Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Deri Hastalıkları

Vücudumuzda her organın ve organelin yaşam faaliyetlerimizin gerçekleştirilmesinde bir payı vardır. Bunlardan birisi de derimizdir. İnsan vücudunda deri hem vücut ısısını ayarlayabilmek ve bununla beraber dışarıyla gaz alışverişinde bulunmak için vardır. Ancak en büyük görevi vücudu üç katmanlı tabakasıyla beraber dış etkenlere karşı korumaktadır. Bu koruma esnasında vücudun kılları da görev almaktadır. Aynı zamanda iç organlarında güvenliğini deri sağlamaktadır. Vücudun bağışıklık sistemine bağlı olarak organlar görevlerini yerine getirir ya da getiremezler. Bu durum derimiz için de geçerlidir.

Üç katmanlı tabakasının içerisinde yer alan hücreler ile beraber vücutta oluşacak hasarları da yapılandırır ve onarır. Bağışıklık sisteminin deri üzerinde etkili olduğu kısım burayla alakalıdır. Bağışıklık sistemi kuvvetli olan birisi deri hastalıklarından kolay kolay etkilenmez ve etkilense bile katmanlarda yer alan hücreler görevlerini yerine getirerek onarma işlemini gerçekleştirirler.

Üst Deri: Derinin diğer iki katmanını korur ve bu şekilde herhangi bir tehlike anında altta onarılması zor olan iyileşme süreci gecikecek olan hücreleri korur. Üst deri diğer derilere göre kalındır. Bu da soğuktan vücudu korumak ve tehlikelere karşı dirençli olmak içindir. Aynı zamanda güneşten gelen zararlı ışınları da absorbe eder.

Alt Deri: Kan damarları ter bezleri, sinirler, yağ bezleri, kıl kasları ve duyu almaçları bu katmanda yer almaktadır. Bu katmandaki hücreler onarımı zor olan hücrelerdir.

Deri Altı: Bu bölgede yer alan hücreler kişinin ter bezlerini barındırarak deriden boşaltımında yardımcı olur ve aynı zamanda vücudu çarpmalara vurmalara karşı kişinin güvenliğini sağlar.

Deri Hastalıkları Neden Olur?

Deri hastalıkları birçok faktörlerden dolayı meydana gelebilir. Ancak deri  hastalıklarında sık sık rastlanılan en yaygın yayılma sebebi ise virüsler ve bakterilerdir.

Bunun haricinde kişinin kalıtsal faktörü de oldukça önemlidir. Deri hastalıklarına neden olan faktörler bazen de darbeler sonucu ya da havanın sıcaklığına göre de meydana gelebilir. Çatlakların oluştuğu deri hastalıklarında bu faktör oldukça etkilidir. Çevrede bulunan deride yaşamını sürdüren parazitler vücuda yerleşerek deri hastalıklarına neden olabilir. Saç derisinde oluşan bit ya da vücutta oluşan uyuz paraziti bunlara örnek olabilir.

Aynı zamanda küçük böceklerin de ısırması sonucu, pire, tahtakurusu, mantarlar da bu etkene örnek olarak gösterilebilir. Bazı küçük mikro organizmalar çevrede bulunsa da konaklamak için deriye ihtiyaç duyarlar ve burada yumurtlama süresi boyunca derinin büyük bir kısmına da nüfus ederler. Cüzzam, deri veremi, iltihaplı sivilce gibi deri hastalıkları da bu sebepten dolayı kişide görülür. Vücudumuzun bağışıklık sistemi kişiden kişiye göre değişmektedir.

Etrafta bulunan ve alerji olmasına neden olan faktörlere bağışıklık sistemi daha çok direnç göstererek vücutta alerjiye bağlı olarak deri hastalıkları da meydana gelebilir. Halılarda ve koltuklarda sıkça bulunan ev akarları ya da yatak altlarında mobilya altlarında bulunan tozlar kişide alerjik reaksiyonlar göstermesine neden olur. Bu da kişinin deri hastalıkları yaşamasına neden olabilir. Aynı zamanda virüslerin de deri hastalıklarında etkisi oldukça çoktur. Su çiçeği kızamık kabakulak gibi deride etkisini gösteren hastalıklar genellikle virüslerin deride yer etmesinden kaynaklanır.

Deri Hastalıklarının Belirtileri

Deri hastalıklarına bakteriler, parazitler alerjik maddeler, böcekler ve son olarak da virüsler sebep olmaktadır. Her hastalığın kendine has belirtileri vardır. Bu da hastalığın teşhis aşamasında ve sonrasında tedavi sürecine fayda etmektedir. Bu belirtilerden yola çıkarak uzmanlar teşhis koymakta ve buna bağlı olarak da bir tedavi yöntemi belirlemektedir. Deri hastalıklarında sıkça karşılaşılan önemli faktörlerden biri olan parazitlerin neden olduğu deri hastalıklarında genelde belirtiler vücudun bazı bölgelerinde kızarıklar ve buna bağlı olarak ta kaşınmalar meydana gelebilir ve sonrasında bu kızarmış olan bölgelerde kabarmalar oluşur. Bu kabarcıklar genellikle sonrasında yerini dökülmeler ve yararlara bırakarak iyileşme dönemine girer. Ancak bu süreci vücudun bağışıklık sistemi belirlemektedir.

Vücudun sıkça karşılaştığı bir diğer hastalıklardan biri olan virüse bağlı olanlarda ise genel bir belirti yoktur. Çünkü virüslerin kendine özel DNA’larının bulunmasından kaynaklı bu belirtiler her hastalığa göre özel bir değişkenlik göstermektedir. Ancak belli başlı virüse bağlı olarak gelişen deri hastalıklarında genelde kızarıklar kabarcıklar oluşur. Bu kabarcıkların içi genelde su ya da iltihap doludur ve bunun sonucunda da vücudun bu bölgelerinde şişmeler meydana gelir. Kişi aynı zamanda bu süreç içerisinde şiddetli ağrı ve buna bağlı olarak ta halsizlik hissedebilir. Bazı virüsün neden olduğu deri hastalıklarında kişi aynı zamanda yüksek ateş durumları da yaşayabilir.

Bir diğer hastalıkların neden olduğu çevre faktörlerinden kaynaklı hastalıklar da ise genellikle çarpmalar ya da soğuğun neden olduğu hastalıklar da vardır. Bu hastalıkların belirtisi ise o bölgede his kaybının yaşanmasına neden olur ve şiddetli bir içten yanma da görülebilir. Soğukların neden olduğu cilt hastalıklarında bölgede kurumalar ve derinin büzüştüğü de görülür.

Deri Hastalıkları Tedavileri

Tıpın her geçen gün yaptığı araştırmalar ve buna bağlı olarak geliştirdiği tedavi yöntemleri gün geçtikçe artmakta ve birçok kişinin bu hastalıklardan kurtulmasına da yardımcı olmaktadır. Her hastalığın kendine özel bir belirtisi olduğunu söylemiştik. Buna bağlı olarak ta her hastalığın kendine göre bir tedavi yöntemi vardır. Genellikle hastalıklara çözüm olarak krem kıvamında merhemler verilmekte ve direkt olarak bölgeye uygulanmalıdır.

Ancak virüslerin neden olduğu hastalıklara vücudun direnç göstermesinin beklenmesi gerekmektedir. Ancak bu süreci en az zararla atlatmak adına belirtileri en aza indirecek ilaçlar ve kremler kullanılabilir. Virüslerin neden olduğu hastalıklardan biri olan su çiçeği hastalığı sırasında kişinin yaşadığı yüksek ateşlenmeler karşılık olarak kişinin ateşi sürekli kontrol altına alınmalıdır. Aksi halde bu kişinin sinir sistemine doğrudan zarar verecek ve hatta kişinin komaya girmesine bile neden olacaktır. Aynı zamanda su çiçeğinde oluşan kabarcıkların içerisi su dolu olduğu için bu kabarcıkların patlatılması kaşınma durumunda patlatılması hem hastalık geçirdikten sonra iz bırakmasına neden olacak hem de hastalığın diğer bölgelere taşınmasını da sağlayacaktır.

Çevresel faktörlerin sebep olduğu hastalıklardan biri olan soğuk çarpması kişinin derisinde özellikle ellerinde yüzünde kızarıklar meydana gelmesine ve bu bölgeyi kıpırdatmamasına yol açmaktadır. Bu bölgelere iyileşme amaçlı kremler sürülerek bu bölgelerin eski haline dönmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bunun için de öncelikle mutlaka uzman bir hekime danışmanız ve onların tavsiye ettiği kremleri sürmeniz gerekecektir. Aksi halde bu bölgede oluşan kızarıklar hiç gitmeyebilir.

Bir diğer parazitlerin neden olduğu hastalıklardan biri olan mantar tedavisi süresince kişi öncelikle mutlaka doktora gitmeye çekinmemeli ve belirtilerini mutlaka uzman bir hekime bildirmelidir. Bunun doğrultusunda verilen mantarlı bölgeyi kurutacak ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçların yanı sıra sadece bölgeye uygulanacak kremler de iyileşme anlamında kişiye faydası olacaktır. Ancak bu dönemde kişinin mutlaka daha titiz davranması gerekir.  Özellikle kremin sürüleceği bölgenin temizliği oldukça önemlidir.

Tüm bu hastalıklar vücudun bağışıklık sisteminin verdiği bir sinyaldir. Bu nedenden dolayı kişi mutlaka bağışıklık sistemini kuvvetlendirecek besinler tüketmeli ve vücudundaki zararlı canlıları uzaklaştırmak adına da mutlaka bol bol su tüketmelidir. Deri hastalıklarında titizlik ve kişisel bakım da oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.