Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

DEPRESYON BELİRTİLERİ NELERDİR?

Yazımıza ilk olarak depresyon nedir? sorusu ile başlamak istiyorum. Üzüntü ve hayal kırıklığı gibi ruh hallerini içeren depresyon, sadece üzüntü kelimesi ile tanımlanamaz. Depresyon kelimesini açıklamak üzüntü kelimesinden biraz daha fazlasıdır. Kalıplaşmış ve yerleşmiş olanıdır. Gerçekleşen ya da gerçekleşecek herhangi bir duruma sürekli olumsuz yönden bakmak demektir. Herhangi bir olaya karşı boş, agresif, sinirli, aksi ve umutsuz yönlerden bakmanızı sağlar. Sanki bir kara delik gibi tüm iyi bakış açılarını ve mutluluğu içine çeker. İnsanların çoğu, bir dönemlerinde depresif davranışlar sergileyebilir.

Her insanın gündelik hayat içerisinde inişleri, çıkışları, moral bozuklukları ve sinirlilik hali çalışma şartları içerisinde gerçekleşebilen durumlardır. Ancak bu durum kalıcı olarak karaktere yerleşmiş hale gelirse, depresyon olarak isimlendirilir. Boşluk ve umutsuzluk hisleri tüm hayatı etkiler hale geldiğinde ve bu ruh halleri sürekli devam ediyor ise depresyon durumuna siz de sahip olabilirsiniz.

Depresyon, insanların fonksiyonel işlevlerini, hayattan zevk almayı ve eğlenmeyi engeller. Uykunuzda, yemek yeme esnasında, eğlenirken veya çalışırken gösterdiğiniz tepkiler olumsuz hale dönüşmeye başlar. Ancak ne kadar kötü bir ruh haline de sahip olsanız bu durumun geçici olduğunu bilip, daha iyi hissedebilirsiniz. Bu yüzden her zaman olumlu bir bakış açısı geliştirmek gerekmektedir. Biz de bu yazımızda depresyonun belirtileri, işaretleri, çeşitleri ve sebepleri hakkında birtakım bilgiler ile siz değerli okurlarımızı aydınlatmaya çalışacağız.

Depresyon Çeşitleri Nelerdir?

Depresyonun da çeşitleri vardır. Her depresyon aynı değildir. Herhangi bir depresyon işareti gördüğünüzde derhal doktor yardımı almalısınız. Depresyon çeşitleri;

 • Ana Depresyon: En çok gerçekleşen depresyon çeşididir. Klinik depresyon olarak da bilinir. Yaşamın her anında umutsuzluk göstermenizi sağlar. Her insan mutlaka bir kez klinik depresyon yaşamaktadır.
 • Kronik Depresyon: Bu depresyon çeşidi hafif bir depresyondur. Ancak milyonlarca insanı etkiler. Ufak endişeler şeklinde gerçekleşir.
 • Alışılmamış Depresyon: Belirtileri klinik depresyona benzerdir. En belirgin farklılıkları ise kilo alma, uykusuzluk, uykusuzluk sonucu aşırı uyuma ve bitkinlik halidir.
 • Doğum Sonrası Depresyon: İsminden de anlaşılacağı gibi genellikle bayanlarda meydana gelir. Doğum sonrası fiziksel, duygusal ve davranışsal değişiklikler oluşur.
 • Kutuplu Depresyon: Genel adı ile manyak depresyon olarak da bilinmektedir. Bu tip depresyona sahip olan insanların, ruh halindeki dalgalanmalar aşırı boyutlara ulaşır. Sapkınca ve manyakça davranışların sergilenmesi kaçınılmazdır.
 • Mevsimsel Depresyon: Bu tipteki depresyon genellikle mevsim değişimlerinde meydana gelen ruh hali değişiklikleri ile oluşur. Birden kış aylarına geçilmesi ya da aniden yaz ayları sıcaklarının yaşanması ile meydana geldiği tahmin edilmektedir.

Depresyonun Komplikasyonları Nelerdir?

Komplikasyon kelimesi karışıklık anlamına gelmektedir. Depresyonun meydana getirdiği birtakım karışıklıklar vardır. Bu karışıklıklar;

 • Cinsel Problemler: Klinik olarak depresif belirtilere sahip olan kişilerin cinsel sorunlar da yaşadıkları belirlenmiştir. Genellikle cinsel arzu ve dürtünün azalması gibi durumlar meydana gelir. Ancak endişelenecek herhangi bir durum yoktur. Çünkü doktorlar bu durumu kolayca tedavi edebilmektedirler.
 • Uyku Problemleri: Kötü bir ruh hali için doktorunuza gitmiş iseniz ve klinik depresyon riski konulmuş ise yüksek ihtimal ile uyku problemi de yaşıyorsunuzdur. Az miktarda uyku uyumak ve bu yüzden oluşan halsizlik sonucu aşırı miktarda uyku uyumak da depresyon belirtilerinden biridir.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyon belirtileri genellikle 3 ana başlık altında incelenmektedir. Çünkü depresif insanların vücutları 3 farklı yoldan tepki gösterir.

 • Psikolojik Belirtiler: Umutsuzluk, üzüntü hali, benlik saygısında azalma, ağlamaklı ruh hali, suçluluk duygusu, motivasyon ve ilgi düşüklüğü, hayattan zevk almama, endişeli ruh hali, hoşgörüsüz olma ve intihar düşünceleri ile kendine zarar verme dürtüsü şeklinde gerçekleşmektedir.
 • Fiziksel Belirtiler: Daha hareketli ya da normalden daha yavaş konuşma, iştah ya da kiloda değişim, açıklanamayan ağrılar, enerji ve cinsel ilgi eksikliği, bayanlarda adet döngüsünde değişim gibi belirtiler meydana gelir.
 • Sosyal Belirtiler: İşlerini iyi yapamama, hobileri ihmal etme, ev ve aile yaşamında sorunlar, daha az sosyal etkinliğe katılma ve yakın arkadaşlardan uzaklaşma gibi belli başlı belirtiler meydana gelir.

Şimdi de depresyon hastalarının göstermiş olduğu belirtileri çok daha ayrıntılı bir şekilde açıklayacağız. Bu açıklamalar hangi davranışların nasıl meydana geldiğini gösterecektir.

1.Umutsuzluk Hissi

Depression

Oluşan herhangi bir durumda umutsuz ve çaresiz hissetme halidir. Herhangi bir şeyin sizin durumunuza yardımcı olamayacağı ve hiçbir şekilde iyi olmama hissine sevk eder.

2.Günlük Aktiviteler

uyku-sorunlari

Depresyon gündelik aktivitelerin azalmasına ve sosyal ilişkilerin bozulmasına sebep olur. Bu hissiyat size yalnızlık hissi verir. Hobilerinizden, geçmişte yapmış olduğunuz alışkanlıklardan, sosyal aktivitelerden ve cinsel ilişkiden uzak durmaya başlarsınız. Hayattan zevk alma ve eğlenme kabiliyetiniz de büyük düşüşler meydana gelir.

3.Kilo Değişiklikleri

diet

Depresyon belirgin bir şekilde kilo kaybetmenize yada kilo almanıza sebep olur. 1 ay içerisinde vücut yapınızda yüzde 5’ten fazla değişiklik meydana gelir. Bu yüzden daha da kötü bir şekilde etkilenmemek için depresyon belirtilerinden bir an önce kurtulmanız gerekmektedir.

4.Uyku Problemi

0541d38801f44d848dac1910cfdb1d5d

Depresyon belirtilerinden biri de uyku sorunlarının yaşanmasıdır. Erken saatlerde uyanmanıza veya olması gerekenden fazla uyumanıza sebep olur. Böyle bir durumda uyku düzeniniz ve vücudun yapısı bozulur.

5.Sinirlilik

erken-menopoz

Depresif kişilerde sinirlilik halinin meydana geldiği yapılan araştırmalar sonucu belirlenmiştir. Gergin hissetme, huzursuz olma ve hatta şiddete başvurma eğilimleri gözükebilir. Tolerans seviyeniz düşer. Çabuk sinirlenen ve gerilen biri haline dönüşebilirsiniz.

6.Enerji Kaybı

582377_SleepGirl

Yorgun, halsiz ve fiziksel olarak bitkin hissetme hali depresyon sırasında meydana gelen değişimlerden biridir. Vücudunuzu daha da ağırlaşmış gibi hissedersiniz. Yaptığınız işler ufak tefek olsa dahi çabucak yorulabilir veya yaptığınız iş olması gerekenden çok daha fazla zaman alabilir. Bu durumların hepsi yorgunluk ve bitkinlik halinden kaynaklanır.

7.Konsantrasyon Sorunu

menopoz-2

Depresyon hastası olan kişiler üzerinde yapılan araştırmaya göre bu kişilerin odaklanma sorunları yaşadıkları belirlenmiştir. Karar verme ve bazı şeyleri hatırlamada büyük sıkıntılar yaşanmaktadır. Özellikle iş hayatı içerisinde olan kişilerin pek çok sorun yaşamalarına sebep olmaktadır. Ayrıca umarsızlık yani etrafında gelişen olaylara karşı tepkisiz ve alakasız kalma durumları da gerçekleşir.

8.Çeşitli Ağrılar

1408608289_mide-kanseri-belirtisiz-gelir

Depresyon hastası olan kişilerin sinirlerinde oluşan gerginlikten dolayı, bazı bölgelerde açıklanamaz şekilde birtakım ağrılar meydana gelebilir. Bu ağrılar baş ağrısı, sırt ağrısı, kas ağrısı veya mide ağrısı şeklinde gerçekleşebilir.

Depresyon belirtileri yukarıda saydığımız gibidir. Böylelikle depresyonun tanımından, sebeplerinden, çeşitlerinden, komplikasyonlarından ve belirtilerinden bahsetmiş olduk. Depresyon size ve çevrenize ciddi zararlar verir. Bu yüzden sinir, stres ve gerginlik durumlarından uzak durunuz. Sizi rahatlatan ve olumsuz düşüncelerden uzak tutan şeyleri düşününüz. Ayrıca depresyon tedavisinde yardım alınması mutlaka gerekmektedir. Ön yargıları bir kenara bırakıp bir psikologa gitmek sağlığınızın düzelmesi için atılması gereken en önemli adım olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.