Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Defne Yaprağı Faydaları

Defne yaprağı oldukça güzel bir kokuya sahiptir. Defne yaprağı hoş kokusu ile beraber pek çok kişinin severek çeşitli alanlarda kullandığı bir bitkidir. Yemeklerde kullanıldığı zamanlarda da defne yaprağı yemeğe çok güzel bir tat vermektedir. Bu aroma aynı zamanda et yemeklerinde de çok fazla tercih edilmektedir. Aynı zamanda da defne yaprağı pek çok yemek lokantasında ve restoranda şeflerin de tercihleri arasındadır. Defne yaprağının kullanımının yemeklere lezzet vermesinin yanında defne yaprağı faydaları saymakla bitmez. Birçok hastalığın ve de rahatsızlığın doğal tedavi yöntemlerinden biri defne yaprağıdır. Bu nedenle defne yaprağı çok kıymetli bitkilerden biridir.

Defne Yaprağı Nelere İyi Gelir?

Özellikle Akdeniz mutfağının vazgeçilmez ürünü olan defne yaprağı son zamanlarda faydaları ile gündeme gelmektedir. Defne yaprağı bulunduğu her besinin içerisinde lezzetinin artmasını sağlar. Yurt içi ve yurt dışında mutfak alanında çalışmalar yapan kişilerin de lezzet verici olarak önerdikleri bir numaralı bitkidir. Defne yaprağı kullanıldığı her yerde, her yemekte kendini belli eder. Aynı zamanda lezzetinin yanında pek çok rahatsızlık içinde kullanılır.

1-Kış Hastalıkları İçin Mükemmel Çözüm

Soğukların da gelmesiyle beraber artık hastalıklar daha da yaygınlaşmaya başlamıştır. Her kış korkulan hastalıklardan sakınmak oldukça önemlidir. Sağlık açısından dikkat etmemiz gereken noktalardan biri de tükettiğimiz besinlerdir. Besinlerden alınan güçler sayesinde hastalıklardan korunabilirsiniz. Defne yaprağının faydaları arasında kış hastalıklarından korunma da vardır. Grip, nezle, soğuk algınlığı, burun akıntısı, boğaz ağrısı gibi hastalıklar için defne yaprağı birebirdir. Balgam söktürücü özelliği sayesinde de kışın defne yaprağının tüketimi oldukça önemlidir. Yapacak olduğunuz yemeklerde defne yaprağını kullanarak kış hastalıklarından korunabilirsiniz.

2-Dolaşım Sistemini Hızlandırır

defne-yapragi3

Gün içerisinde pek çok besin tüketmekteyiz. Ancak bu besinlerin kana dolaşıp vücudumuzda faydalı olan kısımlarının atılıp geriye kalan faydalı kısımlarının kana karışması gerekir. Vücutta yer alan bu toksinlerin faydalı olmayan kısımlarının ise vücudumuzda yer almasının hiçbir yararı yoktur. Bu nedenle kısa sürede bu kısımların dışarıya atılması gerekir. Vücutta olan dolaşımın hızlanması için kullanılmakta olan bu çalışmalar sonucunda da tüketilmesi gereken pek çok şifalı bitki vardır. Şifalı bitkiler arasında dolaşım sistemini hızlandıran defne yaprağı da vardır. Defne yaprağı içerisinde bulunan besin maddeleri vücuttan besinlerin zararlı kısımlarının hızlı bir şekilde atılmasını sağlar. Geriye kalan besinlerin faydalı kısımların da vücutta daha hızlı şekilde dolaşmasını kolaylaştırır. Dolayısıyla defne yaprağının tüketimi arttırılmalıdır.

3-Yaralara Anında Tedavi

Yaşadığımız bu hayatta başımıza beklenmedik kazalar gelebilir. Bu kazalar sonucunda vücudumuzun belirli bölümlerinde yaralar çıkabilir. Özellikle de oyunlar sırasında çocuklarda yaralanmalar daha da fazla meydana gelir. Kollarında, ellerinde, bacaklarında meydana gelen yaralanmaların kısa sürede geçmesini sağlamak için tükettikleri besinlere dikkat etmesi gerekir. Deri üzerinde hemen dokunun değişebilmesi için zaman gerekir. Eğer mikrop da kapmamışsa bu yara belirli bir zaman sonra kaybolur. Fakat bunu hızlandırmak için de deneyecek olduğunuz yöntemler vardır. Yapılan araştırmalara göre defne yaprağının yaraları daha kısa sürede iyileştirdiği görülmektedir. Defne yaprağı yaraların üzerinde bulunan derinin hemen yenilemesini sağlar.

4-Cildi Gençleştirir

Genç bir görünüme herkes sahip olmak ister. Otuz beş yaş üstü bay ve bayanlarda kırışıkların belirmeye başladığı görülür. Bu nedenle bay ve bayanlar özellikle de bayanlar genç ciltlerini korumak isterler. Cildin korunması için tüketilen besinlerin ne olduğu, ne kadar sağlıklı olduğu ve de ciltlerimizin nasıl korunduğunu öğrenmemiz gerekir. Genç bir görünüme sahip olmak istiyorsanız yemeklerinizde defne yaprağını kullanabilirsiniz. Defne yaprağı kırışıklıkları önler. Cilt güzelliğini korumak isterseniz defne yaprağı kullanımını ihmal etmeyiniz.

5-Sivilcelerle Savaş

defne-yapragi2

Ergenlik döneminden geçen gençlerin karşılaştıkları bazı sorunlar vardır. Bu sorunlardan ilki de akneli bir yüzdür. Akneli bir yüz her genç için çok sinir bozucudur. Kalıcı iz bırakma korkusu da olduğu için sivilcelerinden en kısa zamanda kurtulmak isterler. Sivilcelerin oluşumunun temel sebeplerinden biri ise yağlı cilttir. Yağlı ciltllerde yaşanan bu akne probleminin çözümlenmesi için defne yaprağını daha da fazla tüketebiliriz. Defne yaprağının en büyük faydaları arasında bulunan bir başka özellik de yağlı ciltlerin dengesini korumasıdır. Böylece aknelere iyi gelir. Cildin yağından arınmasını sağlayarak çok daha fazla sivilce oluşumunu engellemeye çalışır. Bunun dışında o anda oluşan ciltte bulunan sivilcelerin de iyileşmesine yardımcı olur.

6-Enfeksiyonlara Karşı Vücudu Korur

Vücudumuzda salgılanan pek çok vitamin ve de besinlerden alınan faydalar vücudumuzu dış etkilere karşı korur. Aynı zamanda vücudumuzda bulunan direnci sağlayan diğer etkiler de vardır. Vücudun tüm mikroplardan arınması için tüketilen besinlere dikkat edilmesi gerekir. Defne yaprağı bu yönden oldukça faydalıdır. Çünkü defne yaprağının içerisinde bulunan mineraller bakteriyel enfeksiyonların oluşumunu engeller.

7-El ve Vücut Hastalıklarından Korur

Bazı insanlarda meydana gelen çeşitli rahatsızlıklar olabilir. Bu rahatsızlıkların geçmesi için ilaç tedavisi gibi benzeri ürünler kullanılabilir. Ancak doğal yollarla bu hastalıklardan korunmak daha da faydalı olacaktır. Daha faydalı besinler tüketilerek bu gibi sorunlardan kolayca kurtulabilirler. Ellerde çıkan egzama hastalığı günümüzde pek çok kişide görülmektedir. Egzama küçük su tomurcukları ile ellerin her yerini kaplar. Kişiye rahatsızlık veren bir hastalıktır. İnsanlar bu rahatsızlıktan kurtulmak ister. Kurtulmak istedikleri bu rahatsızlıktan sonra da artık doğal bir bitki olan defne yaprağını daha fazla tüketebilirler. Çünkü defne yaprağı içerisinde bulunan özler egzama ve sedef hastalıklarına iyi gelir. Egzama ve ya sedef gibi hastalıklara sahip olan bireyler bu hastalıklardan korunmak için de defne yapraklarını yemeklerde daha sık kullanabilirler.

8-Kulak Ağrılarına İyi Gelir

defne-yapragi

Kulak ve başımızın dengesi beraber çalışır. Olası bir kulak ağrısı ardından baş ağrısını tetikler. İnsanların sahip olduğu bu kulak ağrısından korunmaları gerekmektedir. Kulak ağrılarının çözümlenmesi için de şifalı bitkiler etkilidir. Örneğin defne yaprağı kulak ağrılarını yatıştırır. Kulak ağrısı çeken kişilerin devası defne yaprağında mevcuttur.

9-Kolesterolü Düzenler

Günümüzün yaygın hastalıklarından biri de yüksek kolesteroldür. Kolesterol hastalığı ile yüzleşen kişilerin yediklerine çok dikkat etmesi gerekir. Yediklerine dikkat etmeleri gerekir ki kolesterolün olumsuz sonuçlarından korunmaları gerekir. Defne yaprağı aynı zamanda kolesterolü de düzenlemektedir. Kolesterol hastalarının yemeklerinde kullanacak olduğu defne yaprağı oldukça faydalıdır. Zaten defne yaprağı faydaları arasında da bu kolesterolü düşürücü özelliği uzman doktorlar tarafından da bilinmektedir.

Defne Yaprağı Zararları

Her besinin faydası olduğu kadar çok tüketildiğinde de kişiye zarar da verebilir. En faydalı yiyecekler bile çok tüketildiğinde insan vücudunda olumsuz etkiler yaratacaktır. Dolayısıyla da insanların bu noktada tükettikleri besinleri ne kadar tükettiğine de dikkat etmeleri gerekir. Yenecek olan her besinin ne kadar yendiğine dikkat etmek gerekir. Aksi halde zararı olur. Defne yaprağının da çok tüketilmesinin ardından kişilere verdiği bazı rahatsızlıklar olabilir.

Örneğin defne yaprağı çok fazla tüketildiğinde hamile ve de emziren annelerde olumsuz sonuçlar yaratabilir. Süt oluşumunu durdurabilir. Kişinin merkezi sinir sistemine de hasar verebilir. Defne yaprağı çiğ iken çok aşırı bir koklama sonucunda solunum sistemimize zarar verebilir. Çok fazla kullanım sonucunda da alerjik etkiler yapabilir. İşte tüm bunlardan dolayı insanların defne yaprağı kullanımına dikkat etmesi gerekir. Özellikle de alerjisi olan kişilerin ise defne yaprağını tüketmemeleri önerilir. Her şeyin kararında yemek insan vücudu için faydalı olacağından bizler de bu nedenle defne yaprağından yeteri kadar tüketmeliyiz.

Defne Yaprağının Farklı Kullanımı

Defne yaprağının ne kadar faydalı olduğundan ve de hangi rahatsızlıklara iyi geldiğinden ayrıntılı bir şekilde bahsettik. Yemeklerin içerisinde kullanılan defne yaprağı faydalı olmasının yanında yemeğe farklı bir lezzet verir. Yemeğin içerisinde kullanıldığında yemeğe hoş bir koku verir. Bu hoş koku ve aroma yemeğin tadını büyük ölçüde etkiler. Bu şekilde yemeklerde defne yaprağının kullanımından sonra da defne yaprağının aynı zamanda farklı bir alanda da kullanılabilir. Defne yaprağı kokusu çok hoştur. Pikniğe gittiğinizde mangalınızı yaktıktan sonra ve de keyifli bir yemeğin ardından duman kokusundan kurtulmanız için mangalın üzerine defne yaprağını koyabilirsiniz. Böylece mandal kokusundan kurtulabilirsiniz. Daha güzel bir koku kısa sürede etrafa yayılacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.