Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Deri Buruşması ve Dökülmesi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Deri buruşması ve dökülmesi birçok faktör tarafından ortaya çıkabilir. Bu faktörlerin bazıları çevresel olurken bazıları ise kronik sebeplere dayanır. Aynı zamanda yaşlanmaya bağlı olarak deri buruşması ve dökülmesi gözlemlenebilir. Biz de sizlere bu yazımızda deri buruşması ve dökülmesinin nedenlerinden ve bunlara uygulanabilecek tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Deri Buruşması Neden Olur?

Deri Buruşması

 • Derinin buruşmasına sebep olan faktörlerden birisi sigaradır. Sigara birçok açıdan vücuda zarar verir. Bu zararlar arasında cildin yenileme potansiyelini düşürerek derinin buruşması da yer alır. Cilt kendini eskisi gibi yenileyemediği zaman ciltte buruşmalar meydana gelir. Bu sebeple sigara tüketimine bağlı olarak zaman içerisinde cilt eski sağlığını kaybeder.
 • Uyku derinin buruşmasına yol açabilir. Yatağa girdiğiniz zaman uyuma şekliniz sizin cildinizin buruşacağı kısmını belirler. Yatağa girdiğiniz zaman uzun bir süre aynı pozisyonda kalırsanız yüzünüzün o kısmı daha çok kırışır. Bu sebeple yüzünüzün üstünde yatmak yerine sırtınızın üstünde yatmanız oluşacak kırışıklığı azaltacaktır.
 • Cildinizde buruşmaya sebep olan bir diğer sebepse strestir. Gün içerisinde karşılaştığınız durumlarda stresli olmak yerine daha sakin ve soğukkanlı olmanız cildinize vereceğiniz hasarı azaltacaktır. Stresli olarak vakit geçirmeniz cildinizin daha çok buruşmasına neden olacaktır. Bu sebeple cildinizi kırışıklıklardan uzak tutmak için stressiz olmanız gerekiyor. Böylelikle oluşacak olan kırışıklar yüzünden daha fazla strese girmeyerek cildinizi korumuş olursunuz.
 • Uykusuzluk cildinizin sağlığı için oldukça önemlidir. Cilt sağlığını koruyabilmek için uykularınızı düzenli ve gerektiği kadar yapmanız gerekir. Yeteri kadar uyumama cildinizin kırışmasına yol açacaktır. Vücudunuzun dinlenme vakti uyku zamanıdır ve yenileme işlemlerinin çoğu bu zamanda gerçekleşir. Bu sebeple az miktarda uyku az miktarda cilt yenilemesi anlamına gelir.
 • Alkol vücut sağlığınızın baş düşmanlarından birisidir. Alkol tüketimi vücudunuzdaki sinirlere zarar verdiği gibi cildinizin de zarar görmesini sağlar. Bu sebeple alkol tüketimi sırasında cildinizin sağlığı oldukça zarar görür. Alkol tüketildikten sonra yüzünüz şişecek ve daha sonra alkolün etkisinin geçmesi ile bu şişlik inecektir. Ancak bu şişlik geçmesi ile birlikte yüzünüzün derisi gerilecek ve yüzde kırışma meydana gelecektir.
 • Cildin nemini kaybetmesi de buruşma sebepleri arasındadır. Cildinizin susuz kalması cildin yenilenmesini o kadar zorlaştıracaktır. Bu sebeple cildinizin nemini kaybettiği zamanlarda nemlendirici ile cildinizin nemlendirme ihtiyacını karşılamanız gerekir. Aksi taktirde zamanla kuru kalan ciltte buruşma meydana gelecektir.

Deri Buruşması Nasıl Geçer?

 • Cildin nemli kalmasını sağlayın. Su tüketimini arttırarak nemli kalmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca nemlendirici krem kullanarak da nemli kalmasını sağlayabilirsiniz.
 • Uyku cildin kendini yenilemesi için temel bir ihtiyaçtır. Bu sebeple cildinizin sağlığını koruyabilmek için uyku düzenini sağlayın ve ideal bir uyku süresini sağladığınızdan emin olun.
 • Bronzlaşma amacı ile solaryuma gitmekten uzak durun. Buradaki radyasyonların etkisi ile bronzlaşmak yerine güneş ışığı ile sağlamaya çalışın. Ancak güneş ışığının altında gereğinden fazla bulunmayın.

Deri Dökülmesi Neden Olur?

Deri Soyulması

Bazı çevresel faktörler deri dökülmesinde rol oynar. Bunların en başında güneş ışınları gelir. Güneş ışınları cilde temas ettiği andan itibaren cilde etkiler. Ancak bu etkileşimin fazla olması cilt üzerindeki ultraviyole ışınların temas ettikleri yerleri yakmasına sebep olabilir. Güneş yanığının olduğu bölgelerde cilt dökülmesi gözlemlerin. Güneş ışınlarının yanı sıra röntgen gibi yoğun radyasyon bulunduran cihazlarda deri dökülmesine yol açar. Ayrıca cildin alt tabakalarında hasar meydana gelir. Çevresel faktör olarak cildin dökülmesine yol açan bir diğer faktörde aşırı soğuklardır. Aşırı soğuk cildin kavrulmasına yol açarak dökülmesine yol açabilir.

Kullanılan bazı ilaçlar yan etki olarak deri dökülmesine sebep olabilir. Özellikle kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar deri dökülmesinde etkilidir. Ayrıca aşırı miktarda A vitamini takviyesi yapan vitamin ilaçlarının yan etkileri arasında dökülme yer alır.

Deri Dökülmesi Nasıl Geçer?

 • Deri dökülmesi meydana geldiğinde dökülmenin kendiliğinden olmasını bekleyin. Kendiniz deriyi soymaya çalışmayın. Bunu yapmak canlı tabakaya zarar vererek iltihaplanmaya sebep olabilir.
 • Su tüketiminizi arttırarak cildinizin kuru kalmasını önleyin. Gün içerisinde en az 10 bardak su tüketin ve nemli tutarak dökülmenin önüne geçmeye çalışın.
 • Vücudun diğer bölümlerinde olduğu gibi cilt beslenmeye ihtiyaç duyar. Bu sebeple yeteri miktarda mineral ve vitamin takviyesi aldığınızdan emin olun. Bu takviyeleri doğal besinler üzerinden yapmaya çalışın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.