Depresyon Hastalığı

Depresyon Hastalığı

İnsanların fiziksel sağlığının yanı sıra aynı anda psikolojik olarak ta sağlıklı olmasının bütünlüğü sonucunda kişi sağlıklı olur ya da olmaz. Akıl sağlığı da en az fiziksel olarak algılanan sağlık kadar ciddi bir durumdur. Hatta bir çok fiziksel rahatsızlıktan bile daha ölümcül sonuçlar doğurabilir. Biz de bu yazımızda depresyon hastalığı hakkında bilgiler vereceğiz.

İnsanlar yaşadıkları olaylar karşısında üzülürler, mutlu olurlar bazen de hayal kırıklığına uğrarlar. Bunlara bağlı olarak ta kişi bazı duygu değişimleri meydana gelmektedir. Bu duygu değişimlerin sonucunda duygu tepkileri de bunlarla beraber görünür. Ancak kişi zaman zaman daha çok hayal kırıklığı gibi sorunlarla baş başa kaldığı zaman aşırı üzüntülü ve hüzünlü tepkiler verir. Bu tepkiler bir de anlık tepkiler değildir. Bu yüzden kişiler bu olayların uzun süre etkisinde de kalabilirler. Bu verdiği tepkiler depresif tepkiler olarak bilinir.  Günlük hayatta hiç bir olay yaşamamasına rağmen bile enerjisi düşük olup morali bozuk olan bir çok kişi vardır. Bu aslında psikolojik bir rahatsızlık sonucu hastalığın kişiye verdiği sinyallerdir. Bazı kişiler de bu hastalıklar geçici bir süre devam eder ve kendiliğinden geçer. Bazılarında da bu durum aylarca sürüp mutlaka destek alındıktan sonra tedavi olunabilen bir hastalık gibi olabilir. Bu hastalıklardan en çok bilineni ise depresyondur. Depresyon insanın hayatında en az bir kere bir olay karşısında ya da bir kişi sebebiyle yaşadığı bir durumdur. Kimisinde bu hastalık az belirti gösterdiği için normal bir üzüntüden farksız olarak kabul görmekte kimine göre de bu olay karşısında etkisi uzun bir zaman alarak belirtilerin yaşanması için gerekli olan zaman tanınır. Depresyon genelde çok sık duymadığımız duysak ta pekte ciddiye alınmayan bir durumdur. Ancak bu hastalık ilerlediği takdirde kişide ağır belirtilerin oluşmasında rol oynayacaktır

Depresyon Hastalığı Neden Olur?

Depresyon her ne kadar fiziksel bir hastalık olarak algılanmasa da bu hastalıkta diğer hastalıklar gibi biyolojik bir yapıya sahiptir. Bu biyolojik yapının bulgularından bahsedelim öncelikle. Serotonin, dopamin, noradrenalin gibi kimyasallar beyinde bulunan sinir uçları arasında haberleşmeyi sağlayan kimyasallardır. Bu kimyasallar oldukça etkili kimyasallar olmakla beraber eksikliğinde bu iletişim sağlanamamaktadır. Bu maddelerin yapısı ve dengesi bozulduğu takdirde kişi de depresyon hastalığı baş verir. Bu da kişinin biyolojik ve dolaylı yoldan depresyona itildiği görülmektedir. Bir diğer faktörde genetik durumlardır. Diğer hastalıların bir çoğunun gen aktarımı ile görüldüğünü söylemiştik. Ancak depresyon böyle bir hastalık değildir. Gen aktarımı sırasında hiç bir depresyon geni bulunmamaktadır. Ailesinde depresyona girmemiş bireylerin olumu kişinin de olmayacağı anlamına gelmemektedir. Ancak asıl hastalığın en çok görülen nedeni de kişinin yaşadığı duygusal değişikliklerdir. Kişi kendini yalnız hissederse veya yalnız kalırsa ruh hali bu durumu kaldıramayabilir ve depresyon hastalığının belirtileri bu kişide görülebilir.

Etrafta bulunan kişilerin bazı konularda bu kişiye destek olmaması bu kişinin kendini yalnız hissetmesine neden olacaktır. Aynı zamanda en çok kişi duygusal bağ yaşadığı kişilerle yaşadığı olaylardan etkilenmektedir. Bu da aile başta olmak üzere eş, sevgili pozisyonunda yaşadığı kişilerle sorunların ortadan kaldıramamak veya çözümleyememek sonucunda oluşabilir. Kişi başka kimyasal madde kullanımı içerisindeyse beyindeki sinir uçları kalıcı olarak hasar görecek ve kişinin depresyon hastalığına yakalanmasına neden olacaktır. Maddi durumlar da kişinin ruh halini oldukça olumsuz etkileyen durumlardan biridir. Eğer kişi maddi geçimsizlik yaşıyorsa ve borcu varsa çaresizlik duygusundan dolayı kendini depresyonda bulabilir. Sebepleri bir çok olan bu hastalık mutlaka tedavi edilmesi gereken hastalıklar arasındadır

 Depresyon Hastalığı Belirtileri

Kişi öncelikle bu durumda olduğunu anlayabilmesi için belirtilerini iyi öğrenmesi gerekmektedir. Bunun haricinde bu belirtilerin sürekliliği de önemlidir. Çünkü normal hayat akışında normal insanları da üzecek bir çok olay yaşanmaktadır. Burada önemli olan tepkilerin yerli olması ve tepkilerin uzun süre aynı etkide verilmemesidir.

Depresyon hastalığının belirtisi ilk öncelikle kişinin kendini sürekli olarak mutsuz hissetmesiyle başlar. Bir çok nedenden dolayı kişi bu durumla karşı karşıya kalabilir. Bunun haricinde kişi kendini etrafında ne kadar ona destek olan insan olsa  bile sürekli olarak yalnız hisseder. Bu yalnızlığın belirtileri de kimseyle görüşmemek istemesi konuşma isteğinin kalmamasıyla ortaya çıkar. Ailesinden, iş arkadaşların tüm sosyal çevresinden kendini sürekli olarak dışlar. Ancak bu dışlamanın insanlar tarafından yalnız bırakıldığını düşünerek yaptıklarını sanır. Kişi normal hayatında bir hobiye sahip ise veya yapmaktan zevk aldığı işler var ise zamanla bunlardan koparak bunları bir süre gönülsüz olarak yapar ve sonrasında tüm bu işlerden soğur. Aynı zamanda depresyon da olan kişinin normal tepkilerden çok daha aşırı tepkileri vardır. Hiç kızılmayacak bir olay karşısında bile aşırı agresiflik gösterebilir. Bu agresiflik kendisi başta olmak üzer çevresindeki tüm insanları da bu kişiden soğutarak yalnız kalmaya kaldığı yerden devam eder.  Normal insanlar sekiz saat uyuyor ise bu kişi bırakılırsa yirmi dört saatin yirmi dördünü de uyuyarak geçirebilme potansiyeline sahiptir. Hiç bir şeyden zevk almaması onu sürekli olarak mutsuz yorgun hissedip uyumasına yol açacaktır. Bir iş karşısında dikkatini bir türlü toplayamaması da depresyon belirtilerindendir. Bir iş karşısında konsantre olmayıp dolayısıyla başarısız olması bu kişinin depresyon batağına daha çok girmesinde yardımcı olacak ve kişi kendini hep başarısız ve değersiz hissedecektir. Gelecek hakkında yapılan konuşmalar esnasında sürekli olarak karamsar düşünenlerin de depresyonun bir parçası olduğunu hatırlatmakta fayda vardır.

Vücut tüm bu olaylardan olumsuz etkilenerek normal seyrinin dışında yavaş hareket eder ve bu da bir taraftan kişinin cinsel isteğini de azaltacaktır. Hatta partnerinden nefret etmeye bile başlayabilir. En tehlikeli boyutunda olanlar ise sürekli olarak intihar etmeyi düşünmektedir ve buna teşebbüs eden depresyon hastaları da neredeyse hastalığı yaşayanların üçte biri kadardır

Depresyon Hastalığı Tedavisi

Bu hastalık hemen her yaşta görülse de genelde yirmili yaşlarda bulunan kişilerin kapıldığı bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisi için kişi kendi bildiği ilaçları kullanmamalıdır. Çünkü bu haplar kişinin beynindeki sinir uçlarına daha kalıcı hasarlar bırakarak tedavi ihtimalini de ortadan kaldırabilir.

Depresyon hastalığı tedavisi için kişi öncelikle tedaviyi kabul etmeli ve bir şeylerin ters gittiğini ve destek alması gerektiğinin bilincinde olması gerekmektedir. Kişi öncelikle bir psikoloğa gitmeli ve psikoloğun soracağı sorulara belirtiler doğrusun net cevaplar vermeli. Teşhis süreci iki haftayı bulabilir. Bir kaç seanstan sonra doktorunuz sizlere depresyon teşhisi koyduğu zaman sizlere aynı zamanda bu sorunun neden olduğunu bulmanızda da yardımcı olacak ve buna uygun en uygun çözümü sizlerinde bulmasında yardımcı olacaktır. Bunların doğru bir şekilde gerçekleşmesi için de kısa süreli bir antidepresan da yazabilir. Ancak sizlerin yapacağı en uygun tedavi biçimi kendinizi önceden iyi hissettiğiniz aktivitelerde bulunmaya devam etmeniz gerektiğidir. Bunlardan tekrar eskisi gibi zevk alacağınızı unutmayın ve etrafınızda bulunan insanlarında sizlere olan tavrının değişmemesi için ve hatta destek olmaları için durumunuzu anlatmaktan da çekinmeyin. Depresyon hastalığı tıpkı diğer hastalıklar gibi hatta bir çoğundan daha fazla ciddiye alınması gereken bir hastalık olduğunu unutmayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ