Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

DEREOTUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Dereotu, kereviz ailesine üye tek yıllıklı bir bitkidir. Yaklaşık olarak 40 ile 60 cm uzunluğuna erişebilen dereotu, ince delikli saplara ve narin yapraklara sahiptir. Yüksek güneş ışığı altında, yaz sıcağında en iyi şekilde yetişen dereotu, iyi drene edilmiş ve verimli toprakları tercih etmektedir. Dereotunun tohumları, 3 ile 10 yıl arası yaşayabilmektedir. Çiçekleri beyaz ya da sarı olan dereotu, taze ya da kurutulmuş olarak kullanılabilmektedir. Dünya üzerinde, geniş çaplı olarak Avrupa ve Asya’da kullanılan dereotu, aromatik bir lezzete sahiptir. Dereotu, salatalarda, çorbalarda, mezelerde ve birçok et, balık ya da sebze yemeklerinde, taze ya da kurutulmuş baharat şeklinde kullanılmaktadır. Ayrıca, dereotu tohumu, çay şeklinde tüketilebilmektedir. Bazı kültürlerde salatalık turşusunun içinde kullanılan dereotu, bazı peynir türlerinin içeriğinde de bulunabilmektedir. Dereotu tohumu yağı ise, tekstil sektöründe ve sabun yapımında kullanılmaktadır.

Eski Yunan medeniyetlerinde, güzel koku üretmek için kullanılan dereotu, özellikle dereotu tohumu yağı, ilaç ve tedavi edici olarak da tercih edilmiştir. Dereotu çekirdeği yağı ayrıca, kaslar için tonik madde olarak da kullanılabilmektedir. Dereotu Hindistan bölgesinde ise, birçok yöresel yemeğin içerisine baharat olarak eklenmektedir.

Dereotu, sağlık için faydalı olan birçok organik bileşen kaynağıdır. Vitamin ve mineraller bakımından zengin olan dereotu, monoterpenler bakımından oldukça zengindir. Limonen, karvon ve anethofuran gibi monoterpenler bakımından zengin olan dereotu, bazı flavonoidler bakımından da iyi bir besin kaynağıdır. Önemli miktarlarda A vitamini ve C vitamini içeren dereotu, eser miktarlarda da demir, manganez ve folat içermektedir.

Dereotunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Anglo Sakson İngiltere’de geleneksel olarak kullanılan ve ilaç olarak görülen bir bitkiydi. Aynı dönemde dereotu, sarılık, baş ağrısı, ateş, iştah kaybı, mide problemleri, karaciğer problemleri ve bulantı gibi sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılmaktaydı. Günümüzde de dereotu benzer şikayetlerin giderilmesi amacı ile kullanılmaktadır. Dereotu, sindirim sistemini destekler, uyku problemlerini giderir, ishal, hıçkırık ve dizanteri gibi sağlık problemlerini gidermeye yardımcı olur. Regl problemleri ve solunum problemleri ile ilgili şikayetleri azaltmaya olanak sağlayan dereotu, kanser riskini azaltır, ağız sağlığını korur, bağışıklık sistemini güçlendirir ve kemik sağlığını korur. Anti-iltihap özelliği de bulunan dereotu, eklem iltihabı riskine karşı korur ve gaz oluşumunu önler.

1.Sindirim Sistemi

Digestion-photo-cut-image

Dereotu, bir atıştırmalık yiyecek gibidir fakat yine de yemeklerde yaygın şekilde kullanılmaktadır. Salatalara eklenen dereotunun sindirim sistemini destekleyici özellikleri bulunmaktadır. Özellikle dereotu tohumu yağı, safrakesesi ve mide salgılarının üretilmesini kontrol etmektedir. Dereotu, bağırsak hareketlerini hızlandırarak kabızlığı önler.

2.Uykusuzluk

insomnia__by_pajaaa-d66rmnq

Dereotunun kendine has birtakım etkili özellikleri bulunmaktadır. Ayrıca dereotu ve dereotu özü yağının, uyarıcı, sakinleştirici ve rahatlatıcı etkileri de bulunmaktadır. Yatıştırıcı özelliği sayesinde dereotu, uyku problemlerini gidermeye yardımcı olmaktadır. Dereotunun yapısında bulunan flavonoidler ve vitamin B kompleks, sakinleştirici ve rahatlatıcı etki gösteren ve beyin tarafından salgılanan hormonlar ile enzimlerin üretilmesini ve salgılanmasını sağlamaktadır. Bu gibi özelliklerinden dolayı dereotu, uyku problemlerini gidererek daha derin ve sağlıklı bir şekilde uyumayı sağlar.

3.Kemik Sağlığı

trainer-718x581c

Kalsiyum bakımından iyi bir bitki olan dereotu, kemikler için gerekli olan kalsiyumun vücuda alınmasını sağlamaktadır. Düzenli olarak tüketilen dereotu, kemik erimesi riskini ortadan kaldırdığı gibi, kemik yoğunluğunu artırarak kemikleri güçlendirir. Özellikle yaralanmalar sonucu hasar gören ya da kırılıp, incinen kemiklerin onarılmasına yardımcı olan dereotu, birçok kemik hastalığı riskinin de önüne geçmektedir.

4.Diyabet

Diabetes equipment, used by patient

Dereotunun, diyabet ve insulin seviyesi ile doğrudan bir ilişkisi bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre dereotu, kandaki insulin seviyesini düzenler ve lipid seviyesindeki dalgalanmaları dengeler. Dereotu, diyabet hastalarının kanlarındaki şeker seviyesini korumaya yardımcı olur.

5.Gaz Problemi

Digestion

İyi bir gaz söktürücü ilaç olarak bilinen carminative, mide ve bağırsaklarda biriken gazın atılmasını sağlamaktadır. Fakat, gaz problemlerini gidermek için, çok daha doğal bir yöntem bulunmaktadır. Dereotu, bağırsak hareketlerini hızlandırdığı için, gaz problemlerinin giderilmesine de yardımcı olmaktadır.

6.Bağışıklık Sistemi

muathuoctot.com_140386311485969089

Dereotu, antimikrobik aktivite gösteren bileşenler bakımından zengin bir bitkidir. Bundan dolayı dereotu, potansiyel mikrobik enfeksiyonların gelişmesinin önüne geçer ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu özelliği sayesinde dereotu, yaraların iyileşmesine yardımcı olur ve cildi korur.

7.Hıçkırık

s-e0ea9973689b81bbcb00dab5c1e3b4b3fb1050a7

Çeşitli birçok nedenden dolayı gelişen hıçkırık, yenilen yemeklerin gaz yapması ve bu gazın yemek borusundan yükselmesi sonucu gelişebilmektedir. Ya da alerjik ve sinirsel bazı faktörlere bağlı olarak gelişebilen hıçkırık, dereotu tüketilerek giderilebilmektedir. Çünkü dereotunun sakinleştirici ve sinirleri yatıştırıcı özellikleri bulunmaktadır.

8.İshal

Constipation-Can-Be-Due-to-Pelvic-Floor-Disorder

İshal, temelde iki ana nedenden dolayı gelişmektedir. Ya mikrobik bir aktivite nedeni ile ya da hazımsızlıktan dolayı gelişebilen ishal, içermiş olduğu flavonoidler ve monoterpenler sayesinde, vücuttaki mikrobik faaliyetleri sonlandırmaya yardımcı olur. Böylece derotu, mikrobik faaliyetlerden kaynaklanan ishali önler.

9.Dizanteri

Macam-Bentuk-Sel-Bakteri

Mantar enfeksiyonlarının sebep olduğu bir hastalık olan dizanteri, mantar enfeksiyonunun önüne geçilerek ancak tedavi edilebilmektedir. Dereotu ise içermiş olduğu organik bileşenler sayesinde dizanteri hastalığının olumsuz etkilerini azaltır. Özellikle dereotu özü yağı, bu hastalığın tedavisinde yardımcı olabilmektedir.

10.Eklem İltihabı

Inflammation-kellybrogan

Dereotunun anti-iltihabik özellikleri bulunmaktadır. Dereotu, iltihap oluşumu ile ilişkili olan romatizma, eklem iltihabı ve gut hastalığı gibi hastalıklardan kaynaklanan ağrıların giderilmesine yardımcı olmaktadır.

11.Regl Düzensizlikleri

page_ishal-tedavisinde-yapilan-yanlis_578648592

Flavonoidler bakımından iyi bir bitki olan dereotu, regl döneminde akıntının düzenlemesini sağlamaktadır.  Kadınlara özgü hormonların salgılanmasına da yardımcı olan dereotu, kan akışını dengeleyerek, regl döneminde yaşanan ağrı ve krampların giderilmesini sağlar. Dereotu aynı zamanda, regl periyotlarında yaşanan düzensizlikleri de gidermeye yardımcı olmaktadır.

12.Solunum

asthma-inhalers-banned-in-schools

Kaempferol gibi diğer bazı flavonoidler ve monoterpenler bakımından zengin olan dereotu, solunum sistemini ve organlarını temizleyen doğal bir bitkidir. Dereotu, alerjilere bağlı ya da öksürüğe bağlı olarak gelişen solunum yolu sorunlarını gidermeye yardımcı olur.

13.Ağız Bakımı

implant-dis-klinigi

Özellikle dereotu tohumu ve dereotu yaprakları, çok iyi birer doğal ağız bakım ürünleridir. Dereotunun yaprakları, ağız kokusunu önler ve ferah bir nefese sahip olmayı sağlar. Aynı zamanda dereotu, antibakteriyal özellikleri sayesinde, ağız içinde oluşan enfeksiyonları gidermeye yardımcı olur ve enfeksiyon oluşumunu önler. Dereotu, ağız içini temizleyip koruduğu gibi, antioksidan özelliği yardımı ile de, diş ve diş etlerini serbest radikallere karşı korur ve temizler.

14.Kanser

Ribbons-for-website-7.18.13

Monoterpen ve kemopreventif bileşenler içeren dereotu, bu bileşenler sayesinde, glutation-S-transferaz adı verilen bir enzimin üretilmesini sağlamaktadır. Bu enzim bir antioksidan gibi davranmaktadır ve vücuttaki serbest radikaller ile mücadele etmektedir. Antioksidanlar ise kanser riskini büyük ölçüde azaltan bileşenlerdir. Böylece dereotu, kansere karşı vücudu koruyucu etki göstermektedir.

Fazla Miktarda Dereotu Tüketmenin Bir Zararı Olabilir Mi?

  • Özellikle dereotu suyu ve dereotu, cildi güneş ışığına karşı ekstra duyarlı ve hassas hale getirmektedir. Bundan dolayı dereotu, cildin güneş yanığı olma olasılığını artırabilmektedir.
  • Dereotu, kan dolaşımını özellikle regl kan dolaşımını hızlandırmakta ve kanı sulandırmaktadır. Bundan dolayı, hamile kadınların fazla miktarda dereotu tüketmeleri, düşük yapmalarına yol açabilmektedir.
  • Çok fazla miktarda dereotu tüketmek bazı alerjik durumların yaşanmasına sebep olabilmektedir.
  • Dereotu, kandaki şeker seviyesini düşürücü etki gösterdiği için, diyabet hastalarının çok fazla miktarda dereotu tüketmeleri zararlı olabilmektedir.
  • Kan şekerini düşürmeye yardımcı olan dereotu, cerrahi işlem sırasında kan şekerinin daha da düşmesine sebep olabilir. Bundan dolayı, belirlenmiş olan ameliyat tarihinden en az 2 hafta öncesinde, dereotu tüketimi durdurulmalıdır.

Besin Değerleri

100 gram dereotu için besin değerleri şu şekildedir;

Kaynak Besin Değeri Günlük Tavsiye Edilen Miktar
Enerji 43 Kcal 2%
Karbonhidrat 7 g 5.5%
Protein 3.46 g 6%
Toplam yağ 1.12 g 4.5%
Kolestrol 0 mg 0%
Lif 2.10 g 5.5%
Vitaminler
Folat 150 µg 37.5%
Niasin 1.570 mg 11%
Pantotenik asit 0.397 mg 8%
Piridoksin 0.185 mg 14%
Riboflavin 0.296 mg 23%
Tiamin 0.058 mg 5%
Vitamin A 7718 IU 257%
Vitamin C 85 mg 140%
Elektrolitler
Sodyum 61 mg 4%
Potasyum 738 mg 16%
Mineraller
Kalsiyum 208 mg 21%
Bakır 0.146 mg 16%
Demir 6.59 mg 82%
Magnezyum 55 mg 14%
Manganez 1.264 mg 55%
Fosfor 66 mg 9.5%
Çinko 0.91 mg 8%

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.