Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Depresyon Kanser Yapar mı?

Bazı uzmanlara göre çevremizde bulunan her madde ve her nesne belirli bir oranda kanserojen etkisine sahiptir. Günlük hayatta çok fazla ihtiyaç duyduğumuz tırnak cilası, ojeler, saç boyaları, kozmetik ürünler, kızartma yağları, unlu yiyecekler, su, balık, sebze ve meyvelerin çoğunda belirli bir oranda kanserojen maddeler bulunur. Bu durumda her yiyeceğin ne kadar doğal ve katkısız olabileceğinin kontrolünü sağlamak gerekir. İnsan vücudu için alınan besinlerin doğal olması ne kadar önemliyse, insanların psikolojik durumları da bir o kadar önemli olmaktadır. Bu nedenle endişe, korku, stres gibi olumsuz duygulardan olabildiğince uzak durmak gerekir. Psikolojik olarak daha az mutsuz olmak istiyorsanız olumsuz tüm duyguları hayatınızdan çıkarmaya çalışın. Çünkü birçok hastalığın arka planında mutlaka olumsuz bir duygu bulunmaktadır.

Olumsuz bir durumda duyulan üzüntü ve buna bağlı olarak kendini yıpratma, hayattan kopma, biyolojik ihtiyaçlarını karşılamama sonucunda insan vücudu birtakım hastalıkların meydana gelmesine neden olur. Aynı zamanda endişe, korku ve özellikle stres bile kanser yapmaktadır. Kanserin önlemede en önemli tedavi yöntemi ise huzur olmaktadır, aynı zamanda huzur kanseri önler, kanser huzurdan tamamen uzak durur. Biz de bu yazımızda depresyon kanser yapar mı sorusunu işleyeceğiz.

Depresyon Kanser Yapar mı?

Eğer kanser gibi bir konuyu kanser fobi haline getirirseniz ya da bir depresyon kaynağı haline getirirseniz, daha çok mutsuz olmak için sebep oluşturmuş olursunuz. Depresyon, aynı zamanda kanser hücrelerini geliştirdiği, kanserin meydana gelmesini kolaylaştırdığı yönünde birçok veri bulunur. Mesela, yakın bir zamanda uzman doktorların yapmış olduğu araştırma sonucunda insan vücudunda yer alan stres hormonu olan epinefrinin göğüs ve aynı zamanda prostat kanserinin oluşmasına zemin hazırladığı kanıtlanmıştır. Yani, kanserin daha çok stres, depresyon kaynaklı olarak meydana geldiği bilimsel olarak birçok araştırma sonucunda kanıtlanmıştır. İnsanların depresyonda olduğu zamanlarda vücudun salgılamış olduğu nöropeptit Y adına sahip olan hormon, insan vücudunda yer alan bağışıklık sistemine zarar vererek, kansere karşı olan direncini tamamen azaltmıştır. İnsanların endişe, korku, moral bozukluğu ya da depresyonun az olduğu kimyasal kanserojen maddeler kadar tehlikeli ve aynı zamanda çok zararlı olmaktadır. Eğer kanser olma korkusu bir endişe ya da korku haline gelirse, en az hormonlu yiyecekler ya da etler kadar, hatta onlardan bile tehlikeli bir hale gelebilir. Kansere karşı önlem almak açısından kanserojen etkili sebze, meyve ve diğer yiyecekleri tüketmemenin yanı sıra, aynı zamanda depresyonu da hayatınızdan tamamen çıkarmanız gerekir. Ayrıca kanser ve depresyon birbiriyle tamamen bağlantılı bir durumda olmaktadır. Eğer çok fazla stres yaşıyorsanız, bir süreden sonra vücudunuz bu tahribata dayanamayarak kanser de dahil olmak üzere, birçok hastalığın oluşmasına neden olacaktır.

Kanserin en önemli sebeplerden biri depresyondur. Bu nedenle hem sağlığınız açısından kanserojen etkili yiyeceklerden hem de depresyondan olabildiğince uzak durmanız gerekir. Depresyondan uzak durmanın en iyi yolu ise, her olumsuz durumu çok düşünmemektir. Bu nedenle olumsuz her durumu düşünmemek için spor yapabilirsiniz ya da kendinizi iyi hissettirecek farklı aktivitelerde bulunabilirsiniz. Spor yapmak beden sağlığını korumanın yanı sıra, aynı zamanda ruh sağlığını da büyük oranda korumaktadır. Spor yaparken, daha çok yaptığınız aktiviteye odaklandığınız için, sizin olumsuz bulduğunuz durumları düşünmek aklınıza gelmez. Depresyona girmenize neden olan bir işe sahip iseniz, bunun için hem farklı aktiviteler yaparak kendinizi rahatlatabilirsiniz hem de psikolojik bir destek alabilirsiniz. Uzman bir kişiyle depresyon kaynağını paylaştığınız zaman sorunlarınız çözümlenmese de, daha çok rahatlamış olursunuz hem de stresiniz çok azalır. Bu nedenle depresyondan kurtulmak için her türlü yöntemi mutlaka denemeniz gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.