Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Depresyon İçin Egzersizler

Depresyon kısa bir süreliğine mutsuz ya da üzgün hissetme gibi basit bir durum değil aksine oldukça önemli ve ciddi bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkar. Zira dünya genelinde oldukça sık bir şekilde görülen ve kişilerin sosyal hayatını da büyük ölçüde sekteye uğratan bir rahatsızlıktır. Boşluk hissi, hüzünlü olma, aşırı yeme ya da hiç yememe, aşırı ilgi kaybı, yorgun hissetme ve buna benzer belirtilere sahip olan bu durum, intihar düşüncesi ve ölüm gibi sonuçların da doğmasına neden olur. Bir beyin hastalığı olan depresyon, biyolojik, psikolojik, genetik ya da çevresel sebeplerden dolayı gerçekleşmiş olabilir. Depresyonun herhangi bir yaşta ortaya çıkması muhtemel olsa da gençlerde ve kadınlarda daha yaygın olarak görülür. Ayrıca kadınlarda doğum sonrası oluşan depresyon hastalığı da bulunur. Diğer yandan depresyonun mevsimsel türleri de vardır.

Depresyonun Belirtileri Nelerdir?

Depresyonun belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Aşırı halsizlik, günlük aktivitelerde yavaşlama
 • Cinsel istek ve ilgide belirgin bir şekilde azalma
 • Sorunları paylaşmama ve sosyal ilişkilerden kaçınma
 • İştahsızlık, aşırı yeme eğilimi, kilo kaybı ya da yemek yiyememe
 • Uykuya dalamama ve aşırı uykusuzluk çekme ya da aşırı uyuma eğiliminde olma
 • Boyun, baş, sırt ve eklem ağrıları çekme
 • Mide ve bağırsak şikayetleri
 • Hayattan zevk alamamak, isteksizlik
 • Aşırı unutkanlık ve dikkat dağınıklığı
 • Dibe vurmuş gibi hissetme, aşırı şiddetli bir şekilde hüzünd uyma
 • Kendini değersiz, çaresiz ve suçlu hissetme
 • İntiharı yada ölümü düşünme, umutsuzluk hissetme

Bu belirtilerden birinin ya da birkaçının görülmesi halinde kesin bir şekilde depresyon tanısının konulması mümkün olmayıp, bu temel belirtilerin türlerine ve ağırlıklarına göre depresyon tanısı konabilir.

Depresyon ve Egzersiz

Depresyon ya da stres gibi şikayetlere sahip olan kişilerin egzersiz yapması halinde semptomları kontrol altında tutma olasılığı daha da artar. Huffingonpost gazetesinde yayınlanmış olan bir habere göre depresyon ve stres ile mücadele etme konusunda uygulayabileceğiniz üç adet egzersiz bulunuyor. Depresyonun tedavisinde uygulanabilecek farklı yöntemler bulunup, bu yöntemler doktor ile görüşülerek uygulanabilecek olsa da egzersiz ile birlikte iyileşme rutininizde gelişmeler sağlayabilirsiniz. Şimdi sizlere stres ve depresyon söz konusu olduğu zaman kişilere iyi gelen üç egzersizden bahsedeceğiz.

1. Koşu

Hızlı bir şekilde kalori yakılmasını sağlayan koşu, kalp hastalığı riskini düşürür. Öyle ki 2014 yılında yapılmış bir araştırmaya göre her gün yalnızca beş dakika dahi koşan bir kişinin ömrü uzar. Koşmak ruh haline iyi gelir. Norepinefrin ve serotonin nörotransmitterleri, koşu halinde aktif hale gelir ve koşu bittikten sonra da aktifliğini koruyarak iyi hissetmemizi sağlar. Ayrıca koşu sırasında tekrarlayan hareketler uygulamak beyni rahatlatır. Bir tür meditasyon etkisi yaratan bu durum, hastalara iyi gelir.

2006 yılında Journal of Psychiatry & Neuroscience dergisinde yayınlanmış olan bir makalede egzersiz yapmanın antidepresan etkisine sahip olduğu yer alıyor. Bununla birlikte koşu yapan kişilerin geceleri uykuya dalması da daha kolay oluyor. Rahat bir şekilde uyumak isteyen kişilerin stres seviyesi azalırken zihinsel sağlığı da koşu sayesinde daha iyi hale geliyor.

2. Doğada Yürüyüş

Egzersiz yaparak zihinsel açıdan daha iyi bir duruma gelmek isteyen kişilerin doğada yürüyüş yaparak bu durumu maksimize hale getirmesi mümkün olur. Doğanın insanı rahatlatan etkisi birçok araştırma ile kanıtlanmış bulunuyor.

2009 yılında Environmental Health and Preventive Medicine dergisinde yayınlanmış olan bir çalışma yirmi dakika boyunca doğada yapılacak olan bir yürüyüşün, kişinin stresini azalttığını ortaya koyuyor.

Doğada yürüyüş yapmak gibi doğada vakit geçirmek de insanı iyi hissettiriyor. Doğanın insanı sakinleştiren ve insana huzur veren etkisi, stresi azaltıp, hafızayı güçlendirerek insanları zihinsel açıdan daha stabil bir hale getiriyor.

3. Yoga

Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine dergisinde 2007 yılından yayınlanmış olan bir çalışmaya göre yoga yapan kişilerde stres, öfke ve depresyon seviyesi gözle dahi görülebilecek şekilde düşüş gösterdiği için araştırmacılar tarafından depresyon tedavisi söz konusu olduğu zaman yoga önerisi yapılıyor.

2012 yılında bir araştırma grubu tarafından yapılmış olan 35 farklı araştırmanın 25’inde yogaya başlayan kişilerin stres seviyelerinde azalma tespit ediliyor.

Yoganın bu kadar etkili olma sebebinin arkasında nefes alma egzersizlerinin olduğu düşünülüyor. Sakin bir şekilde nefes alıp vermek ve yalnızca buna odaklanmak zihnin sakinleşmesini sağlıyor.

Uzmanlar, nefese odaklanmanın sağlık için oldukça önem taşıdığının altını çiziyor. Derin bir şekilde nefes alan kişilerin stres hissetmesi de zor oluyor. Bu nedenden dolayı da çeşitli nefes alma tekniklerinin kullanılması stres ve depresyon anında kişilere iyi geliyor. Bu tekniklerden birisi de 4-7-8 tekniği.

Egzersiz, Depresyonu Nasıl Etkiliyor?

Egzersizin depresyonu ne şekilde etkilediği sıklıkla merak edilen konulardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Elbette egzersiz sayesinde depresyon kökten çözülemez. Fakat egzersiz ile birlikte depresyonun etkileri azaltılabilir. Şimdi sizlere bu noktada üç prensipten bahsedeceğiz.

Vücut Isısı Prensibi: Egzersiz ile birlikte artan vücut ısısı, beyinde yer alan çekirdek sıcaklığını arttırarak beynin hormonal aktivite ve dengesini değişikliğe uğratır. Depresyonun tedavisi ve önlenmesi konusunda bu değişimler oldukça etkili olur.

Endorfin Prensibi: Egzersiz ile birlikte vücut endorfin salgılar. Bu salgı mutlu ve olumlu hissetmenizi sağlar. Endorfin hormonu sayesinde uzun vadede depresyona karşı bir destek almış oluyorsunuz. Üstelik endorfin egzersizin ardından bitmek yerine uzun bir süre boyunca daha üretilmeye devam ediliyor.

Dikkat Dağınıklığı Prensibi: Depresyon tedavisi söz konusu olduğu zaman yaşam stilinin değiştirilmesi konusunda kullanılabilecek olan bu yöntem, hastanın uğraş verdiği ve zaman harcadığı bir konuda içinde bulunduğu duygulardan sıyrılmasını sağlayarak yeni umutlar elde etmesine yardımcı olur. Egzersiz sayesinde bu tür bir ilgi odağı sağlanarak olumlu etkilerden faydalanma şansını yakalamış olursunuz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.