Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Demir İhtiyacınızı Gidermek İçin Tüketmeniz Gereken 10 Besin

İnsan sağlığı için oldukça önemli bir besin maddesi olan demir, insan hayatının devam etmesi için oldukça elzemdir. Kandaki temel bileşenlerden biri olan hemoglobinin oluşmasını sağlayan ana mineraller demirde yer alır. Kanın kırmızı renge bürünmesini sağlayan hemoglobin, su ve oksijenin bedenin geneline yayılmasında önemli bir etkiye sahiptir. Vücutta hemoglobin azlığı ile karşılaşıldığı durumlarda insan kendisini halsiz ve bitkin hissedebilir.

Metabolizmanın doğru çalışması ve vücudun fonksiyonlarının başarılı bir şekilde yerine getirilmesi için ihtiyacımız olan demiri besinler aracılığıyla almak oldukça önemlidir. Demir eksikliği ile karşılaştıysanız ilaçlara sarılmak yerine doğal yolları kullanıp besin takviyesi yaparak, beslenme alışkanlıklarınızı aşağıda vereceğimiz bazı besinlerle değiştirerek demir ihtiyacınızı giderebilirsiniz. 4-6 hafta arasında yenilenen kandaki demir seviyesinin artması da kanın yenilendiği süre kadar bir zaman diliminin geçmesini gerektirebilir.

Kendisini sürekli yorgun hissedenler, çocuklarında zihinsel ya da fiziki gelişim konusunda yetersizlik fark edenler, dilinde iltihap oluşanlar, vücut sıcaklığında düzensizlik yaşayanlar, bağışıklık sistemi zayıflayanlar demir eksikliği belirtileri ile karşı karşıyadır.

Demire en çok ihtiyaç duyanlar ise düşük hemoglobin düzeyine rastlanan gebeler, adet gören hanımlar, büyüme çağındaki çocuklar, hastalığı atlatma sürecinde olan insanlardır.

Hem demir eksiği belirtileri ile karşılaşanlar hem de risk grubunda olanlar demir düzeyini sağlıklı seviyede tutabilmek için aşağıda sıraladığımız demir açısından zengin besinlerden faydalanabilirler.

1. Kuru üzüm

100 gram kuru üzüm yediğiniz zaman vücudunuza 3 mg demir takviyesi yapmış olursunuz. Bir başka deyişle bir bardak dolusu kuru üzüm yerseniz 3 mg’nin biraz üzerinde vücudunuza demir ilavesinde bulunursunuz. İyi bir atıştırmalık olan kuru üzüm aynı zamanda kan şekerini düzenleme açısından size destek olacak bir besindir.

2. Kuş üzümü

Vücudunuza 1 mg demir takviyesi yapmak istiyorsanız 100 gram kuş üzümü tüketebilirsiniz. Daha çok aşure ve dolma içi yapımında kullanılan kuş üzümü hem besin değeriyle enerji düzeyini artırır hem de bedenin ihtiyacı olan demirin kazanılmasını sağlar.

3. Kuru erik

900 gram kuru erikte yaklaşık olarak 90 mg demir bulunur. Kuru erik oldukça yoğun lifli içeriği ile zaman zaman tüketim sırasında kişileri zorlayabilir, bu problemi ortadan kaldırmak için kuru eriği bir süre suda bekletip ondan sonra yemek daha sağlıklı olacaktır. Eriği beklettiğiniz suyu daha sonra enerji seviyenizi yükseltmek adına içebilirsiniz.

4. Cennet hurması

Türkiye’de pek bilinen bir meyve olmasa da cennet hurmasının 100 gramında 2.5 mg demir bulunur. Turuncu domatesi andıran cennet hurması C vitamini açısından oldukça zengin olmasının yanı sıra demir eksikliği çekenler için de önemli bir destekçi olarak karşımıza çıkıyor.

5. Karadut

Doğada siyah, kırmızı ve beyaz renklerde karşılaştığımız dut meyvesinin 100 gramında tam olarak 1.7 mg demir yer alır. Hemoglobin eksikliği ve diyabet hastalığı çeken kişiler için oldukça faydalı bir meyve olan karadutu demir ihtiyacınızı karşılamak için düzenli tüketmeyi ihmal etmeyin.

6. Güneşte kurutulmuş domates

Gün içerisinde yaklaşık yüz gram kurutulmuş domates yerseniz 10 mg’ye kadar demir takviyesi yaparak vücudunuz için sağlıklı bir adım atmış olursunuz. Yetişkinler için günlük demir ihtiyacının 18 mg olduğunu düşünürsek kurutulmuş domates ile bu ihtiyacın önemli bir kısmını gidermiş olursunuz.

Güneşte kurutulmuş domatesi evde kendiniz yapabileceğiniz gibi birçok aktardan da temin edebilirsiniz.

7. Kuru kayısı

100 gram kuru kayısıdaki demir miktarı 6.3 mg’ye denk geliyor. Demir ihtiyacınızı gideren kuru kayısı çiğ yendiğinde şeker ihtiyacınızı da karşılar ve antioksidan özelliğiyle bedene katkı yapar. Vücudunuzun daha dinç ve daha güzel olmasını destekleyen kuru kayısı günde bir avuç tüketilebilir. Bu besinin yapısı lif açısından zengin olduğu için kan şekerinizin de daha kolay düzenlenmesi sağlanır.

8. Karpuz

Sulu ve tatlı yapısıyla yaz dönemlerinde iyi bir serinletici olan karpuzun her 100 gramında 0.2 mg demir bulunuyor. Yüzde 90’ı sıvı olan ve eğlenceli bir şekilde tüketilebilen karpuzun içeriğinde demiri daha kolay emmeye yardımcı olan C vitamininden de bol miktarda bulunur.

9. Hurma

Ramazan sofralarının vazgeçilmezi olan hurmanın 100 gramında 1 mg demir yer alır. 1 kase hurma yerseniz yaklaşık 3 mg kadar vücudunuza demir takviyesi yapmış olursunuz.  İslam coğrafyasında sembol bir meyve olan hurma yalnızca hemoglobin seviyesini düzenlemekle kalmaz, aynı zamanda şeker düzeyini de hızlıca düzenler. Hamilelik yüzünden demir düzeyinde düşüş görülenler, özellikle hurma yemeli ki demir düzeyini bir an önce hızlıca eski haline çıkarabilsinler.

10. Nar

100 gram nar yiyerek 0.3 mg demiri vücudunuza alabilirsiniz. Birçok ülkede doktorlar; demir eksikliği, anemi gibi kanla alakalı sorunlarda hastalarına en çok nar meyvesini tavsiye ediyorlar. Sabah kalkıldığında içilen nar suyu da meyvesinin faydalarını vücuda yansıtabilir. Doğurganlığı ve libidoyu artıran nar suyu ya da nar meyvesi aynı zamanda kalp ve damar rahatsızlıklarını da önlemeye destek oluyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.