Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Deodorant Kanser Yapar mı?

Deodorant ve parfüm özellikle yaz aylarında havaların çok sıcak olması nedeniyle, sürekli kullanılması gereken bir ürün olmaktadır. Deodorant ve aynı zamanda parfüm kötü kokuları engellemek amacıyla sürekli kullanılması gereken kozmetik ürünlerdir. Özellikle uzun süre kapalı alanlarda olan insanlar, ter kokusuna maruz kalmaktadır. Bu kötü kokuyu yok etmek için deodorant ya da parfüm kullanılması gerekir. Ancak direkt koltuk altı yüzeyine uygulanması gereken deodorantın içerisinde yer alan maddelerin kanser yaptığı gibi bir iddia bulunmaktadır. Koltuk altına uygulanan ürünlerin içeriğinde alüminyum tuzları bulunur. Bu nedenle zararlı olma ihtimalinin asıl kaynağı budur. Deodorant ve aynı zamanda ter önleyiciler meme kanserine neden olur gibi bir bilgi gerçeği yansıtmaz. Çünkü deodorant ve ter önleyici ürünlerin hiçbirinin meme kanserine neden olduğunu gösteren herhangi bir ikna edici bir kanıt bulunmaz.

Deodorant ve ter önleyici ürünlerin içeriğinde yer alan alüminyum tuzlarının kansere neden olduğunu iddia eden araştırmalar bazı uzman doktorlara göre tamamen efsane niteliğindedir. Uzun yıllardır sürekli aynı iddia ortaya atılır ve deodorant içerisinde kullanılan alüminyum kloral hidrat maddesinin Alzheimer hastalığına neden olduğu bile söylenir. Ama bazı uzman doktorlara göre bu durum tamamen asılsızdır. Her iki iddiada da tutarlı, bilimsel herhangi bir kanıt bulunmaz. Biz de bu yazımızda deodorant kanser yapar mı sorusunu cevaplandıracağız.

Deodorant Kanser Yapar mı?

Sekiz yüzden daha fazla hastaya yapılan bir çalışma neticesinde meme kanseri konusunda herhangi bir veriye rastlanmaz. Bazı deodorant ve ter kokusu önleyici ürünler, ticari rant sağlamak amacıyla bazı firmaların ortaya attığı bir iddia olmaktadır. Aynı zamanda bu tür ürünlerin emilerek insan vücuduna geçme ihtimali çok azdır. Deodorant ve aynı zamanda ter kokusu önleyici üzerinde yapılan araştırmalar sadece hayvanlar üzerinde denenmesi değil, aynı zamanda kullanılan oran da çok etkili olmaktadır. İlaç olarak kullanılan birçok ürün, hatta su bile yiyecek, içeceklerde alınan miktarlara göre de tehlikeli olabilir. Bu ürünlerin meydana gelebilecek tek sorunu, insan cildini tahriş etme ihtimalidir. Bu nedenle akşam sürüyorsanız, eve döndüğünüz zaman yıkamanız gerekir. Eğer sabah sürüyorsanız, akşam mutlaka temizleyin. İnsan cildinde nadir olarak alerjik egzama yapabilir. Deodorant ve aynı zamanda ter önleyici ürünlerin hepsi eczanelerde satılır ve dermatologlar tarafından tavsiye edilir. Markette satılan kozmetik ürünlerinde alüminyum tuzları da dahil olmak üzere farklı ter önleyiciler bulunur.

Bazı insanların aşırı terleme sorunu bulunur. Böyle bir sorunu olan insanlar alüminyum tuzları rahatlıkla kullanabilir. Aynı zamanda kimyasal içeriği az olan ürünlerin, kimyasal oranı az gibi bir ifade güvenilir bir nitelikte değildir. İçeriğinde kimyasal olmayan hiçbir ürün bulunmaz, her üründe mutlaka belirli bir oranda kimyasal madde yer alır. Eğer çok fazla terleme gibi bir özelliğe sahip olan biriyseniz, alüminyum tuzlarını rahatlıkla kullanabilirsiniz. El ya da ayak terlemelerinde etkisi çok az olduğu için, bir sonraki aşamada ise iyontoforez, daha sonra da botulinyum toksin enjeksiyonu kullanılır. Ter önleyici ürünlerin üzerinde yazan doğaldır, bitkilerden elde edilmiştir gibi ifadeler de asla gerçeği yansıtmaz. Eğer bu ürünlerden iyi bir etki göstereceği beklentisi içerisine giriyorsak, aynı zamanda zararlı olabileceğinin de farkında olmamız gerekir.

Deodorant ya da ter önleyici ürünlerin sadece yetişkinlerin kullanması gerekir. Çocukların asla kullanmaması gerekir. Çünkü çocukların, yani on altı yaşının altındaki bireylerin cilt yüzeyi çok ince ve geçirgen olduğu için onların kullanmaması gerekir. Özellikle terlemeyi önleyen antiperspirantları kullanmamalıdır. Ergenlik çağlarından sonra çocukların koltuk altı tüylerinin temizliğine ve uygun deodorant kullanımı konusunda çocukların bilgilendirilmesi lazım. Ergenlik çağındaki çocuklarda koltuk altındaki tüylerinin çıkması ile birlikte hormonların etkisiyle ter kokusu daha yoğun bir hale gelir. ter kokusuna neden olan apokrin bezler de aynı zamanda salgı yapar. Bu yaşlardan itibaren koltuk altının sık sık sabunla yıkanması ve tüylerin temizlenmesi gerekir. Ergenlik çağında koltuk altı tüyleri çıkan gençlerin tüylerini temizlemek için makasla bile kısaltsanız olur, cilt yüzeyine zarar vermeyecek yöntemlerle temizlenebilir. Eğer lazer epilasyon yaptırmayı düşünüyorsanız on sekiz yaşından sonra yaptırabilirsiniz. Pudralı, jel ve mum deodorantların çok sık bir şekilde deriye sürülmesi deride tahriş etkisi oluşturur. Bunlar koltuk altındaki cilt yapısının gözeneklerini tıkayarak, bazı hastalıklara neden olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.