Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Depresyonla Savaşmak İçin Doğal Tedaviler

Depresyon kavramı her gün, her yerde karşımıza çıkabilecek bir kavramdır. Çok ciddi bir sorun olarak görülmektedir ve tedavisi de kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Bu yüzden depresyon ile ilgili bilgi edinilmeli, neden olduğu ve nasıl önleneceği öğrenilmelidir. Bazen, yaşanılan zorluklar, aile hayatı, iş yaşamı, ekonomik durum ve arkadaşlar gibi durumlar kişinin ruh sağlığını değişik ölçüde etkileyebilir. Depresyonu tetikleyebilen ya da kişinin ruh sağlığını etkileyen bu durumlara birçok ekleme yapabiliriz. Bu durumlar sonucunda kişi kendini kötü ve boşluğa düşmüş gibi hissedebilir. İşte bu duruma da depresyon süreci denmektedir. Depresyonun tedavisi tıbbi yöntemlerle yapılabileceği gibi doğal yöntemlerle de desteklenebilir. Biz de bu yazımızda depresyonla savaşmak için doğal tedavilerini açıklayacağız.

Depresif Hissetme Nedenleri

Bazen, kişi kendisini diğer insanlara kıyasla daha güçsüz hisseder. Hayatındaki olayların yolunda gitmemesi ya da istediği hayatı yaşayamaması onu depresif bir sürece sokar ve yaşama isteğini azaltır.

Depresyon bilindiği gibi duygusal bozukluk olarak adlandırılır. Enerjinin olmamasıyla, aşırı mutsuzlukla ve derin bir üzüntü durumu ile bağdaştırılmaktadır. Depresyona birçok olay ya da durum neden olabilmektedir. Depresyona neden olan bu olaylar için önlem alabiliriz aslında. Bazıları şansa kalsa da, birçok kısmı kişinin ya da çevresindekilerin düzeltebileceği durumlardandır. Depresyona sebep olabilen bazı durumları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Genetik yatkınlık.
  • Ölüm, kaza ya da bir trajedi sonucu gerçekleşen travma.
  • Aşırı stres.
  • Sevilen bir kişiden duygusal ihanet.
  • Kötü haberler.
  • Alkol, uyuşturucu ve diğer zararlı maddeler.
  • Psikolojik istismar.

Görüldüğü gibi depresyona birçok etken sebep olabilmektedir fakat burada önemli olan kişinin depresyona karşı nasıl ve ne ölçüde mücadele ettiğidir. Depresyonu umursamama durumunda etkiler kalıcı olabilir ve bu da hayatı aşırı derece olumsuz kısma sürükleyecektir. Depresyon etki eden durumlar gibi depresyonun neden olduğu sonuçlar da önemlidir. Depresyon sonucunda kişi özgüvenini yitirebilir, motivasyonunda düşüş olabilir. Ayrıca iştahsızlık ve çalışmada isteksizlik de sonuçlarındandır. Hatta intihara kadar sürükleyebilir. Bu yüzden depresyon karşısında güçlü durulmalıdır.

Depresyonla Savaşmak İçin Gerekli Doğal Besinler

Günümüzde depresyona karşı birçok tedavi yöntemi geliştirilmiştir. Bilimsel yöntemlerin yanı sıra doğal tedaviler ile de depresyonun etkisi azaltılmakta ve kişinin yaşamı kolaylaştırılmaktadır. Biz de bu yazımızda depresyonla savaşmak için doğal tedavileri anlatacağız.

1. Muz

Depresyonla savaşmak için yapabileceğiniz ilk doğal tedavi muz tüketmektir. Muzun içeriğindeki A, C, E ve B vitaminleri yapılarındaki kalsiyum, potasyum ve fosfor sayesinde kişinin sinir sistemine iyi gelmektedir. Fakat yapısında yüksek oranda şeker bulunduğundan muz tüketiminde de aşırıya kaçılmamalıdır. Örneğin, sabah kahvaltınıza bir adet muz ekleyebilirsiniz ya da ara öğün tüketiyorsanız bu öğünde bir tane muz yiyebilirsiniz. Bu sayede, ruh haliniz daha iyi olur ve stres seviyeniz de kontrol altına alınır.

2. Sarımsak

Bildiğiniz gibi sarımsağın birçok hastalığa faydası vardır ve uzmanlar tarafından tüketilmesi önemli olan besinler arasında yer almaktadır. Vücudunuzdaki toksik maddeler de bir süre sonra ruh halinizi olumsuz yönde etkiler. Marine edilmiş sarımsak sayesinde vücudunuzda biriken toksik maddeler çıkışını sağlar ve böylece depresyona karşı mücadele etmiş olursunuz. Bunun için sarımsak, elma sirkesi, üzüm posası ve bir miktarı bal karıştırarak elde edebileceğiniz bu karışımı karanlık bir odada 9 gün bekletmelisiniz. Bu 9 gün içerisinde de her gün karıştırmalısınız. Her öğününüzden önce bu karışımdan bir kaşık yiyerek kendinizi depresyondan uzak tutabilir ve enerji dolabilirsiniz.

3. Bitter Çikolata

Belki de depresyonla savaşmak için doğal tedaviler kapsamında en çok sevilen tedavi şekli budur: Bitter çikolata. Yapılmış olan bilimsel çalışmalar sonucunda, her gün tüketilen bitter çikolata sayesinde stres ve depresyon oranının azaldığı görülmüştür. Siz de her gün bir miktar bitter çikolata tüketerek depresyondan uzak kalabilir ve enerjinizi artırabilirsiniz.

4. Aloe Veralı Bal Şurubu

Bal, en çok enerji veren besin maddelerinden bir tanesidir. Depresyonla savaşmak için doğal tedavilerden de birisidir ayrıca. Motivasyon eksikliğini gidermesi ve melankoliyi azaltmasıyla bilinen balı şurup olarak tüketirseniz, bu sizi depresyondan da uzak tutacaktır. Bunun için bir miktar aloe vera yaprağından elde edilen jeli, bal ve viski ya da konyak ile karıştırarak şurup elde edebilirsiniz. Her öğünden önce bir yemek kaşığı bu şuruptan tüketin.

5. Sarı Kantaron

Depresyon engelleyici diğer bir bitki de sarı kantarondur. Hafif depresyonları tedavi etmede kullanılan bu bitkiden aynı zamanda anksıyeteyi kontrol etmede de yararlanılır. Sarı kantaron, kişilerdeki neşeyi artırır ve doğal bir antidepresan özelliği gösterir.

6. Badem ve Sert Kabuklu Yemişler

Badem ve sert kabuklu yemişler, yapılarında bulunan Omega-6, Omega-3 yağ asitleri ve polifoneller sayesinde sinir sistemine etki ederler. Her zaman bu yemişleri tüketebilirsiniz ve böylece depresyondan uzak kalabilirsiniz. Ayrıca salatalara da katabilirsiniz.

7. C Vitamini

Bağışıklık sisteminin en temel parçalarından birisi C vitaminidir. Bağışıklık sistemine ek olarak C vitamini, sinir sisteminde de önemli görevlere sahiptir. C vitamini eksikliği mutsuzluğa ve yorgunluğa neden olmaktadır. C vitamininden yeterli miktarda almadığınızda uzun bir süre içerisinde depresyona yönelebilirsiniz. C vitamini, negatif ruh halinizi yok ederek güne daha sağlıklı ve dinç bir şekilde başlamanızı sağlar. Portakal, mandalina, kivi, brokoli, ahududu, brokoli, kızılcık gibi meyve ve sebzelerden yeteri miktarda tüketmelisiniz. Tükettiğiniz meyvelerin ve sebzelerin organik olmasına da dikkat etmelisiniz.

8. Çinko

Son zamanlarda yapılan araştırmalar sonucunda çinkonun, sinir sistemi için çok önemli olduğu belirlenmiştir. Çinko, bir sinir taşıyıcısıdır ve eksikliği durumunda yorgunluk ve depresyona neden olmaktadır. Vücudunuzdaki çinko oranını artırmak için yeteri miktarda kabuklu deniz ürünleri, et, balık, ceviz, susam, kabak çekirdeği tüketmelisiniz.

9. Diğer Bitkisel Besinler

Yukarıda saydığımız besinler dışında birçok bitkisel besin depresyon düşmanıdır. Bitkiler, yatıştırıcı ve rahatlatıcı etkileri sayesinde kişinin hayatını düzene sokar ve sinir sistemine de sağlıklıdır. Çarkıfelek çiçeği, lavanta, melisa, limon, kesi otu, ısırgan gibi bitkileri çay olarak ya da yemeklerinize belirli oranlarda katarak depresyondan uzak kalabilirsiniz.

Depresyonla savaşmak için doğal tedaviler bu şekildedir. Bunlara ek olarak depresyon düşmanı en önemli diğer bir şey de spordur. Günlük belirli bir süre egzersiz yaparak vücudunuzu dinç ve sağlıklı tutabilirsiniz. Böylece var olan stresinizi giderek azalacak ve kendinize olan özgüveniniz artacaktır. Sağlıklı bir yaşam için hareket edin, dans edin, sosyal etkinliklere katılıp yeni insanlarla tanışarak çevrenizi genişletin. En önemlisi de bolca gülümsemeye çalışın. Çünkü depresyonun en doğal tedavisi gülümsemektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.