Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Depresyona İyi Gelen Yiyecekler

Depresyon, çağımızda en çok görülen ve en sık tekrarlayan psikolojik rahatsızlıklardan bir tanesidir. Genellikle çevresel etkilerle meydana gelen bu hastalıklara yoğun iş hayatı, stresli bir yaşam, gelecek kaygısı ve insanlarla olan bozuk ilişkiler neden olabilmektedir. Elbette depresyonun direkt olarak tüketilen yiyecekler ile bir ilgisi yoktur. Fakat bazı sağlıklı ve faydalı yiyeceklerin tüketilmesi ile depresyonun olumsuz etkilerinden kurtulmak ve depresyonu tümden geçirmek de mümkün olabilmektedir. Bu nedenle depresyonu önlemek ya da depresyonu geçirmek için beslenme alışkanlıklarını yeniden gözden geçirmek ve daha çok sağlıklı besin tüketmek gerekmektedir. Aslında depresyon çevremizde çok sık tekrarlanan bir kelime olduğu için önemi azaltılmış olabilir, ancak depresyon da psikolojik anlamda aslında çok ciddi bir hastalıktır. Bu yüzden depresyon gibi bir sürece girildiği ya da sürece girilmek üzere olunduğu hissedildiğinde mutlaka bir doktora görünmek ve doktorun uygun bulduğu yöntemler ile tedavi olmak gerekmektedir. Aksi takdirde depresyonun ilerlemesi çok daha büyük tehlikelere ve sorunlara yol açabilmektedir. Doktorunun önerdiği tedavi yöntemini uygularken bir yandan da beslenme alışkanlıklarını gözden geçirmek ve depresyona iyi gelen sağlıklı yiyecekleri tüketmeye başlamak tedavi sürecini hızlandırıcı bir etken olacaktır. Ayrıca eğer depresyon problemiyle uğraşmıyorsanız, fakat depresyona kendinizi meyilli hissediyorsanız da bu faydalı yiyecekleri tüketmenizi tavsiye edebiliriz. Yine de tüketilen her gıdada aşırıya kaçmamak ve vücudun ihtiyaç duyduğu miktarda tüketmek çok önemlidir. Aksi halde vücutta aşırı ve düzensiz tüketimden kaynaklı olarak başka ciddi sorunlar meydana gelebilir. Bu nedenle her konuda doktora danışmakta fayda vardır.

Depresyona İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Balık

Screenshot_8

Özellikle son dönemlerde hem balık üzerine hem de omega 3 yağ asitleri üzerine yapılan araştırmalar bu besinlerin insan sağlığı için çok faydalı olduğunu ortaya koymaktadır. Hatta özel olarak omega 3 yağ asitlerinin depresyona çok iyi geldiği ve depresyon tedavi sürecini hızlandırdığı da belirtilmektedir. Omega 3 yağ asitleri bakımından en zengin olan balıklar arasında somon, ton balığı ve uskumru bulunmaktadır. Bu balıklar da sinir sisteminin gelişimine katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda yapılan araştırmalara göre bu tip balıkların yoğun olarak tüketildiği ülkelerde yaşayan insanların depresyon oranı başka ülkelerde yaşayan insanlara göre daha az olmaktadır. Omega 3 yağ asidini balığın yanı sıra keten tohumundan ve keten tohumu yağından, kabak çekirdeğinden ve cevizden de almak mümkündür.

2- Brezilya fıstığı

Screenshot_9

Selenyum, özellikle depresyonu engellemede en etkili minerallerden bir tanesidir. Brezilya fıstığının içinde bol miktarda bulunmaktadır. Çünkü insan vücudunda selenyum miktarı düşük olduğunda depresyon yaşama ihtimali daha yüksek olmakta, depresif belirtiler çok daha belirgin bir şekilde hissedilmektedir. Ancak selenyum özellikle sinir sistemini rahatlatıcı etkilere sahiptir. Zaten selenyum bakımından zengin gıdalar tüketildiğinde daha iyi hissetme hali de bu olumlu etkiyi ortaya koymaktadır. Bu nedenle Brezilya fıstığı tüketmenin önemi oldukça büyüktür. Ancak bunun dışında selenyum ihtiyacı, ton balığı, ay çekirdeği, kılıç balığı ve istiridye gibi besinlerden de karşılanabilir.

3- Sarımsak

Screenshot_10

Sarımsak tek başına hemen hemen her hastalıkla başa çıkabilen bir şifa kaynağı ve doğal bir ilaçtır. Sarımsağın depresyon üzerinde de pek çok olumlu etkisi bulunmaktadır. Özellikle yapılan araştırmalar sonucunda sarımsaktaki kolesterol etkisinin, insanların sinirsel ve ruhsal sağlıklarına çok daha fazla iyi geldiği ortaya çıkmıştır. Bu nedenle özellikle mutsuz olunan anlarda, depresif belirtiler görüldüğü anlarda ve depresyon ile başa çıkmaya çalışıldığı anlarda bir miktar sarımsak tüketmek çok faydalı olacaktır.

4- Tavuk

Screenshot_11

B6 vitamini de depresyon, stres, sinir, agresiflik ve benzeri sinirsel hastalıklara karşı oldukça etkili bir vitamin olmaktadır. Çünkü B6 vitamini insan vücudunda bulunan serotonin maddesini nörotransmitter adlı maddeye çevirme görevine sahiptir. Bu nedenle vücuttaki B6 vitamini eksikliği aşırı mutsuzluğa, depresyona ve çeşitli sinirsel rahatsızlıklara neden olmaktadır. B6 vitamini içeriğinde bol miktarda bulunduran yiyecek ise tavuk olmaktadır. O yüzden de depresyon ihtimalini en aza indirmek ve depresyon tedavi sürecini hızlandırmak için vücudun ihtiyacı olan miktar kadar tavuk tüketmek oldukça önemli bir hareket olacaktır. Ayrıca tavuğun çok küçük bir parçasında bile yetişkin bir insanın günlük B6 vitamini ihtiyacını karşılayacak kadar B6 vitamini bulunmaktadır. Dolayısıyla aşırıya kaçmamak da gerekmektedir.

5- Ispanak

Screenshot_12

Her ne kadar biz onu içeriğindeki demir ile insanlara güç verdiği bilgisiyle tanımış olsak da, ıspanak da depresyona iyi gelen önemli yiyecekler arasında yer almaktadır. Çünkü vücutta eksik miktarda bulunan folik asit depresyon için önemli bir neden olabilmektedir. Özellikle serotonin seviyesini düşüren bu folik asitin eksikliğinin daha yaygın olarak kadınlarda görüldüğü ve depresyon duygularını meydana getirdiği bilinmektedir. Bu nedenle depresyondan kurtulmak ve depresyona yakalanmamak için vücuda yeterli miktarda folik asit alınmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Folik asit oldukça bol miktarda da ıspanakta bulunmaktadır. Hatta günlük folik asit ihtiyacını karşılamak için düşündüğünüzden çok daha az miktarda ıspanak yemek kafi gelecektir. Bu miktar yaklaşık olarak bir fincanın dörtte üçüne denk gelmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.