Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Depresyon

Depresyon Nedir?

Depresyon, kalıcı bir üzüntü ve ilgi kaybına neden olan bir duygudurum bozukluğudur. Majör depresif bozukluk veya klinik depresyon olarak da adlandırılan bu durum, duygularınızı, düşüncenizi ve davranışınızı etkiler ve çeşitli duygusal ve fiziksel problemlere neden olabilir. Normal günlük aktiviteler yapmakta zorluk çekebilirsiniz ve bazen hayatın yaşamaya değer olmadığını düşünebilirsiniz.

Depresyon öylesine gelip geçen kısa süreli üzüntüler değildir. Ayrıca bir zayıflık anlamına da gelmez ve basitçe üstesinden gelinemez. Depresyon uzun süreli tedavi gerektirir. Fakat cesaretinizi kırmayın. Depresyonlu çoğu insan ilaç, psikolojik danışma veya her ikisi ile daha iyi hissetmektedir.

Depresyon Çeşitleri

Birkaç çeşit depresif bozukluk vardır.

Majör depresyon: Çalışmak, uyku, çalışmak, yemek yemeyi ve hayattan zevk almanızı engelleyen şiddetli belirtiler.

Kalıcı depresif bozukluk: En az 2 yıl süren depresyondaki ruh hali. Kalıcı depresif bozukluk tanısı konan bir kişinin, daha az şiddetli semptomlarla birlikte majör depresyon atakları olabilir, ancak semptomlar 2 yıl sürmelidir.

Bazı depresyon biçimleri biraz farklıdır ya da benzersiz koşullar altında gelişebilir:

Psikotik depresyon: Bir kişide ağır depresyona ek olarak bazı yanlış psikolojik inançlar ya da gerçeklikle kopmalara (sanrılara) sahip olmak ya da başkalarının duyamayacağı ya da görmediği rahatsız edici şeyleri dinlemek (halüsinasyonlar) gibi bir takım psikoz olduğunda ortaya çıkar.

Postpartum depresyon: Doğumdan sonra birçok kadının yaşadığı “annelik hüznü” nden çok daha ciddidir; hormonal ve fiziksel değişiklikler ile yenidoğanın bakım sorumluluğu ezici olabilir. Kadınların yüzde 10 ila 15’inde doğumdan sonra doğum sonrası depresyon yaşandığı tahmin edilmektedir.

Mevsimsel afektif bozukluk (SAD): Kış aylarında daha az doğal güneş ışığı olduğunda ortaya çıkar. Depresyon genellikle ilkbahar ve yaz aylarında ortadan kalkar. SAD etkili bir şekilde ışık terapisi ile tedavi edilebilir, ancak SAD olanların yaklaşık yarısı tek başına ışık terapisi ile daha iyi hale gelmez. Antidepresan ilaçlar ve psikoterapi, tek başına veya ışık terapisi ile birlikte SAD semptomlarını azaltabilir.

Bipolar bozukluk: Bipolar bozukluk depresyondan farklıdır. Bu listeye dahil edilmesinin nedeni, bipolar bozukluğu olan bir kişinin aşırı düşük ruh halinde (depresyon) ataklar yaşamasıdır. Ancak bipolar bozukluğu olan bir kişi de aşırı derecede yüksek ruh hali yaşar (“mani” olarak adlandırılır).

Depresyonun Belirtileri ve İşaretleri

Depresyon hayatınız boyunca yalnızca bir kez oluşabilmesine rağmen, genellikle insanlar birden fazla depresyon atağına sahiptir. Depresyonlu birçok insan için, semptomlar genellikle iş, okul, sosyal aktiviteler veya başkalarıyla olan ilişkiler gibi günlük aktivitelerde belirgin sorunlara neden olacak derecede ağırdır. Diğer insanlar nedenini bilmeden genellikle mutsuz veya mutsuz hissedebilirler. Bu süreçte, semptomlar günün büyük bir kısmında, neredeyse her gün meydana gelir ve aşağıdakileri içerebilir:

 • Hüzünler üzüntü, gözyaşı, boşluk veya umutsuzluk
 • Kızgın patlamalar, sinirlilik veya küçük konularda bile hayal kırıklığı
 • Cinsellik, hobiler veya spor gibi normal veya genel faaliyetlerin çoğunda veya tümünde ilgi veya zevk kaybı
 • Uykusuzluk veya uyku da dahil olmak üzere uyku bozuklukları
 • Yorgunluk ve enerji eksikliği, bu nedenle küçük eylemlere bile ekstra çaba sarf edilmesi
 • İştah değişikliği – iştah azalması ve kilo kaybı, ancak bazı insanlarda beslenme istekliliği ve kilo artışı
 • Kaygı, ajitasyon veya huzursuzluk
 • Yavaşlanan düşünce, konuşma veya vücut hareketleri
 • Değersizlik veya suçluluk duygusu, geçmiş başarısızlıkları gidermek veya sorumluluğu olmayan şeyler için kendinizi sorumlu tutmak
 • Düşünme, konsantre olma, karar verme ve şeyleri hatırlama konusunda sorun yaşamak
 • Sık veya tekrarlayan düşünceler, intihar düşünceleri, intihar girişimleri veya intihar
 • Sırt ağrısı veya baş ağrısı gibi açıklanamayan fiziksel problemler

Çocuklarda ve Gençlerde Depresyon Semptomları

Çocuklarda ve gençlerde depresyon belirtileri ve yaygın belirtileri erişkinlere benzer, ancak bazı farklılıklar olabilir.

 • Çocuk yaşlarda depresyon belirtileri; üzüntü, sinirlilik, sıkıntı, endişe, ağrı ve sızılar, okula gitmeyi reddetme veya kilo vermeyi içerebilir.
 • Ergen yaşlarda semptomlar; hüzün, sinirlilik, negatif ve değersiz hissetme, öfke, düşük performans veya okula devamda yoksun olma, yanlış anlama ve aşırı duyarlı olma, uyuşturucu veya alkol kullanma, fazla yeme veya uyku, kendine zarar verme, ilgi kaybı, normal faaliyetler ve sosyal etkileşimden kaçınmayı içerebilir.

Dikkat eksikliği / hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan çocuklar üzüntü veya ilgi kaybı olmaksızın sinirlilik gösterebilir. Bununla birlikte, major depresyon DEHB ile ortaya çıkabilir.

Yaşlılarda depresyon belirtileri

Depresyon yaşlanmanın normal bir parçası değildir ve hafifçe alınmamalıdır. Ne yazık ki, genellikle yaşlı erişkinlerde depresyon tanı olarak konulamamış ve tedavi görülmemiştir ve yaşlılar yardım aramaya gönülsüz olabilirler. Depresyon semptomları yaşlı erişkinlerde farklı veya daha az belirgindir:

 • Hafıza güçlükleri veya kişilik değişiklikleri
 • Fiziksel ağrı veya sızıntılar
 • Halsizlik, iştah kaybı, uyku sorunları, sekse ilgisizlik – tıbbi durum ya da ilacın neden olduğu değil-
 • Genelde evde kalmak, sosyalleşmek veya yeni şeyler yapmak yerine dışarı çıkmak istememek
 • Özellikle yaşlı erkeklerde intihar düşüncesi ya da duygular

Depresyonun Nedenleri

Depresyona neden olanın tam olarak bilinmiyor. Birçok zihinsel bozuklukta olduğu gibi, aşağıdakiler gibi çeşitli faktörler söz konusudur:

Biyolojik farklılıklar: Depresyon hastalarının beyinlerinde fiziksel değişimler olduğu görülüyor. Bu değişikliklerin önemi hala belirsizdir, ancak nihai olarak kesin nedenleri bulmaya yardımcı olabilir.
Beyin kimyası: Nörotransmitterler doğal olarak depresyonda rol oynayan beyin kimyasallarıdır. Son yıllardaki araştırmalar, bu nörotransmitterlerin işlev ve etkisindeki değişiklikler ile ruhsal istikrarı sürdürmede rol alan nöro-devre ile nasıl etkileşim kurduklarının depresyon ve tedavisinde önemli rol oynayabileceğini göstermektedir.
Hormonlar: Vücudun hormon dengesindeki değişiklikler, depresyona neden oluyor veya tetikte bulunuyor olabilir. Hormon değişiklikleri hamilelikten sonra ve doğumdan sonraki hafta veya aylarda (doğum sonrası) ve tiroid sorunları, menopoz veya bir dizi başka rahatsızlıktan kaynaklanabilir.
Kalıtsal nitelikler: Depresyon, akrabaları bu hastalığı yaşamış olan insanlarda daha sık görülür. Araştırmacılar, depresyona neden olabilecek genleri bulmaya çalışıyorlar.

Depresyonun Tedavileri


Depresyon genel olarak kendi başınıza tedavi edebileceğiniz bir hastalık değildir. Ancak profesyonel tedaviye ek olarak, bu kendi kendine bakım adımları da yardımcı olabilir:

1. Tedavi Planınızı Uygulayın

Psikoterapi oturumlarını veya randevuları atlamayın. İyi hissettiğiniz halde bile, ilaçlarınızı atlamayın. Eğer durursanız, depresyon semptomları geri gelebilir ve yoksunluk benzeri semptomlar da yaşayabilirsiniz.

2. Depresyon Hakkında Bilgi Edinin

Durumunuzla ilgili eğitim, size güç katabilir ve sizi tedavi planınıza sadık kalmaya motive edebilir. Ailenizi depresyon hakkında öğrenecek ve sizi anlayıp desteklemelerine yardımcı olacak şekilde teşvik edin.

3. Uyarı İşaretlerine Dikkat Edin

Depresyon semptomlarını tetikleyebilecek şeyleri öğrenmek için doktorunuzla veya terapistinizle birlikte çalışın. Belirtileriniz daha da kötüye giderse ne yapacağınızı belirten bir plan yapın. Belirtilerde ya da hislerinizde herhangi bir değişiklik fark ederseniz, doktorunuza veya terapistinize başvurun. Uyarı işaretlerini izlemenize yardımcı olması için akrabalarına veya arkadaşlarına danışın.

4. Alkol ve Keyfi Uyuşturucularından Kaçının

Alkol veya uyuşturucular depresyon semptomlarını hafifletir gibi görünebilir, ancak uzun vadede genellikle belirtileri kötüleştirir ve depresyonu tedavi etmek daha zor hale gelir. Alkol veya madde kullanımı ile ilgili yardıma ihtiyacınız varsa doktorunuzla veya terapistle konuşun.

5. Kendinize İyi Bakın

Sağlıklı beslenin, fiziksel olarak aktif olun ve bol bol uyuyun. Yürüyüş, koşu, yüzme, bahçe veya zevk aldığınız başka bir etkinliği düşünün. İyi uyku, fiziksel ve zihinsel refahınız için önemlidir. Uyku sorunlarınız varsa, ne yapabileceğiniz konusunda doktorunuzla konuşun.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.