Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Deri Altında Yanma Hissi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Deri, insan vücudunun en dış kısmında yer alan ve vücudu dış etkenlere karşı koruyan bir tabakadır. Alan olarak vücutta tüm organlardan daha büyüktür. Bu nedenle deri altında ya da üstünde birtakım sorunlar daha kolay ortaya çıkabilir. Deri altı farklı bir yapıda sahip olduğu için, semptomların vücutta oluşum şekilleri de farklı olur. Deri altında yanma hissi birçok insanda zaman zaman ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Kısa süreli olduğu zaman, insan vücudu için herhangi bir tehlike unsuru oluşturmaz. Ancak uzun süreli olduğu zaman, önemsenmesi gerekebilir.

Deri Altında Yanma Hissinin Nedenleri Nelerdir?

deri altında yanma hissi

Deri yapı olarak diğer tüm organ ve dokulardan çok farklıdır. Farklı bir yapısı olduğu için bazı sebeplere bağlı olarak deri altında yanma hissi ortaya çıkabilir. Yanma hissini oluşumuna neden olan en önemli faktör sinirlere alınan darbe olabilir. Aynı zamanda sinirlere uygulanan ağır kuvvet, sinirlerin bulunduğu alanda yanma hissinin ortaya çıkmasına neden olur. Daha çok sinirlerin üzerine uygulanan aşırı fazla basınçtan kaynaklanır. Buna bağlı olarak, deri altında uyuşma da ortaya çıkabilir. Uzun süre masa başı işi yapan insanların hareketsiz kalması sonucunda vücudun bazı yerleri uyuşur. Uzun süre hareketsiz kalındığı için sinirlerin çevresinde yer alan hücreler tam olarak beslenemez. Bu durumda karıncalanma ve yanma hissinin oluşumuna neden olur.

Deri altında meydana gelen yanma hissinin sebepleri arasında diyabetik nöropati hastalığı yer alır. Diyabetik nöropati, şeker hastalığına bağlı olarak oluşum gösteren sinir hasarına denir. Şeker hastalığı insülin direnci ya da insülin eksikliği gibi sebeplere bağlı olarak meydana gelebilir. Aynı zamanda kronik bir özelliği bulunur. İnsan vücudunda artış gösteren şeker değeri, insan vücudunun farklı bölgelerinde yer alan sinirlerin yapısına büyük oranda zarar verir. Bu durumun sonucu olarak deri altında yanma ve karıncalanma hissi ortaya çıkabilir. Diyabetik nöropati geri dönüşü olmayan bir hastalıktır. Bu nedenle oluşum aşamasında daha fazla ilerlemeden önlem alınması gerekir.

Uzun süre güneşlenme, radyasyona maruz kalma, ısı ya da kimyasallardan meydana gelen yankılar gibi travmatik etkenlerin oluştuğu durumlar olabilir. Bu durumda, ilk aşama için deri altında yanma hissi, daha sonraki aşamalarda ise cilt yüzeyinde ise kızarıklık meydana gelebilir. Bazı insanların sahip olduğu hastalıklar sonucunda düzenli olarak ilaç kullanması gerekir. Bu ilaçların kullanılması sonucunda sinirlerin hasar görmesine, beyindeki kimyasal değişimlerine ve deri altında yanma hissi oluşur.

İnsan vücudu bazı maddelere karşı daha çok duyarlılık gösterir. Bu maddelerin vücuda girmesi sonucunda, vücut tepki olarak alerji oluşumuna neden olabilir. Herhangi bir alerjen maddeye karşı vücudunuzun duyarlılığı varsa kendini deri altı yanma hissi şeklinde gösterir. Alerji devam ettiği zaman, cilt yüzeyinde kızarıklık, şişme gibi semptomların oluşmasına neden olabilir. Bazı bitki ya da otlar çok güçlü bir yapıya sahip olduğu için, vücuda değdiği anda deri altında yanma hissine yol açar. Örneğin; ısırgan otu, zehirli sarmaşık gibi.

Acı biberin içerisinde yer alan kapsaisin maddesi, sedef hastalığı gibi önemli bir cilt hastalığının tedavisinde kullanılır. Ağrıyı azaltması açısından krem şeklinde kullanılarak, hastalığın hafiflemesi sağlanabilir. Ancak seyreltilmemiş ya da konsantre şeklinde kullanıldığı zaman deri altında yanma hissinin oluşmasına neden olur. Hardal yağının da seyreltilmeden kullanımı aynı soruna yol açabilir.

Deri Altında Yanma Hissi Nasıl Geçer?

deri altında yanma hissi

Derinin alt tabakalarında meydana gelen yanma hissi, birtakım hastalıkların ilk aşamada görülen belirtisi olabilir. Bunun için bazı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Genel olarak kısa sürelidir ve belirli bir süreden sonra kendi kendine geçer. Ancak ciddi bir hastalıktan kaynaklanıyorsa, geçmesi zaman alabilir. Uzun süre geçmezse mutlaka bir cilt doktoruna başvurmanız gerekir. Yanma hissinin oluşum nedeni tespit edilerek, uygun bir tedavi yöntemi uygulanabilir. Bu sorunun temel sebebi, stres kaynaklı ise doktorunuz antidepresan kullanımı önerir. Eğer sebep alerji alt yapısına dayanıyorsa, antihistamik türü ilaç kullanımı fayda sağlayabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.