Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Deri Altında Kıl Neden Çıkar?

Deri altında kıl çıkması, kıl dönmesi ya da kıl batması olarak da bilinir. Cildin üzerine çıkamayan kıllar, derinin altından büyümeye devam eder. Kıl deri içinde ilerleyebildiği gibi, önce dışarı çıkıp tekrar deri altına doğru yol alabilir. Kıl dönmeleri bacaklarda, koltuk altlarında, yüz bölgesinde, kasıkta ve makatta görülebilir. Bu yazımızda deri altında kıl neden çıkar ve nasıl önlenir? Sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

Deri Altında Kıl Çıkmasının Nedenleri Nelerdir?

Deri altında çıkan kıllar başlangıçta genellikle estetik odaklı rahatsızlık verir. Batık durumu kişinin deri yapısı ile doğru orantılıdır. Kıvırcık yapıda olan kıllar batmaya daha eğilimlidir. Kimi insanlarda hiç batık görülmezken, kimileri ne yaparsa yapsın batığa çözüm bulamazlar. Deri altından kıl çıkması problemi birkaç nedene bağlı olarak gelişebilir;

  • Tüylerin uzun süre jiletle alınması sonucu, cilt tahriş olur ve kıllar deri altından ilerleme eğilimi gösterebilir.
  • Yanlış ağda uygulaması da kıl yönünü değiştirebilir. Ağda mutlaka tüylerin baktığı yönden çekilmelidir. Doğru yapılan ağda uygulaması ile batık kıl sorunu bir parça giderilebilir.
  • Epilatör kullanırken ise tüyler kırılır ve kökünden alınmaz ise batık sıkıntısı yaşanabilir.
  • Sürekli kılları temizlemek de batığın bir diğer nedenidir. Kılların tamamı aynı uzunlukta olmadığı için yeni çıkanlar zarar görebilir.
  • Sürtünmeye neden olan dar kıyafetler de kılın deri altına çıkmasının nedenlerinden biridir.

Deri Altında Kıl Çıkması Nasıl Önlenir?

Deri altında kıl çıkması düzenli bakım yaparak ve doğru epilasyon yöntemini kullanarak önlenebilir. Batık kıllar zaman içerisinde iltihaplanmaya neden olur. Batık sorunun daha ileri boyuta geçip, klinik müdahale aşamasına gelmeden önce engellenmesi için aşağıdaki yöntemler uygulanabilir;

1. Kese Yöntemi

Haftada bir kere banyo sırasında kese yaparak, vücuttaki ölü derinin atılması kılların dışarı çıkmasını sağlar. Banyo sırasında vücut, sıcak su ile ıslatılır. Bir süre ölü derinin kabarması beklenir. Daha sonra kese ile fazla bastırmadan ölü deri temizlenir.

2. Cımbız

Yüzeye yakın kıllar cımbız yardımı ile çıkartılabilir. Kılın olduğu bölgeye sıcak kompres yapılır, ardından dikkatlice cımbız ile kıl çıkartılır. Cımbızın steril olması, bölgenin enfeksiyon kapmaması için önemlidir. Batık kılları çıkartırken yapılan yanlışlardan biri tırnak kullanmaktır. Tırnak kılın çıkartıldığı bölgede daha sonra iz oluşmasına sebep olur.

3. Tuz Kullanmak

Tuz kullanarak cildi ölü derilerden temizlemek mümkündür. Yarım çağ kaşığı tuz, bir bardak su içerisinde eritilir. Bir parça pamuk ile kıl batması olan bölgeye uygulanır. Kuruduktan sonra ılık su ile durulanır. Bu karışım kan akışını hızlandıracaktır.

4. Şeker ile Peeling

Dört yemek kaşığı şeker, üç yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırılır. Bu karışım ile batık sorunu olan bölgeye masaj yapılır. Şeker ile ölü derilerden arınma sağlanır. Ayrıca zeytinyağı cildi besleyerek nemlendirir.

5. Kahve

Türk kahvesi ile batan kılın çıkması sağlanabilir. Çeyrek fincan kahve ile bir su bardağı ılık suyu karıştırdıktan sonra, cilde masaj yapılır. Birkaç dakika bekledikten sonra durulanır. Batık kıl daha çabuk çıkacaktır.

6. Lazer Epilasyon

Batık kıl sorunu denenen bütün yöntemlere rağmen çözülememiş ise, lazer epilasyon ile tüylerin tamamen yok edilmesi yöntemi denenebilir. Vücuttan kıl çıkmayacağı için batık problemi de bitecektir.

7. Bal

Antibakteriyel özelliği olan bal, hem batık olan bölgenin enfeksiyon kapmasına engel olacak hem de cildi yumuşatarak batığın daha çabuk çıkmasını sağlayacaktır. Bal bölgeye direkt uygulanır. Uygulandıktan on dakika sonra ılık su ile durulanır. Bal ile kür yapmanın bir sınırı yoktur. Batık çıkana kadar günde üç dört kez bal uygulaması yapılabilir.

8. Aspirin

Bir tatlı kaşığı suyun içerisine iki adet aspirin konulur. Yumuşayan aspirinin içerisine bal eklenir. Batık olan bölgeye sürülür. On dakika kadar sonra durulanır. Haftada iki kere uygulanabilir. Aspirinin içerisinde bulunan salisilik asit, ölü derinin dökülmesini hızlandıracaktır.

9. Aloe Vera

Cilt sorunlarının çözülmesinde sıklıkla kullanılan aloe vera bitkisi batıklarda da etkilidir. Bitkinin yaprağı ortadan kesilerek çıkan jel batıklı bölgeye sürülür. On beş dakika kadar bekletildikten sonra durulanır. Bu bitki cildin nemlenmesini sağlayarak, batığın çıkarılmasını kolaylaştıracaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. emek çilingir dedi ki:

    teşekürler bu güzel bilgiler için