Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Deride Yaralar

Deride, her insanda farklı sebeplere bağlı olarak, çok çeşitli yara ortaya çıkabilir. Deride meydana gelen çeşitli yaralar genç yaşta olan insanlarda da oluşabilir. Aynı zamanda deride meydana gelen yaralar eğer yüzünüzdeyse çok can sıkıcı ve rahatsız edici bir görünüme neden olur. Bu yaralar, büyüklüğüne, ortaya çıkma sürecine, sebebine ve şiddetine bağlı olarak daha farklı sağlık sorunlarına temel oluşturur.

Deride Oluşan Yaraların Çeşitleri

Kendi kendine ortaya çıkan derideki yaralar, genel olarak enfeksiyon temelli olarak bilinir. Bu nedenle deride oluşan yaralar bazı durumlarda çok tehlikeli olabilir. Derideki yaralar çok fazla ciddiye alınmaz ve kendi kendine iyileşmesi beklenir. Yaraların kendi kendine geçmesini beklemek ve doktora başvurup, nedenini öğrenmemek çok tehlikeli sağlık sorunlarının oluşmasına neden olabilir.

Deride ortaya çıkan yaralar, gerçekten tehlikesiz ve zararsız olabilir ancak mutlaka doktora başvurmanız gerekir. Yaraların sebebi vücudunuzun herhangi bir vitamine ya da minerale olan eksikliğinden dolayı oluşur. Bunun sebebini öğrenip, gerekli takviyeleri yapmanız ve yaraları tedavi etmeniz gerekir. İnsan vücudunun en önemli dokusu olan deride bazı yaralar ortaya çıkabilir.

Strese Bağlı Yaralar

Yaralar

Stres insan hayatının olumsuz bir şekilde etkileyen, insan vücudunda bazı olumsuz sonuçlara neden olan bir duygu. Çok fazla stresli olduğumuz dönemlerde, bazı insanların vücudunda yaralar çıkar. Bu yaraya stres egzaması denir. Aslında egzamanın insan vücudunda ortaya çıkan birçok çeşidi var ancak stres anında, stres egzaması adı verilen yara oluşur. Stres egzaması daha çok vücutta ortaya çıkan yaraların kronik bir hale gelmesine neden olarak, tedavisini çok zorlaştırır. Stres egzaması insan vücudunda daha çok kol, bacak, saç altı ya da yüzde kırmızı şişlik şeklinde ortaya çıkan bir yara. Aynı zamanda stres egzamasında kaşıntı da olur.

Eğer cildinizde stres egzaması varsa, bunun tedavisi için genel olarak bir cilt doktoruna başvurmanız gerekir. Aksi bir durumda stres egzaması tedavi edilmezse, kronik bir hale gelir ve daha çok ilerler. Derinizin daha fazla alanına yayılır. Kırmızımsı bir şişlik şeklinde ilk olarak ortaya çıkan stres egzaması, ilerlediği zaman deride dökülme ya da soyulma gibi semptomlara neden olur.

Organ Hastalıklarına Bağlı Oluşan Yaralar

Yaralar

Organlar insanların vücudunu oluşturur ve aynı zamanda birbirinden farklı işleve sahiptir. Bazı organlar işlevini tam olarak yerine getirmediği zamanlarda, çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkar. Özellikle bunun bir belirtisi deride meydana gelen yaralar. Vücutta ortaya çıkan yaralar genel olarak karaciğer hastalıklarında ya da böbrek rahatsızlıklarında kırmızı renginde bir şişlik oluşur. Kırmızı renge sahip olan yaralar, vücudun değişik yerlerinde ortaya çıkabilir. Özellikle vücudun sırt kısmında daha çok görülür.

Bu yaralar daha çok iç kısımda kanların birikmesi sonucunda deride meydana gelir. Deride ortaya çıkan yaralar, herhangi bir organın işlevini tam olarak yerine getirememesi durumunda oluşur. Bu yaraların tedavisi için ilk olarak organsal rahatsızlığın tespit edilmesi gerekir.

Akneler Ve Diğer Hastalıklara Bağlı Yaralar

Yaralar

Her insanın en büyük sorunu, cilt yüzeyini bozan ve estetik görünümü engelleyen akneler. Akne gibi bir cilt sorunu daha çok ergenlik döneminde ortaya çıksa da, daha sonraki yaşlarda çok sık bir şekilde görülür. Aynı zamanda akne insan vücudunun en hassas olan cilt yüzeyinde ortaya çıkar. Eğer farklı bir hastalığınız varsa, özellikle kan hastalıklarında vücudun yağ dengesinin olumsuz bir şekilde etkilenmesi sonucunda deride yaralar ortaya çıkar.

Deride Yaralar Neden Olur?

Bazı insanların organlarında meydana gelen hasar ya da stres faktörüne bağlı olarak deride yaralar oluşur. Deride ortaya çıkan yaraların birçok sebepten dolayı oluşabilir.

Şeker hastalığı: Şeker hastalığı hem beslenme şekli hem de deride çıkan yaralar sebebiyle zor bir rahatsızlık. Şeker hastalığında daha çok insanların kan seviyelerinde büyük bir farklılık görülür. Bu kan seviyesindeki farklılık nedeniyle deride hücre ölümü gerçekleşir. Hücre ölümünün yaşandığı alanlarda yaralar ortaya çıkar. Bu yaralar kolay kolay kapanmaz ve tedaviye cevap vermez. Eğer derinizde herhangi bir sebep olmadan yaralar çıkıyorsa, şeker hastalığında yapılan testlerden yaptırabilirsiniz.

Kullanılan İlaçlar: Deride ortaya çıkan yaraların bir diğer sebebi ise farklı hastalıklarda düzenli bir şekilde kullanılması gereken ilaçlar. Çoğu insan farklı hastalıklar sebebiyle ortaya çıkan iz, leke ya da hastalığın görsel belirtilerini kapatmak için ilaçlar kullanır. Bu ilaçlar deride bazı yaraların ortaya çıkmasına neden olur. Böyle bir durumda ilk olarak kullandığınız ilaçlardan şüphelenmelisiniz. Eğer düzenli olarak kullanmanız gereken ilaçlardan biri deride yara oluşumuna neden oluyorsa, aynı etkiyi gösteren farklı ilaçları doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz.

Alerjik Durumlar: Organlarda meydana gelen hasar ya da alerjik herhangi bir durum ilk olarak deriyi etkiler. Deride bazı yaraların ortaya çıkmasındaki başka bir sebep ise alerjik durum. Alerjik durumun birçok sebebi olabilir. Bazı insanların yiyeceklere, içeceklere ya da polenlere karşı alerjisi olabilir. Bu alerjik durum çok güçlü bir seviyeye geldiği zaman deride yaraların oluşmasına neden olabilir. Alerjik durum ortaya çıktığı zaman ilk olarak alerji testinin kişiye uygulanması gerekir. Kişinin hangi maddeye karşı alerjisi varsa, onu tüketmemesi ya da önlem alması gerekir. Gerekli önlemler alındığı zaman derideki yaralar daha kısa sürede ve kolay bir şekilde ortadan kalkar.

Cilt Kanseri: Deride yaraların çıkmasının bir diğer sebebi cilt kanseri gibi ciddi bir hastalık olabilir. Cilt kanseri belirtileri arasında deride ortaya çıkan yaralar yer alır. Günümüzde çok fazla artış yaşanan cilt kanseri iyi ya da kötü huylu olabilir. İyi huylu olan kanser daha çok birkaç ay içerisinde iyileşir ve ortaya çıkan yaralar yok olur.

Deride Oluşan Yaralar Nasıl Geçer?

Yaralar

Deride birçok farklı sebebe bağlı olarak yaralar oluşabilir. İlk olarak kişinin bu yaraları ciddiye alması ve mutlaka doktora başvurması gerekir. Doktorunuzun yapacağı testler sonrasında, yaraların gerçek nedeni belirlenir ve uygun bir tedavi yöntemi uygulanır. Eğer deride oluşan yaralarda enfeksiyon varsa, doğal antiseptik özelliği olan ilaçlar kullanabilirsiniz. Yaranızı antiseptik ile belirli zamanlarda temizleyebilirsiniz. Bu tedavi şekli yaralarda oluşan enfeksiyonun ortadan kalkmasını ve bu sayede yaranın daha kolay iyileşmesini sağlar. Yarayı temizledikten sonra üstünü sargı beziyle kapatın. Yarayı kapattığınız zaman enfeksiyon oluşumunu önlemiş olursunuz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.