Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Herkesin Başına Gelebilecek 4 Depresyon Çeşidi

Her ne kadar şarkılardan ya da filmlerden hatırladığımız kadarıyla depresyon oldukça basit bir sorun gibi gözükse de aslında ciddi bir psikolojik rahatsızlıktır. Bu nedenle depresyon ihtimalini uzaklaştırmak ya da depresyondan kurtulmak için özenli bir çaba gerekebilir.

Depresyon günümüzde pek çok insanın karşılaştığı bir hastalık olmaktadır ve ortaya çıkmasında da pek çok farklı neden etkili olabilir. Elbette yeterli çabayı gösterirseniz ve de hem yakınlarınızdan hem de profesyonel kişilerden destek alırsanız depresyonu atlatabilirsiniz. Özellikle depresyonu siz ya da bir başkaları hissettiği anda mutlaka harekete geçilmesi gerekir. Eğer depresyona karşı koymazsanız durum daha da zor bir hale gelebilir.

Depresyon Çeşitleri

Depresyonun yalnızca bir tek çeşidi olmayabilir. Fakat etkilerini çok net bir şekilde fark edebilirsiniz. Özellikle kişinin kendini dış dünyadan soyutlaması, evden hatta yataktan çıkmak istememesi, heyecanını ve enerjisini yitirmiş olması depresyon işareti olarak gösterilebilir. Bu durumu bazen kişi kendisi fark edemeyebilir de. Bu durumda çevredekilerin bu değişikliği fark etmesi ve o kişiye yardımcı olması çok önemli olacaktır. Eğer depresyonu reddederseniz kendinizi tedavi de edemezsiniz.

1. Bir kaybın ardından meydana gelen depresyon

Aslında en yaygın olarak görülen depresyon çeşidi budur. Kişi bir sevdiğini kaybettiğinde ya da çok sevdiği bir kişiden ayrıldığında çaresizliğe düşebilir ve büyük bir üzüntünün ve mutsuzluğun içinde kendini bulabilir. Başlarda klasik bir acı olarak görülse de durum sürekli hale geldikçe hastalık da artık hissedilir olur. Ağırlıklı olarak bu çeşit, hassas ve içe dönük kişilerde görülebilir. Tedavisi zor olabileceği için profesyonel bir destek almaya ihtiyaç olabilir.

2. Bipolar depresyon

Çok mutlu olunan bir zaman diliminin sonrasında birden beliren bir depresyon çeşidi olarak açıklanabilir. Özellikle insanlar bir dönem çok mutlu görünürlerken bir dönem ise artık yaşamak istemeyecek kadar kötü ve mutsuz hissedebilirler. Bu durum kişinin etrafındaki insanların da kafalarını karıştıracaktır. Çünkü böylesine geçişli bir ruh hali tam olarak açıklanamayabilir. Özellikle bipolar rahatsızlığın sonrasında depresyon oluşur demek daha doğru olacaktır. Kişi bu farklı ruh hallerini kaldıramayıp depresyona girebilir.

3. Yorgunluk kaynaklı depresyon

Aslında günümüzde pek çok insanın karşılaşma potansiyelinin bulunduğu depresyon çeşitlerinden bir tanesi de yorgunluk kaynaklı depresyon olmaktadır. Kişi çok yoğun çalıştığı, birileriyle sürekli olarak rekabet etmek zorunda kaldığı ve kendini baskı altında hissettiği zamanlarda bununla karşılaşabilir. Bu durum için örnek olarak sınavlara hazırlanan gençler verilebilirken aynı şekilde iş hayatında çok çalışan ve baskı gören kişilerin de böyle bir riski olduğu söylenebilir. Kişi hem psikolojik anlamda hem de zihinsel anlamda çok fazla yorulur ve bu durum onu depresyona itebilir. Kişi bu durumu daha kolay hissedebilir. Bunun için içinde bulunduğu duruma bir süre ara verip kendisini arındırması gerekecektir.

4. Yaşlanmayla birlikte gelen depresyon

Bazen yaşın ilerlemesi ile de ortaya depresyon rahatsızlığı çıkabilir. Hatta bu durum yıllar içinde değil de bir anda gerçekleşir. Çünkü kişi gerçekten yaşlandığını belli bir yaştan sonra bir anda fark edebilir ve bu da yüzüne gerçeklerin vurulması gibi gelebilir. Ağırlıklı olarak 50’li yaşlardan sonra ortaya çıktığı söylenebilir. Kişi hayatını iyi değerlendiremediği ve pek çok fırsatı kaybettiği yanılgısı içine girebilir. Aynı şekilde geçmişe dönüp baktığındaki pişmanlıklar, hatalar ve mutsuzluklar da ona çok ağır gelebilir. Böylece bir depresyon hali ortaya çıkabilir. Bu durumun ortaya çıkmaması için kişi geçmişinde yaşadığı her şeyi kabul etmeli ve içinde bulunduğu yaştan ya da zamanda mutlu olmaya bakmalıdır. Aynı şekilde hiçbir zaman hiçbir şey için geç olmaz.

Herkes farkında olmadan ve hızlı bir şekilde depresyona girebilir. Ancak bundan kurtulmak biraz zor olabilir. Özellikle kişi kendini bir kez dış dünyadan soyutlarsa sonrasında tek başına geri dönmesi zor olabilir. Bu yüzden hem çevresinden hem de eğer yeterli gelmiyorsa profesyonel birilerinden yardım alması gerekebilir. Özellikle profesyonel destekten kaçınılmaması gerekir. Çünkü depresyon kişinin bazen tek başına halledemeyeceği kadar şiddetli olabilir. Bu konuda çekinmeye de kesinlikle gerek yoktur. Ancak kişi durumu kabullenmeli ve bununla mücadele etmeye inanmalıdır. Eğer kişi yardımı kabul etmeyip tam anlamıyla kendi kabuğuna çekilirse depresyon bir kısır döngü halinde devam eder.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.