Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Deride Kırmızı Ben Şeklindeki Noktalar Nedir, Neden Olur?

Deride çıkan kırmızı benler aynı zamanda damar beni olarak da bilinir. Damar beni vücutta çeşitli etkenlerin bir araya gelmesinden kaynaklanır. Vücut yüzeyinde kırmızı ve küçük nokta halinde ortaya çıkar. Kırmızı benler estetik olarak çok sıkıntı çıkarmasa da bazı kişilerin bünyesinde kırmızı benlerin çok olması sonucu kötü bir görüntü hakim olabilir. Bazı insanların kırmızı ben yani damar benlerinin neden olduğu konusunda bilgisi yoktur. Bu sebeple kırmızı benlerin ne olduğunu ve neden çıktığını bu yazımızda paylaşacağız.

Ben Şeklinde Kırmızı Noktalar Nedir?

Kırmızı benler insan vücudundaki kılcal damarlardan kaynaklanır. Kılcal damarlar genişlediğinde kırmızı benler oluşur. Kırmızı ben denilince, 1-2 mm ve 7-8 mm arasında değişen ve ciltte kabarıklık şeklinde, kan damlası renginde, ağrısız ve büyüme eğilimi olan küçük çıkıntılar akla gelir. Halk tarafından damar beni, kan damlası, kan beni, kan lekesi gibi isimler ile de bilinir. Nevüs olarak da anılan kırmızı benler; genellikle gövde bölgesinde; karın ve göğüs kısmında, boyunda ve kollarda görülebilir. Bacaklarda görülme sıklığı daha azdır. Kırmızı ben, çok açık tene sahip kişilerde daha sıklıkla görülen bir durumdur.

Deride Kırmızı Ben Şeklindeki Noktalar Neden Olur?

  • Genel olarak ben oluşumunda ana neden hala saptanamamıştır. Lakin bugüne dek olan araştırmalar gösterir ki ben oluşumu genetik bir olaydır. Daha önce ailenin herhangi bir ferdinde ben olan birisinde de ben olma ihtimali yüksektir.
  • Kırmızı ben güneş ışınına çok fazla maruz kalan kişide daha sıklıkla görülür. Bunun sebebi güneş ışınının damarlara aşırı derecede yansıması ve damar büyümesidir.
  • Kırmızı olan benler aynı zamanda kişinin yaşı ilerledikçe yoğun olarak vücutta daha fazla yer kaplar.
  • Kırmızı benler küçük yaşlarda oluşursa, yaş ilerlemesiyle daha da çok büyüyebilir. Vücutta belli bir bölgede çıkmazlar. Vücutta her yerde bulunabilirler.
  • Kırmızı benler karaciğerden de kaynaklı olabilir. Lakin bu durum çok düşük bir olasılıktır. Karaciğerden kaynaklanması küçük bir ihtimal olsa da, kırmızı ben tedavisinde, öncelikle karaciğere bakılıp sonraki sürece devam edilir. Kılcal damarlar da kilo artarsa bazı görevleri yapamaz hale gelebilir. Bu sebeple fazla kilosu olan kişilerde kırmızı benler daha fazla görülür.
  • Eğer zayıfsanız ve kırmızı beniniz varsa, bu durum ırsi olabilir. Şayet aileden gelen bir kırmızı ben durumu varsa yaş ile ya da hava koşulları ile beraber sizde de ortaya çıkabilme ihtimali vardır.
  • Vücuttaki kırmızı ben gittikçe büyüyorsa mutlaka bir doktora gözükmek gerekir. Büyüyen kırmızı benler ciddi problemlere yol açabilir.

Deride Kırmızı Ben Şeklindeki Noktalar Nasıl Geçer?

Kırmızı ben sorununuz varsa, endişelenmeye gerek yoktur. Çünkü genelde sağlık açısından pek risk taşımazlar. Lakin çoğu kişi bu benlerden görüntüsünden dolayı kurtulmayı ister. Aşağıda kırmızı benlerin geçmesi için yapılabilecek tedavi yöntemlerini yazdık.

Benler küçükse kapatıcı ile ya da makyaj ile gizlenebilir. Bu yöntemin dışında, benlerin yok edilmesi için farklı tedaviler de vardır. En uygun olan tedavinin öğrenilmesi için doktora ya da dermatoloğa da danışabilirsiniz.

Hasta da isterse, genellikle ameliyat yapılarak, büyük ve derin benler alınabilir. Ameliyat cilt üzerinde kesim işlemi yaparak gerçekleşir. Deride oluşan ben çıkarılıp ardından dikiş atılır. Yapılan bu işlem ağrı verici olabilir ve deride iz bırakabilir.

Lazer terapisi yöntemi ile hızlı ve ağrısız bir işlem yapılabilir. Neredeyse hiç yan etki yapmaz.

Kriyoterapi yönteminde ise; sıvı azot kullanılır ve ben dondurulur. Sonra ben, siğil çıkarılma işlemi gibi çıkarılır. Olumsuz olan taraf ise pahalı bir işlem olmasıdır.

Tıbbi tedaviler sonucu, karşılaşılacak rahatsızlık ve yüksek fiyatlardan dolayı, bazıları her durumda öncelikle doğal tedavi yapmayı tercih edebilir.

Doğal tedaviler; Hint yağı kırmızı bene pamuk yardımıyla bir hafta boyunca sürülebilir. Bunun yanı sıra sarımsak siğilleri geçirebildiği gibi kırmızı benleri de geçirebilir. Sarımsağı benlerin üstüne her gün sürebilirsiniz. Bir de ekşi elma suyunu ben üstüne sürmeyi deneyebilirsiniz. Bu ev tedavilerinin yanında cilt bakımı ve hijyenimize de dikkat etmelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.