Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

DENİZİN FAYDALARI NELERDİR?

Denizin sağlığınızı geliştiren ve ruh halinizi düzeltici bir yan etkisi vardır. Ünlü doktor Hipokratın da deniz ile ilgili pek çok araştırması bulunmaktadır. Deniz suyu ile dolu havuzların ya da yapay yüzme havuzlarının mineral bakımından zengin olması eski Yunanlılar tarafından da biliniyordu, sağlık ve güzellik açısından olan eşsiz faydaları sıklık ile kullanılıyordu. Hipokrat tarafından deniz dalgaları bir terapi olarak kullanılıyordu ve Yunanca’da adı thalassotherapy idi. Terapi ve su kelimelerinin birleştirilmesinden geliyordu. Anlamı ise tedavidir. Hipokrat ayrıca deniz suyunu tedavi olarak kullanan ilk kişidir.

Deniz suyu ayrıca 84 farklı çeşit temel element barındırır. Bu elementler vitaminleri, mineral tuzları, amino asitleri ve dolaşım sistemi bileşenlerini içermektedir. Deniz suyu ayrıca antibiyotik, antibakteri ve antimantar üretimini sağlayan canlı organizmalar tarafından da zengindir. İnsan yapısı tüm bu bileşenleri kolayca asimile etmek için doğal bir yeteneğe sahiptir.

Şimdi de biraz denizin sağlık açısından faydalarından bahsedeceğiz. Denizin fayları genel olarak cilt sağlığını iyileştirmesi ve koruması, diş sağlığını güçlendirmesi, kas ağrılarını azaltması, sarılık ihtimalini düşürmesi, akne tedavisinde kullanılması, vücuttaki elektrolit dengesini sağlaması, kalp atışını düzenlemesi, uykuda huzur vermesi ve diğer faydalı etkileridir. Siz değerli okurlarımıza denizin faydalarını çok daha ayrıntılı bir şekilde anlatabilmek için, bahsetmiş olduğumuz bu faydaları yazımızın devamında çok daha ayrıntılı bir şekilde anlatacağız.

1.Cilt

Mirror reflection of a beautiful young woman with clean and soft skin smiling

Deniz suyunun faydaları arasında cilt sağlığını korumak ve geliştirmek de yer alır. Deniz suyunda bulunan magnezyum da hidrasyonda yani su atılımında yardımcı olur ve cildin görünümünü iyileştirebilir. Yapılan bir araştırmaya göre Ölü Denizden elde edilen bir tuz, magnezyum bakımından oldukça zengin olduğu için, duş alınması sırasında vücudunuza sürüldüğünde, cildin nemini arttırıcı bir etki yapacaktır. Cildinizde kuruluk sorunu varsa sizler için kolayca yapabileceğiniz bir öneride bulunacağım. Yüzde 5 tuz içeren bir çözeltiye kolunuzu batırınız. 12 dakika beklettikten sonra çıkarabilirsiniz. Cildinizin kuruluk problemine bu şekilde çözebileceksiniz. Deniz suyunun cilt problemlerini geçirmedeki yararlarının çeşme suyuna göre çok daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca deniz suyunun bol miktarda tuz içermesi sebebiyle kan akış hızınızda belirli bir miktar artış olacak ve toksinlerin atılmasında da etkili bir rol oynayacaktır.

2.İyi Hissetme

healthy-parathyroid-glands-keep-your-bones-strong

Deniz suyunun refahı ve sağlığı geliştirmek için kullanıldığı pek çok insan tarafından bilinmektedir. Ilık bir suda yüzmek vücudu aktif hale getirerek astım, bronşit ve iltihaplı hastalıklar ile savaşmada daha etkili hale getirir. Magnezyum bakımından oldukça zengin olan deniz suyu, kaslarınızı gevşeterek stresi azaltır ve rahatlamanızı sağlar. Ayrıca uykunuzun gelmesini de sağlayabilir. Uyandığınızda ise kendinizi çok daha dinç hissedersiniz.

3.Sarılık

cerrahisarilik_460

Deniz suyunun bir diğer faydası da sarılık hastalığına karşı doğal bir ilaç görevi görmesidir. Hem de tam olarak tedavi edilmesinde rahatlıkla kullanılabilir. Pullanma ve kaşıntı gibi çeşitli cilt problemlerinden korunmanızda kayda değer bir ilerleme kaydedilmiştir. Deniz tuzu ile sarılık tedavisinde deniz suyu ile yapılmış çamur ve sülfür banyosu olarak kullanılması sarılık riskini çok daha az seviyelere getirerek, sağlığınızı koruyacaktır.

4.Bağışıklık

immune-system-1024x571

Deniz suyunun bir diğer etkisi de bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Yapılan bir araştırmada deniz suyu ile domates yetiştirilme işlemi yapılmıştır. Yapılan bu işlem sonucu incelemelerde normal tatlı sular ile yetiştirilen domatese göre, deniz suyunda yetiştirilen domatesin besin değerlerinin çok daha fazla olduğu ortaya çıktı. Alınan bu besin değerleri genelde antioksidandır. Antioksidanlar da kanser yapıcı serbest radikal hücrelerin yapısını bozarak kanser oluşmasını engeller. Bu da domatesi vücut savunmasında önemli bir role sahip olmasını sağlar. Başta kanser çeşitleri ve kalp hastalıkları olmak üzere, çok çeşitli hastalıkların tedavisinde etkilidir.

Deniz suyunun temel mineraller bakımından zengin olması, toksinlerin atılımında yardımcı olur ve çeşitli hastalıkların durdurulmasında sorumludur. Kanınızda bulunan antioksidan ne kadar fazla ise, serbest radikaller ile o kadar iyi savaşır ve kanser oluşma ihtimalini minimum değerlere indirirsiniz. Ayrıca bağışıklık sisteminizi geliştirerek, soğuk algınlığı, grip ve alerjilerin etkilerini azaltabileceksiniz.

5.Elektrolit Dengesi

Deniz suyu, vücutta bulunan elektrolitlerin dengesini sağlamaktadır. Elektrolit dengesinin korunması da ideal kan basıncının sağlanmasında ve kanın sirkülasyonunda, kas gücünde ve vücudun genel fonksiyonlarının düzgün bir şekilde çalışabilmesi için oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Bu yüzden elektrolit dengesini sağlayabilmek için deniz suyu kullanımına gereken önemi veriniz.

6.Kas Ağrıları

strength-996x497

Kas ağrıları ve kramplarda tedavi edici olarak deniz suyu kullanabilirsiniz. Deniz suyu kramp gidermede başarılı olduğu kadar, kas gücünü arttırmada da yardımcı olur. Magnezyum ve potasyum, temel mineraller arasında terapatik ve gençleştirici özellikleri olan elementlerdir. Deniz suyu içerisinde bol miktarda bu minerallerden bulunması, onu akne ve acıların tedavisinde etkili bir ilaç yapmaktadır. Su yoğunluğunu arttıran osmoz etkisi sayesinde toksinlerin vücutta birikmesini önleyip atılmasını sağlamaktadır. Ayrıca kaslarda sertlik veya rahatsızlık varsa, kasların iyileştirilmesinde oldukça etkilidir.

7.Sirkülasyon

circulation1

Deniz suyunda yüzmenin bir diğer faydası da kan dolaşımını hızlandırmasıdır. Dolaşım sistemi kalp, kılcal damarlar, atar damarlar, toplar damarlardan oluşur. Oksijen bakımından zengin olan kanın kalbe geri döndürülmesini sağlar. Deniz suyunun tedavi amaçlarından biri de kan sirkülasyonunu düzenleyip, arttırmasıdır. Daha önce bahsetmiş olduğumuz Hipokratın thalasso denemesi, stres, kötü beslenme ve çevresel zehirler tarafından tüketilmiş temel mineralleri geri yükleyerek dolaşımını artırmaktır.

8.Diş Sağlığı

close-up of a young woman holding her cheek in pain

Deniz suyunun içerisinde flörüd isimlidiş sağlığını geliştirmede oldukça faydalı olan bir bileşik bulunmaktadır. Flörüd asit, dişlerinizi çürük ve boşluk oluşumu gelişimi ve asidik etkilerin vermiş olduğu zararlardan korur. Böylece diş sağlığınızı geliştirmeye yönelik bir adım atılmış olur. Diş fırçalama işleminden sonra ağzınızı düzgün bir şekilde ve gargara yaparak durularsanız, ağız yaraları, diş eti kanamaları, ülser ve boğaz ağrısı gibi sıkıntıları minimuma indirebilirsiniz.

Denizin diğer faydaları ise elektrolit dengesini sağlama, kan şekerini düzenleme, sinüzit önleyici, kilo kaybı, astım sorunu ve depresyonu önleme gibi önemli etkileri vardır. Böylece denizin faydaları ile ilgili vermiş olduğumuz bilgileri bitirmiş bulunmaktayız. Şimdi de denizin zararları hakkında birtakım bilgiler verip, yazımızı noktalayacağız.

Denizin Yan Etkileri Nelerdir?

Denizin ve deniz suyunun genel olarak herhangi bir yan etkisi yoktur. Ancak bazı özel durumlar bulunabilir. Kirli ve yosunlu denizlerde yüzmekten uzak durmanızı öneririz. Çünkü kirli olan denizlerde koliform bulunur. Bu ismi ile pek bilinmese de koli basili olarak ifade edildiğinde eminim ki kafanızda bir şeyler canlanacaktır. Kirli denizlerde koli basili miktarı fazla olduğundan vücudunuzdaki bakterilerin artmasına ve bu da çeşitli hastalıklara sebep olabilir. Özellikle küçük çocukların ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin kirli deniz suyundan uzak tutulması gerekir. Ayrıca deniz suyu tuzlu olduğundan herhangi bir yerinizde açık yara var ise, yaranızın iltihap kapmasına sebep olabilir. Bu tip zararlı etkilerden korunmak için denize gireceğiniz yeri seçme konusunda duyarlı olmanızı tavsiye ediyoruz.

Denizin zararları hakkında da vermiş olduğumuz bilgilerin ve aynı zamanda yazımızında sonuna geldik. Son olarak deniz konusunda daha duyarlı olmanızı tavsiye ediyor ve yazımızı sonlandırıyoruz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.