Demir Eksikliği Hastalığı

Demir Eksikliği Hastalığı

Vücudumuz sağlıklı bir şekilde çalışması ve bizleri dış etkenlere koruması için ihtiyacı olan bazı vitaminler ve mineraller vardır. Bunları düzenli olarak aldığımız takdirde vücudun bağışıklık sistemi güçlenecek ve bizi hastalıklar başta olmak üzere diğer dış etkenlere karşı koruyacaktır. Bu kadar önemli lan vitamin ve mineraller uzun süre depolanamadıkları için mutlaka düzenli olarak alınmaları gerekmektedir. Kişi öncelikle bu vitaminlerin ve minerallerin ne işe yaradığını ve test yaptırarak bu vitamin ve mineralleri ne kadar aldığına dair bir fikir edinmelidir. Bunun haricinde kişinin en çok ihtiyaç duyduğu bir diğer mineral ise demir mineralidir. Biz de bu yazımızda demir eksikliği hastalığı hakkında bilgi vereceğiz.

Vücudun bağışıklık sistemi için oldukça önemli bir yere sahip olan demir minerali özellikle çocukları gelişiminde büyümesinde de oldukça etkisini olumlu yönde göstermektedir. Demir vitamini bizlerin kan üreten hücrelerin de artışını sağlar veya bu hücreleri denge altında tutar. Bir arabanın çalışması için nasıl yakıta ihtiyaç duyuluyorsa insan vücudunun da çalışması için bir yakıt vardır. O da kandır. Bu kan bizlerin tüm yaşamsal faaliyetlerimizde etkisi fazladır. Bu da demir vitaminin daha değerli bir hale gelmesinde yardımcı olmaktadır. Demir minerali eksikliğinde başta kan hücrelerine etki edecek sonra da vücutta ne kadar sistem varsa bunlara da olumsuz yönde etki edecektir. Her yaşta insanın ihtiyaç duyacağı bu mineralin eksikliğinde de bir çok problem meydana gelecektir.

Demir Eksikliği Hastalığı Neden Olur?

Demir eksikliği hastalığının sebepleri genel olarak bellidir. Demir mineralinin aslında eksikliğinde de bir çok faktör mevcuttur. Bu faktörün başında ise demir minerali içermeye besinlerin çok fazla tüketilmesi ve bunun yanında demir mineralinin alınmaması gelmektedir. Demir minerali genelde et süt yumurta gibi besinlerin içerisinde oldukça fazla bulunur. Ancak kişi düzenli olarak bu besinlerden yararlanmıyor ise demir minerali eksikliği yaşaması kaçınılmazdır. Aynı zamanda bir diğer etken de demir vitamini alınsa da emilimini engelleyecek olan gıdaların fazlaca tüketilmesi de demir minerali eksikliğine yol açmaktadır. Demir minerali emilimini azaltan bir diğer besin de çay ve kahvedir. Eğer kişi bunları çok fazla kullanıyorsa bunları mutlaka bırakmalıdır. Aksi halde ne kadar demir minerali içeren besinlerle beslense de demir emilimi olmayacağı için demir vitamini eksikliğinin neden olduğu hastalıklar kişiyi takip edecektir. Aynı zamanda bağırsaklar da mineral emilimi sağlanmaktadır. Bağırsakta bulunan parazitler ya da enfeksiyonlar bazen demir emilimine engel olmakta kişinin bunun eksikliğini yaşamasına da nede olmaktadır. Eğer kişi çok fazla ilaç alıyorsa bu yine bağırsakta oluşan yararlı parazitlerin ölmesine neden olarak emilim işini güçleştirecektir

Eğer kişi vejeteryan bir beslenme tipi seçtiyse bu kişi de demir vitamini oldukça azdır. Bunun sebebi ise protein içeren özellikle et gibi ürünlerde sıkça bulunan demir mineralini başka kaynaklardan karşılamak bazen zor ve pahalı olabilir. Bu da kişinin pek tercih etmediği bir düzen oluşumuna neden olacak ve kişinin demir mineralinden eksik kalmasına neden olacaktır.

Aynı zamanda bazı kan kanseri türleri demir mineralini olduğu gibi ölmesine neden olacak ve bu şekilde aldığı demir minerali içeren besinlerden yeterince faydalanmayıp demir mineralinin eksikliğini yaşayacaktır. Demir minerali eksikliği başlı başına bir hastalık olsa da bu vitamin eksikliği aynı zamanda diğer hastalıklara da neden olmaktadır. Demir vitamini eksikliğinde kişinin mutlaka uzman bir hekime başvurması gerekmektedir

Demir Eksikliği Hastalığı Belirtileri

Demir eksikliği hem kişinin fiziksel olarak sağlığını bozmasına neden olmakta ayrıca da sosyal alanda kısıtlamalar da getiren bir hastalıktır. Demir eksikliği mutlaka tedavi edilmesi gereken bir türdür. Demir eksikliği başta kan hücrelerine olumsuz etki etmesiyle başlar ve günden güne yavaşça azalan kan hücrelerinin azalması da başka belirtiler yaşanmasına neden olarak aslında demir mineralinin eksikliğini kişiye göstermektedir. Demir eksikliğinin neden olduğu bölge sadece kan hücreleri değil vücudun her yerinde hissedilebilir bir haldedir.

Demir eksikliğinde kişinin yaşaması muhtemel olan belirtileri şöyledir: Kişi bu dönemde sık sık rahatsızlanmaya başlar. Bunun sebebi de bağışıklık sisteminin giderek düşmesi ve buna bağlı olarak ta hastalıkların vücuda kolayca girmesini sağlamasıdır. Tüm bunlara bağlı olarak ta kişi kendisini sürekli olarak yorgun halsiz hisseder ve normal insanlara göre daha çok uyumaya başlar. Dokulara giden oksijenin azlığından kaynaklı olarak vücut yeterince enerji üretemez hale gelir. .kişi bu şekilde hem sağlığını hem de sosyal hayatını olumsuz etkiler. Pek fazla kişinin bulunduğu yerden bunalır ve böylelikle yavaş yavaş dışarıyla bağlantısını da koparır. Özellikle yaşlılarda bu hastalığa rastlandığı zaman en sık yaşanan belirtilerden biri de çarpıntıdır. Ara ara aniden gelen çarpıntılar demir mineralinin eksikliğinin de habercisi olabilir. Kişi bir süre sonra yemek yememeye ve buna bağlı olarak ta zamanla iştahsızlık hissetmeye neden olur. Bir süre sonra kişi anormal olarak bulunan bazı besin olmayan maddelere iştahı açılır. Örneğin bazı kişiler buna bağlı olarak çamur kum gibi maddeler yemeye başlar. Özellikle bu belirti çocuklarda sık sık görülür. Ancak bu belirti bazen psikolojik de olabilmektedir. kişi bir süreden sonra keratin eksikliğinden kaynaklı olarak saçları dökülmeye başlar ve hatta sonu kelliğe kadar bile gidebilir. Oksijenin saç diplerine yeterince iyi iletilmemesi sonucu saçlarda komalar görülmektedir. Kişi tüm bunların yanında tüm çalışma isteğini de kaybeder ve bir süre konsantre olabilme yeteneğini de bu şekilde kaybedebilir. Bu da kişinin kariyer hayatını ve eğitim hayatını oldukça etkileyen olumsuz bir durum olarak ortaya çıkmaktadır.  kişi de bazen sık sık kırılan ve kopan soyula tırnaklarda görülebilir. Bu da yapıların güçsüzlüğünden kaynaklıdır.

Demir Eksikliği Hastalığı Tedavisi

Bu hastalık tüm diğer kötü hastalıkların başlangıcı olabilir. Bu yüzden kişi mutlaka uzman bir hekime danışmalıdır. Yukarı da saydığımız belirtilerin tamamını yaşamanıza gerek yoktur. Eğer birden fazla belirtiyi yaşıyor ve pekte düzenli olarak beslenmediğinizi düşünüyorsanız en yakın sağlık kurumuna gitmenizde fayda vardır. Kan hücrelerinin giderek azalması demek bir süre sonra bu vücuda en kolay virüslerin bile girebileceği anlamına denk gelmektedir. Kişi en basit hastalığa karşı bile mağlup olabilir. Mutlaka uzman bir hekimden yardım alınmalıdır.

Öncelikle başvurduğunuz doktor sizlerden bazı testler isteyecektir. bu testler sizlerin kan üreten hücrelerinizin miktarına bakacaktır. Her kişinin yaşına cinsiyetine bağlı olarak bir kota belirlenir. Bunun altında kalan kişiler de demir minerali eksikliğine rastlanabilir. Doktorlar teşhisi koyduktan sonra kişinin yaşına ve cinsiyetine bağlı olarak bir tedavi yöntemi seçer. Kimine iğne yoluyla takviyeler uygularken kimine de haplarla bu takviyeyi sağlarlar ve doktorunuz sizleri bir beslenme uzmanına göndererek sizlerin dengeli beslenmesi adına yardım almanıza neden olur. Beslenme uzmanı sizlerin demir minerali eksikliğinize göre bir program yazar. Bu programa uymanız ve diğer doktorunuzun tavsiyelerine uyup ilaçları düzenli olarak almanız sonucunda hızlı bir şekilde gelişim görülebilir. Ancak bu bir süreçtir. bunun haricinde tamamen doğal beslenerek bir daha ki demir minerali eksikliğine karşı önleminizi alabilirsiniz. Onun haricinde ilaçlar sadece bir takviye olarak kalacaktır. Doktorunuzun haricinde bir ilaç kullanmamanızı öneririz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ