Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Deri Altı Kanaması Durumunda Ne Yapılmalı?

Bilindiği gibi cildimizin hassas olması büyük bir bakımı gerektirir. Ancak gerekli ilgiyi ve bakımı cildimize göstermemize rağmen zaman içerisinde bazı sıkıntılı durumlar gerçekleşebilir. Bunlardan birisi de deri altında meydana gelen kanamalardır. Bu kanamaların arkasında birçok sebep yatar ve bu sebeplerden bazıları çevresel etkenlere dayanabilirken bazıları ise kronik etkenlere dayanır. Bu yazımızda ise sizlere bu etkenlerden ve bu etkenler için uygulanması gereken tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Deri Altı Kanamasının Nedenleri Nelerdir?

1. Yaşlanma

Cildimiz sürekli olarak kendisini yenilemeye çalışır. Ancak zaman geçmesi ile beraber bu yenileme gücünü kaybeder. Yaşlanma ile beraber cilt eskisi gibi kendisini yenileyemez ve birtakım problemler cilt üzerinde meydana gelir. Bunlardan birisi de deri altında kanamaların olmasıdır. Yaşlanmaya bağlı olarak cilt yenilemesinin azalması ile beraber deri altında meydana gelen kanamalarda artış gözlemlenebilir.

2. Kullanılan İlaçların Yan Etkisi

Zaman zaman kullandığımız ilaçların yan etkileri ağır bir şekilde vücudumuzda kendisini gösterir. Bu yan etkiler arasında deri altında kanama oluşması da yer alır. Kullanılan ilaçların etkisinin ağır olmasına bağlı olarak bu kanamalar daha şiddetli olabilir.

3. Yaralanma

Yaralanma durumları bilindiği gibi kanamaya yol açabilir. Yaralanmanın oluştuğu yer iyileşme durumuna geçer. Ancak bu iyileşme sürecinde yara kısmında kanamalar gözükür. Özellikle yara ve yara çevresindeki deri altında kanamalar kendisini belli eder. Bu durum iyileşme ilerleyene kadar azalarak gider. Ancak dışarıdan yaraya gelebilecek olan bir etkileme buradaki iyileşmeyi kötü yönde etkileyerek kanamanın artmasına yol açabilir.

4. Alerjik Reaksiyonlar

Birçok insanda alerji hastalığı mevcuttur. Belirli şeylere karşı vücut otomatik olarak tepki oluşturur ve kendisini o etkene karşı korumaya çalışır. Burada oluşturulan tepkilerin çeşidi kişiden kişiye göre değişir. Bazı insanlarda daha şiddetli olabilirken bazı insanlarda hafif bir grip etkisi ile alerji tepkisi oluşabilir. Ancak bazı kişilerde ve durumlarda deri altında yer yer kanamalar meydana gelebilir. Alerjinin şiddetli olması burada meydana gelen kanamayı arttırabilir. Bu durumda meydana gelen kanamaların artması hayati tehlikeyi ortaya çıkarabilir.

5. Kan Enfeksiyonu Oluşması

Vücudumuz sürekli olarak dışarıdan gelen zararlı organizmalara karşı kendisini korumaya çalışır. Ancak bazı durumlarda zayıf bağışıklık sistemi yüzünden bu organizmalar vücuda bulaşarak enfeksiyon oluşumlarına sebep olabilir. Bu organizmaların kana yerleşerek kan enfeksiyonu oluşturması deri altında kanamalara sebep olabilir. Bu enfeksiyonlar zamanla kanda birçok zarar oluşturabilir ve deri altı kanamalarının ilerlemesine sebep olabilir.

6. Aşırı Radyasyona Maruz Kalmak

Radyasyonun vücuda temas etmesi birçok zarara yol açabilir. Bu zararlar gelen radyasyonun şiddetine bağlı olarak ileri düzeyde olabilir. Bazı durumlarda yüksek radyasyona maruz kalınması kişide deri altı kanamalarını oluşturabilir. Bu kanamalar zaman içerisinde radyasyonun oluşturduğu tahribatın geçmesine bağlı olarak azalabilir. Ancak sürekli olarak bu aşırı radyasyona maruz kalınması kanamaları daha da arttırabilir.

7. Kemoterapi Tedavisi

Kemoterapi kanserin ortadan kaldırılması için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Ancak vücuda ağır tahribatlar verir. Kişi bu tedavinin etkilerini kaldıramayabilir. Çünkü birçok belirtiler oluşur ve bu belirtiler bile kemoterapinin vücuda vermiş olduğu ağır etkiyi anlamaya yeterlidir. Kemoterapinin yan etkilerinden birisi deri altında kanamaların meydana gelmesidir. Bu kanamalar tedavi süresince artabilir.

Deri Altı Kanamasının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi

Deri altında kanama oluşması durumunda uygulanabilecek olan tedaviler mevcuttur. Bu tedaviler sebebe göre uygulanmalıdır. Aksi taktirde daha kötü bir duruma sürükleyebilir.

  • Yaralanma durumlarında hızlı bir şekilde tedavi işlemi uygulanmalıdır. İyileşme sürecinde ise yaranın olduğu bölgeyi zorlayacak herhangi bir hareketlere girişilmemesi gerekir. Aksi taktirde daha kötü bir duruma girebilir ve kanama ilerleyebilir.
  • Kan enfeksiyonları durumunda doktorunuza başvurarak enfeksiyonları yok edecek ilaçlar almalısınız. Enfeksiyon yayılmadan ilaç tedavisi ile enfeksiyonu yok etmeniz sizi daha büyük zararlardan koruyacaktır.
  • Alerji hastalığı bulunan kişiler alerjik reaksiyon vermeleri durumunda alerji ilaçlarını kullanması gerekir. Böylelikle alerji yüzünden oluşan kanamalar önlenebilir.
  • İlaçların yan etkisi olarak oluşan kanamaları önlemek için bir süre ilacı kullanmaya ara verebilirsiniz. Böylelikle ilaç temelli bir kanama olup olmadığını anlayabilirsiniz. Daha sonrasında doktorunuzdan bu ilaca eş değer olan başka bir ilacı talep edin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.