Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Deodorant Parfüm Lekesi Nasıl Çıkar?

Deodorant parfümler kimi zaman hayatımızı kurtarırken kimi zaman bizleri istemediğimiz durumlara sokabilir. Deodorant parfümlerin daha kalıcı olabilmesi için içine bazı yağlar koyulur. Bu yağlar kimi zaman kıyafetlerden kimi zaman da kumaşlardan çıkamayacak olan yağlardır. Ancak biz bunun farkında olmadan kullandığımız için bunun farkına ancak sıktığımızda varabiliyoruz.

Kimi zaman beğenerek aldığımız bir elbisede leke oluşturarak bu kıyafeti kullanılmaz hale getirebilir. Bu durumda ne yapacağınız bilemeyebilirsiniz. Aklınıza ilk olarak kuru temizlemeciler gelecektir. Bir leke için koca elbiseyi kuru temizlemeye vermek ve oldukça fazla masraf yapmak hem bütçenizi sarsacak hem de zamanınızdan çalacaktır. Sizlere pratik olan hem de kendi başınıza uygulayabileceğiniz yöntem sunduğumuz bu yazıda detaylara ulaşabilirsiniz. Eğer deodorant parfüm lekesine maruz kaldıysanız ve ne yapacağınızı bilemiyor ve ne yazık ki yıkamaya atacak kadar vaktiniz de yoksa şimdi sizlerle paylaşacağımız bu çözüm sizlerin oldukça işine yarayacaktır.

Kıyafetten Deodorant Parfüm Lekesi Nasıl Çıkar?

Parfümlerin içerisinde yer alan kimyasallar sağlığımızı tehlikeye atabilir. Bunun haricinde kişinin herhangi bir şekilde cilt hassasiyeti olabilir. Buna karşın kişi elbette kullanmış olduğu deodorant parfümü kıyafetine uygulamak isteyecektir. Ancak bu işlemin ardından hemen bir pişmanlık duygusu yaşayacaktır. Çünkü içerisinde yağ yer alan deodorant parfümler sıkıldıkları yüzeyde leke oluşturmaya meyillidir. Bu lekelerde kurumayla geçmeyen lekeler olabilir. Özellikle siyah yüzeylerde bu daha çok bellidir. Bunun için korkmanıza gerek yok. Birkaç basit malzemeyle birlikte bu lekeden kolayca kurtulmanız artık mümkün. Bu lekeyle karşılaştığınız zaman ilk önce yapmanız gereken bu lekeli alanı ıslatmanız daha sonrasında da bu lekenin üzerine bir kaç damla amonyak döküp kumaşa zarar vermeyecek kadar yumuşak hareketlerle ovalamanız. Bu işlemden sonra tekrar bu alanı ıslatıp durulayabilirsiniz. Ve ardından bir kurutma makinesiyle birlikte bu alanı kurutabilirsiniz. İşte kıyafetiniz tekrar eskisi gibi. Eğer hala bu lekeden kurtulamamış iseniz yapmanız gereken tekrar bu işlemi gerçekleştirmek ve kumaşın cinsine bağlı olarak bir program seçip makineye atmak olacaktır.

Deriden Deodorant Parfüm Lekesi Nasıl Çıkar?

Eğer deri ceketinizde oluşan bir deodorant parfüm lekesini çıkarmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk işlem bu alanın tamamen kurumasını beklemek ve elle müdahale etmemek olacaktır. Deri ceketleri genelde hassas bir kumaşa sahiptir. En mantıklı seçenek kuru temizleme olsa da deri ceketlerini temizlemek diğer kumaş türlerine göre daha pahalı olacaktır. Ve eminiz ki şimdi sizlerle paylaşacağımız yöntemden daha uzun sürecektir. Eğer deri ceketinizde deodorant parfüm lekesi varsa kurumasını beklediğiniz lekeli bölge için bir kabın içerisine bir miktar sabun dökün. Daha sonra bu suyu köpürtün. Köpüren yüzeydeki köpükleri alın. Ve bu köpükleri lekeli olan bölgeye sürün. Yumuşak hareketlerle sabunun köpüğünü yedirin. Daha sonrasında bu bölgede yağlı olan kısmı alabilmek için de bu alana çok az mısır unu dökün. Ve bu şekilde ovalayın. Ovalama işlemi bittikten sonra ıslak bir nemli bezle beraber yüzeyi temizleyin. Eğer deri ceketinizin o alanda matlaşma olmuşsa herhangi bir krem ya da vazelinle birlikte deri ceketinizin parlaklığını geri kazandırabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.