Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Deride Bir Şeyler Geziniyor Hissi Neden Olur?

Deride bir şeyler geziniyormuş hissi psikolojik ve alerjik nedenlerden dolayı olabilir. Bunu şu şekilde özetleyebiliriz. Psikolojik neden bir o böceği etrafınızda görmüşseniz vücudunuzda kaşıntılar, bir şeyler geziyor hissi gibi hislere kapılabilirsiniz. Bu yazımızda hangi nedenlerden dolayı kaşıntı ve deride bir şeyler geziyor hissinin olduğundan bahsedeceğiz. Vücudun üzerinde bir şeyler geziyor hissi daha çok böcek ya da bit gibi ufak hışırtılar şeklinde hissedilir. Böcek geziyormuş gibi hissetmeniz en çok yaz aylarında oluşur. Bunun nedeni ise yazın insan vücudunun sürekli olarak terlemesi ve daha çabuk pislenmesidir. Bu pislenme durumu git gide acı hissine ya da sivri bir batmaya dönüşür ve kişiyi rahatsız edecek şekilde kaşıntı ortaya çıkar. Kaşıntı ilerleyen aşamalarda daha da şiddetlenerek insanda uykusuzluk, gerginlik ve depresyon gibi semptomlar ortaya çıkabilir. Kaşıntı basit bir böcek yürüme hissi ile ortaya çıkıp daha kötü hastalıkların habercisi konumuna kadar gelebilir. Bu rahatsızlık çok fazla arttığı takdirde uzman bir hekime başvurmanız gerekir.

Deride Bir Şeyler Geziyor Hissinin Nedeni Nedir?

kaşıntı

 • Kişide alerjik etki yaratan çamaşır sodası, sabun, şampuan, duş jeli, yün ya sentetik maddeler kaşıntı ile beraber deride bir şeyler yürüyor hissi oluşturabilir.
 • Süt ya da yumurta gibi hayvansal gıdaların oluşturduğu alerjik etkiler sonucunda deride bir şeyler geziyor hissi, kaşıntı gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.
 • Sinirsel ya da ruhsal hastalıklar.
 • Ciltte döküntülere sebep olan deri hastalıkları yani egzama, ürtiker, kızamık, kızamıkçık, su çiçeği ve isilik gibi hastalıkların başlarında deride bir şeyler geziyor hissinin yanında kaşıntı ortaya çıkar.
 • Rüzgar gibi sebeplerden dolayı cildin fazla kuruması sonucunda deride bir şeyler geziyor hissi ortaya çıkabilir.
 • Bazı cilt mantarları daha ortaya çıkmadan önce vücudun belli başlı yerlerinde bir şeyler geziyor hissini ortaya çıkartır.
 • Sinir sıkışması, vücutta sinyal iletimi görevini gerçekleştiren sinirlerde, yanlış oturma veya bir takım rahatsızlıklara bağlı olarak sıkışma sorunu ortaya çıkabilir. Sinir sıkışması; vücutta ince bir acı hissi ya da karıncalanma sonucunda deride bir şeyler geziyor hissi ortaya çıkabilir. Özellikle çok uzun süre aynı yerde oturduktan sonra ayaklarda, oturma şekline göre sinir sıkışması baş gösterebiliyor.
 • Sinir Hasarı, sinirlerin darbe ya da bazı hastalıklar nedeniyle sinirlerin tahrip olması sonucunda karıncalanma ile birlikte deri yüzeyinde bir şeyler geziyor hissi ortaya çıkabilir. Şeker hastalığı dışında tiroid hastalığı gibi bir çok hastalık sinir hasarına neden olabilir.
 • Besin ve oksijen eksikliği, sinirlerin çevresindeki miyalin kılıfların beslenmesi için yeterli miktarda besin ve oksijen olmadığı durumlarda sinyal ve iletim bozuklukları görülebilir. Bu durumda duyu iletimindeki sorunları ortaya çıkarabilir. Bu bozukluklar uyuşma, his kaybı, geç hissetmek, deride bir şeyler  geziyor hissi şikayetlerini ortaya çıkarır. Özellikle B12 vitamini eksiliğine bu tip problemler ortaya çıkar.

“Deride bir şeyler geziyor hissi” şikayetlerinin; daha çok vücuttaki karıncalanma ve sıcaklaşma gibi sorunları beraberinde getirebileceğinden bahsetmiştik bu problemler çok uzun ve sık sık ortaya çıktığı durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna giderek gerekli tetkikleri yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Bazı tehlikeli hastalıkların habercisi olabilir.

Deride Bir Şeyler Geziyor Hissinden Nasıl Kurtulunur?

kaşıntı

 • Kişide alerjik etkiye sebebiyet veren kişisel bakım ürünlerini kullanmamalı bu ürünlerin kullanmayı bıraktığı zaman bir şeyler geziyor hissinden kolaylıkla kurtulabilir.
 • Süt ya da yumurta gibi ürünlere alerjisi olan kişiler yaz aylarında bu gıdaları çok az ya da hiç tüketmemelidir.
 • Banyo yaparken güzelce keselenerek, gözenekleri iyice temizlediğiniz takdirde deride bir şeyler geziyor hissinden kurtulabilirsiniz.
 • Sinirsel ya da ruhsal hastalıklara sahip olan kişiler bir psikoloğa ya da alanında uzaman bir sinir hastalıkları doktoruna görünerek gerekli tedaviyi olmaları gerekir.
 • Rüzgar gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkan cilt kuruluğu için nemlendirici etkili el ve vücut kremleri kaşıntı ve kuruluğa çözüm olacaktır.
 • Sinir sıkışması ya da hasarı nedeniyle oluşan kaşıntı için uzman bir doktordan yardım almanız gerekiyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.