Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

DEMİR EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bu yazımızda sizlere, demir eksikliği hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler yardımı ile sizlerde, konu ile aklınıza takılan soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Yazımızda sizlere, demir eksikliği nedir, nedenleri ve risk faktörleri, komplikasyonları, belirtileri, tanısı ve tedavileri hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğiz.

Demir eksikliği anemisi en çok karşılaşılan kansızlık hastalıklarından olmaktadır. Bunun yanı sıra, sideropenik anemi olarak da bilinmektedir. Bu rahatsızlık, demirin yiyeceklerden alımının veya bağırsak emilimlerinin yeterli olmaması sonucunda hemoglobin yapımının azalmasına neden olması sebebiyle oluşmuş bir kansızlık türüdür. Ayrıca bu durum sizleri yorgun ve nefes darlığı gibi sorunlar ile karşı karşıya bırakabilir.

Sizler ise doğru demir takviyesi ile genellikle demir eksikliği anemisinin tedavisini yapabilirsiniz. Demir eksikliği anemisinin nedenleri ve risk faktörleri bilgisini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Demir Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?

Vücudunuzun hemoglobin üretmek için yeterli demir olmadığında demir eksikliği anemisi oluşur. Hemoglobin kanımızın kırmızı rengini veren ve vücut boyunca oksijeni taşıyan kırmızı kan hücreleri arasındaki bağlantıyı sağlayan kırmızı kan hücrelerinin bir parçasıdır.

Eğer çok fazla demir kaybediyorsanız veya yeteri kadar demir alıcısı değilseniz, vücudunuzun yeterince hemoglobin üretemez ve bunun sonucunda demir eksikliği anemisi oluşmaktadır.

Demir eksikliği anemisinin nedenleri şunlardır:

 • Kan Kaybı

Kan hücrelerinin içinde demir bulunmaktadır. Eğer olası bir kan kaybı yaşarsanız, demirde kaybetmiş olacaksınızdır. Özellikle adet dönemlerinde kadınlar, demir eksikliği riski altında olmaktadırlar.

 • Diyetler

Bazı yanlış diyetler, demir eksikliğine neden olmaktadır. Bedeniniz düzenli yediğiniz besinlerden demir alır. Demir açısından zengin yiyecekler örnekleri ise; et, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler ve demir katkılı gıdalardır. Uygun büyüme ve gelişme için, bebekler ve çocuklar özellikle yiyecek tüketimine dikkat etmesi gerekmektedir.

 • Yetersiz Demir Emilimi

Almış olduğunuz gıdalar küçük bağırsakta kan dolaşımına emilmektedir. Bağırsaklarınızın bozulması sonucun işlevini yerine getirememesi veya çölyak hastalığı gibi nedenler demir eksikliği anemiye yol açabilir. Küçük bağırsağınızın bir parçası bypass veya ameliyat müdahalesi görmüş ise bu da demir emilimini etkileyerek demir eksikliğine neden olabilmektedir.

 • Gebelik

Büyüyen cenin için hemoglobin kaynağı olması nedeniyle demir eksikliği sorunu oluşabilmektedir.

Demir Eksikliğinin Risk Faktörleri Nelerdir?

 • Kadınlar: Kadınlar adet sırasında kan kaybettikleri için daha riskli durumdadırlar.
 • Bebekler ve çocuklar: Erken doğum ile dünyaya gelmiş olan bebeklerde, anne sütü ya da formüllerden yeterince demir alamayan çocuklar risk altında olmaktadır. Özellikle büyüme çağında olan çocukların daha çok demire ihtiyacı olmaktadır.
 • Vejetaryenler: Demir açısından zengin yemekler yemek yerine başka gıdalar tüketmeleri demir eksikliği anemisi riskini arttırmaktadır. Bunun için et tüketmeleri gerekmektedir.
 • Sık kan bağışı yapan bireyler: Rutin olarak kan bağışı yapan insanlar demir eksikliği anemisinin riski altında olmaktadırlar.

Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Demir eksikliği anemisi olan birçok kişide yalnızca birkaç belirti veya semptom olacaktır. Demir eksikliği anemisinin ilk başladığı zamanlarda, belirtiler kendini hafif bir şekilde belli edecektir. Rahatsızlığın ilerlemesi ile birlikte belirtilerin şiddeti de o denli artacaktır. Belirtileri ise şöyle sıralanmaktadır;

1.Yorgunluk

maladie-fatigue-chronique

Demir eksikliği anemisinin en önemli belirtisi olarak kişilerde oluşan enerji eksikliğidir. Kişilerde, uyuşukluk ile sürekli bir uyuma hissi baş gösterecektir.

2.Nefes Darlığı

woman with hands on throat.

Kişilerin karşılaştıkları bir başka belirti ise nefes darlığıdır. Nefes darlığının bu derece kişileri etkiliyor olması, günlük eylemlerini ve aktivitelerini gerçekleştirmelerine engel olacaktır.

3.Kalp Çarpıntısı

panik-atak-700-x-358-700x357

Bir başka belirti ise, kişilerde oluşan şiddetli kalp çarpıntılarıdır. Kalp atışları farkedilebilir düzeyde fazla olmaktadır.

4.Soluk Tenli

ciltte_koyulasma_panige_gerek_yok-2-size-3

En belirgin durum ise demir eksikliği anemisine sahip olan kişilerin tenlerinde meydana gelen renk değişiklikleridir. Kişiler genellikle sahip oldukları ten renginden daha soluk bir ten rengine sahip olmaktadırlar.

5.Diğer Belirtiler

L-Chronic-Fatigue

Demir eksikliği anemisinde görülen aşağıda verecek olduğumuz bu belirtiler, daha az karşımıza çıkmaktadır. Daha az görülen semptomlar şunlardır:

 • Baş ağrısı
 • Tinnitus (duyma yerine bir dış kaynaktan vücudun içine gelen sesler)
 • Tatların değişik algılamaya başlamak
 • Kaşıntı
 • Bir boğaz şişliği yada anormal yumuşak dil
 • Saç kaybı
 • Buz  kağıt veya kil (pika olarak bilinen bir durum) olarak gıda dışı öğeleri yemek için bir istek duyma
 • Yutma güçlüğü (disfaji)
 • Ağzınızın köşelerinde ağrılı ülserler (açık yaralar)
 • Kaşık şeklinde tırnaklar

Sizlerde yukarıda vermiş olduğumuz belirtileri gösteriyor iseniz, vakit kaybetmeden bir doktora gitmeniz ve gerekli yardımları almanız gerekmektedir. Tedavi edilmediği veya tedaviye geç kalındığı zamanlarda ise bazı komplikasyonlara maruz kalabilirsiniz.

Demir eksikliği komplikasyonları nelerdir?

Hafif demir eksikliği anemisi genellikle komplikasyonlara neden olmaz. Ancak, tedavi edilmezse, demir eksikliği anemisi ciddi boyutlara varan hastalıklara neden olmaktadır.

 • Kalp Sorunları

Demir eksikliği anemisi, hızlı veya düzensiz kalp atışına yol açmaktadır. Bu nedenle kalbiniz kanınızdaki taşınan oksijen eksikliğini telafi etmek için daha fazla kan pompalamak zorundadır. Bu da büyütülmüş kalp ya da kalp yetmezliği rahatsızlığına neden olmaktadır.

 • Gebelik Sorunları

Gebelerde ciddi demir eksikliği anemisi, erken doğum ve düşük olma riskini arttırmaktadır. Ama bu durum, kişilerin gebelikleri sırasında alacak oldukları ek demir takviyeleri sayesinde önlenebilir.

 • Büyüme Problemleri

Bebeklerde ve çocuklarda ciddi demir eksikliği anemisi, çocuğun gecikmeli büyümesine ve gelişme düzeni üzerine olumsuz etkilere sahip olmaktadır.

Demir Eksikliği Tedavisi ve Testleri

Demir eksikliği anemisi teşhisi için, doktorunuz sizlere bazı testler uygulayacaktır. Bu testler ise şunlardır;

 1. Kırmızı kan hücre boyutu ve rengi için yapılacak olan test
 2. Kan hacminin yüzdesini ölçmek için yapılacak olan hematokrit testi
 3. Hemoglobin testi
 4. Ferritin testi ile genellikle depolanmış demir seviyesi testi yapılır.

Ek tanısal testler;

 1. Endoskopi
 2. Kolonoskopi
 3. Ultrason

Doktorunuz demir takviyesi ile tedavi deneme süresinden sonra bu testlerin veya başka testlerin yapılmasını isteyebilir. Demir eksikliği anemisi tedavi etmek için, doktorunuz demir takviyesi almanız gerektiğini söyleyebilir. Bu durumda yapacak olduğunuz demir takviyeleri ve diğer tedavi çeşitleri şöyle sıralanmaktadır;

Demir Takviyeleri

Doktorunuz vücudunuzdaki demir depolarını doldurmak için reçetesiz demir tabletleri verebilir. Demir, bebek ve çocuklar için sıvı biçiminde kullanılabilir.

 • Aç karnına demir tabletleri alın. Mideniz boş olduğunda, ilaçlar daha etkili olacaktır. Yemek ile alınan tabletler midenizi rahatsız edebilir.
 • Antasitlerle demir ilaçlarını almayın. Bu durum mide ekşimesi semptomlarına neden olacağı gibi, demir emilimini engelleyebilir.
 • C vitamini ile demir tabletleri alın. C vitamini demirin emilimini artırır. Bu durumda portakal suyu ile birlikte ilaçlarınızı alabilirsiniz.
 • Doktorunuz aynı zamanda bir dışkı yumuşatıcı önerebilir çünkü demir ilaçları kabızlığa neden olabilir. Zararsız olan bu yan etkisinin yanında, siyah dışkı sorunu da olabilir.
 • Demir eksikliği bir gecede düzeltilemez. Yapılacak olan tedavi sürecinde 1 haftalık gibi bir süreçten sonra kendinizi daha iyi hissetmeye başlayacaksınızdır. Ancak tedaviniz yaklaşık olarak 1 yıllık bir süreci kapsayacaktır.
 • Demir eksikliği anemisi şiddetli ise, damardan demir verilmesi durumu gerçekleşebilir.

Korunma Yöntemleri

Peki sizlerin bu konuda neler yapması gerekmektedir? Yazımızın devamında sizlere verilen maddeler halindeki tavsiyeleri yerine getirmeniz gerekmektedir.

 • Demir yönünden zengin besinler seçerek, demir eksikliği anemisinin riskini azaltabilirsiniz. Bu gıdalar ise şunlardır;
  • Kırmızı et
  • Kümes hayvanları
  • Deniz ürünleri
  • Fasulye
  • Ispanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler,
  • Üzüm ve kayısı gibi kurutulmuş meyveler,
  • Tahıllar, ekmek ve makarnalar
  • Bezelye

Eğer et tüketmiyor iseniz, demir açısında zengin olan sebzeleri tercih etmeniz gerekmektedir.

 • C vitamini içeren besinler tüketmeye özen gösterin. C vitamini açısından zengin diğer gıdalar yiyerek demir vücudunuzun emilimini artırır. C vitamini bulunan besinler şunlardır;
 1. Brokoli
 2. Greyfurt
 3. Kivi
 4. Yeşil yapraklı sebzelerde
 5. Kavun
 6. Portakal
 7. Çilek
 8. Mandalina
 9. Domates

Bebeklerde demir eksikliğine bağlı kansızlığı önlemek için; ilk yıl için bebeğinizin anne sütü ya da demir-güçlendirilmiş formüllü besinler verin. İnek sütü bebekler için iyi bir demir kaynağı değildir ve 1 yaşından küçük bebekler için tavsiye edilmez. 4 ve 6 aylık arasında olan bebeklerde, demir alımını artırmak için günde en az iki kez demir açısından güçlendirilmiş tahıllar veya püre et gıdaları vermeye başlayın. 1 yaşında olan çocuklar için süt içiminin çok olmamasına dikkat edin. Çünkü çok süt tüketimi, çocukların besinlerden alması gereken demirin azalmasına neden olmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.