Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Demirhindi Şerbeti Tarifi

Demirhindi, Hint hurması olarak da bilinir. Latince ismi ”Tamarindus indica” Baklagiller ailesinden olan demirhindi bitkisi, 150 yaşına kadar yaşayabilir. Demirhindi bitkisi A, B1, B2, B3, B5, B6 ve C vitaminleri ile magnezyum, potasyum, kalsiyum, fosfor, selenyum ve sodyum açısından da oldukça zengindir. Demirhindi ile şerbet yapılır ve  tüketilir. Osmanlı padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman tarafından da çok sevilen bu şerbet, susuzluk giderici özelliğe de sahiptir. Osmanlı Dönemi’nde sıkça kullanılan Demirhindi meyvesi ile 41 çeşit baharat karıştırılarak Demirhindi şerbeti hazırlanırdı. Demirhindi meyvesi ağacı bir yıl içinde 250 kilograma kadar meyve üretimi gerçekleştirebilir.

Demirhindi Şerbeti Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

 • 200 gram demirhindi
 • 2 litre su
 • 1 adet çubuk tarçın
 • 2 adet karanfil
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 tutam ıhlamur
 • 2-3 dal adaçayı
 • 1 baş zencefil

Hazırlanışı:

 1. Demirhindilerin kabuklarını ayıklayın ve ayıklanan demirhindileri tencere içerisine alın.
 2. Üzerine suyu koyun ve bunu 1 gece bekletin.
 3. Demirhindilerin üstüne ıhlamur, adaçayı, karanfil, çubuk tarçın, zencefil, bal ve toz şekeri ekleyin.
 4. 1 saat sonra kısık ateş üzerinde kaynatmış olduğunuz demirhindi şerbetini alın ve soğumaya bırakın.
 5. Şerbet soğuduktan sonra süzün ve buzdolabında iyice soğutarak servis yapın.

İstenirse servis yapılırken buz ilavesi de yapılabilir. Çay gibi damak tadına uygun olması istenirse demirhindi şerbeti soğuk su kullanılarak seyreltilebilir ve öyle içilebilir.

Demirhindi şerbeti için kullanım miktarı olarak sabah öğlen ve akşam olarak 3 su bardağı içilmesi tavsiye ediliyor. Yan etkisi bulunmayan demirhindi şerbetinin çok fazla tüketilmemesi gerekir.

Demirhindi Nelere İyi Gelir?

Demirhindi, baklagiller familyasından Afrika kökenli bir bitkidir. Tropikal iklime sahip olan ülkelerde, özellikle de Hindistan ve Mısır’da yetiştirilmekte olan bir ağaç türüdür.

Demirhindi, yaklaşık 20-25 metre uzunluğa kadar çıkabilir. Çiçekleri, dalları ucunda sarı ya da koyu kırmızı renkte salkımlar halindedir. Mayhoş tada sahip meyveleri bulunur. Yaprakları yem olarak kullanılabilen demirhindi, şerbetin yanı sıra reçel ve içit yapımında da kullanılır.

Demirhindi bağırsak ve mide için yararlıdır. Bağırsak da oluşan spazmların önüne geçer. Kabızlığı giderir ve sindirimin daha kolay olmasını sağlar. Demirhindi meyvesi, kan lipitlerini düşürür ve kilo vermeye yardımcı olur.

Kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi olduğu da bilinir. Ayrıca şişen ve ağrılı eklemler için kullanılırsa etkili bir tedavi alternatifi seçeneği olur. Boğaz ağrıları için demirhindi mevyesi kaynatılan su ile gargara yapılarak ağrı giderici ve enfeksiyon düşürücü rol oynar. Demirhindinin kaynatılan suyu, göz kuruluğuna ve iltihaplı göz hastalıklarına iyi gelir.

Nezle ve sarılık için tedavi edici özelliği ile de bilinir. A, C ve E vitaminleri içerisinde barındırdığı için kanser için koruyucu çok iyi bir antioksidandır. Cilt lekeleri ve çiller için de kullanılan demirhindi, ateş düşürücü özelliğe de sahiptir. Meyvesinin yenilen kısmına bir litre kadar kaynatılmış su eklenip 1 saat bekletilir. Bu bekletilen su içerisine biraz bal eklenir ve tatlanması sağlanır. Hazırlanan bu su içildiğinde ateş düşürücü etkisi gösterir. Kolesterol, hipertansiyon ve obeziteye karşı iyi gelir. Ülser ve safra kesesi hastalıklarına da iyi geldiği bilinir. Kabızlık giderici olarak kullanıldığında da iyi sonuçlar verir. Demirhindi meyvesinin laksatif etkisi Afrika ülkelerinde uzun yıllardır tedavi amacıyla kullanılır.

Demirhindi meyvesi içerisinde demir, kalsiyum ve bazı vitaminleri içerir. 100 gram demirhindi meyvesinde 5 gram gibi yüksek miktarda diyet lifi bulunur. Bu da demirhindinin tüketilmesi için bir başka nedendir.

Demirhindi Nasıl Kullanılır?

Afrika kıtasında fillerin uysallaştırılmasında kullanılan demirhindi meyvesi, Osmanlı İmparatorluğu’nda da susuzluk gidermesi ve özellikle de ateşi düşürmesi özelliğinden dolayı tüketilmiştir. Yaprakları ve tohumları da alternatif tıp alanında kullanılır. Etli kısımları ve meyveleri baharat olarak bütün halde kullanılır. Özellikle de Orta doğu, Hint ve güney doğu Asya ülkeleri yemeklerinde tatlımsı ekşi aroma verdiği için tercih edilir. Tadı ekşi  olan bu baharat oldukça besleyicidir. Günümüzde şeker için kıvam verici olarak da kullanılır.

Demirhindi ağacı meyvesi birçok alanda kullanılır. Salataya, yemeğe, turşuya ve çorbaya katılabilir. Üstüne toz şeker serpilip çiğ olarak da tüketilir. Demirhindi meyvesi ile şerbet yapılıp içilebileceği gibi sadece yaprakları kaynatılıp suyu da içilebilir. Kaynatılan demirhindi suyu, bağırsak solucanlarının düşürülmesinde yararlıdır.

Demirhindi meyvesi, müshil ve iç yumuşatıcı etkiye de sahiptir. Tahriş eden bir özelliğe sahip olmadığı için tehlikesi olmadan ve kolayca kullanılabilir. Demirhindi meyvesinin 20-60 gramı müshil etkisi gösterir. Bunlar dışında demirhindi, macun olarak da alınabilir. Demirhindi macunu için ise 30 gram sinameki, 3 gram papatya tozu, ve 50 gram kadar demirhindi yeterince şeker şurubu ile karıştırılır. Böylece demirhindi macunu elde edilmiş olur.

Özellikle demirhindi şerbeti, susuzluğu giderici ve harareti önleyici bir özelliğe sahip olmasından dolayı yüzyıllardan beri kullanılagelmiştir. Ramazan aylarında oruç tutanlar tarafından iftar yemeklerinde ve yaz aylarının sıcağında insanlar tarafından çokça tercih edilen bir şerbet türüdür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.