Sakızının Faydaları Nelerdir?

damla-sakizi-nasil-elde-edilir

Damla sakızı ağacından üretilen damla sakızı mutfaklarımızda birçok şekilde kullanıma uygun bir besin maddesidir. Oldukça güzel aroması ile kahveleri ve tatlıları ayrıca lezzetlendirmektedir. Damla sakızı lezzetinin yanı sıra oldukça önemli faydaları olan bir besin maddesidir. Damla sakızını birçok sağlık alanında uzmanlardan duymak oldukça yüksek ihtimallidir.

Damla sakızının öncelikle ağzınıza ilk girdiği andan itibaren dişlerinize oldukça olumlu bir etkisi vardır. Yüksek antiseptik özelliği ile damla sakızı diş sağlığı için önemli bir maddedir. Günümüzde birçok diş macununun içinde rastlayabileceğiniz bir madde olan damla sakızı eskilerden günümüze dişlere olan faydası ile ulaşmıştır. Eski tarihlerde ise birçok karışımın içinde yer almıştır. Özellikle diş sağlığı ve diş hastalıkları ile ilgili alanlarda birçok kullanım şekline sahiptir. Siz de evinizde damla sakızını su içinde eriterek veya toz halinde kullanabilirsiniz.

Damla sakızında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta doğru bir üretim tekniği ve maddesi ile üretilmiş olmasıdır. Ham maddesi oldukça önemlidir. Ağaçlardan fabrikasyon üretime ulaşan damla sakızı birçok aşamadan geçmektedir. Bu aşamalarda içerisine eklenen maddeler bulunmaktadır. Bu nedenle damla sakızını tüketirken üretici firma güvendiğiniz bir firma olmalıdır. Ayrıca içeriğini kontrol ederek doğala en yakın üretilmiş olan damla sakızını tercih etmelisiniz.

damla-sakizi

Damla  sakızını çene kaslarınızı ve yüz kaslarınızı güçlendirmek için kullanabilirsiniz. Sert bir yapısı olan damla sakızını bol bol çiğneyerek çene kaslarınızın güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Alt yanak ve gıdık bölgesininin çalışmasını sağlayan damla sakızı böyle rahatsızlığı olanlar için veya bu yönde egzersiz yapmak isteyenler için oldukça faydalı olacaktır.

Damla sakızı en önemli faydasını mide üzerinde göstermektedir. Mide rahatsızlıklarının bir çok çeşidinde kullanıma uygun olan damla sakızı mide dostu olarak anılmaktadır. Mide yanması gibi zorlu bir şikayetiniz varsa çantanızda damla sakızı bulundurmanız tavsiye edilmektedir. Mide yanması yemeklerden hemen sonra kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Birçok mide sorununa bağlanabilmektedir. Çoğu zaman ne yapılırsa yapılsın dindirmek dahi olanaklı olmayabilmektedir. Ancak uzmanların önerdiği damla sakızı ile mide yanması probleminin önüne geçmek olanaklıdır. Oldukça sık ve zorlu mide yanması süreçleri geçiriyorsanız damla sakızını kullanmanızı tavsiye ederiz. Mide rahatsızlıkları denildiğinde akla sindirim problemleri de gelmektedir. Sindirim sisteminin önemli bir parçası olan mide sindirimin büyük bir kısmının gerçekleştiği organımızdır. Her tükettiğimiz besin aynı kolaylıkta sindirilmemektedir. Bazı besinlerin tüketimi sonrasında sindirimi oldukça zor olmaktadır. Bu besinleri tüketmekten vazgeçmek veya tamamen hayatımızdan çıkarmak her zaman mümkün olmamaktadır. Ancak bu besinlerin sindiriminin kolaylaşması için midenize yardım etmeniz olanaklıdır. Bu noktada damla sakızı devreye girmektedir. Damla sakızını sindirim problemlerine bir çözüm olarak sunan uzmanlar vardır. Oldukça doğru bir yaklaşım olmakla birlikte tüketimi abartılmamalıdır. Midenizde yaşadığınız bir sindirme problemi varsa bunu damla sakızını uzun uzun çiğneyerek yatıştırabilirsiniz. Uzun süreler çiğnemenize gerek yoktur, yemek yedikten sonra on beş yirmi dakika yeterli olacaktır.

Damla sakızını tüketirken dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise damla sakızının kilo yapma ihtimalinin yüksek olmasıdır. Eğer çeşitli sebeplerden dolayı kilo sorunu yaşıyorsanız damla sakızı tüketirken dikkatli olmanız gerekecektir. Ancak kontrollü tükettiğinizde kilo ile ilgili önemli sorunlar doğurmayacaktır.

dogru-soluk-alip-vermenin-faydalari-728x410

Damla sakızının diğer bir faydasını göğüs problemleri üzerinde gözlemlemeniz mümkün. Önemli göğüs hastalıkları uzmanları damla sakızını göğüs rahatsızlıklarında önemli bir çözüm olarak sunmaktadır. Özellikle alternatif tıp uzmanlarının birçok göğüs rahatsızlıkları üzerinde kullanılabilecek karışımlarının içerisinde damla sakızına rastlamak mümkün olacaktır. Nefes darlığı çekenlerin kurtarıcı olan damla sakızını toz halinde kullanması mümkündür. Önemli bir nefes açıcı olan damla sakızını uzun öksürük ve balgamlı öksürük gibi sorunlarda tüketebilirsiniz. Çocuklarda veya yaşlılarda yaş grubu gözetmeksizin tüketimi mümkündür. Bala karıştırıp veya başka bir karışımın içerisinde sunabilirsiniz. Çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelen bu tip rahatsızlıklarda önemli bir çözüm aracı olan damla sakızını evinizden eksik etmemeniz tavsiye edilmektedir. Keza ani gelen öksürük krizleri gibi durumlarda da etkisi gözlemlenecek ölçüde fazladır.

Damla sakızı önemli yan etkileri bulunmayan bir besin maddesidir. Çeşitli tüketim yöntemleri mevcuttur. Birçok sağlık problemi üzerinde ise kanıtlanmış önemli olumlu etkilere sahiptir. Bunun yanında lezzeti ise içine girdiği tariflerde hemen kendini göstermektedir. Damla sakızı ile hazırlayacağınız muhallebiden damla sakızından alacağınız birçok faydayı alabilirsiniz. Üstelik lezzet dolu bir tarif hazırlamış olacaksınız. Muhallebiyle sağlıklı şekilde tatlı ihtiyacınızı karşılarken damla sakızı ile hem tatlınızı lezzetlendirmiş hem de birçok fayda alanı yaratmış olacaksınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.