Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dermatoloji Hastalıkları

Dermatoloji genel olarak cilt yüzeyinde yer alan bazı hastalıkları kapsayan bir alandır. Dermatoloji deri hastalıkları, egzama, saç, tırnak, ağız mukozası ve aynı zamanda cinsel şekilde bulaşan hastalıkları teşhis eder ve tedavi eder. Dermatoloji alanı içerisinde incelenen alerjik hastalıklar, kişilerin beslenme alışkanlığı ve çevresel faktörlere bağlı olarak git gide artmaktadır.

Dermatoloji Hastalıkları Nedir?

Günümüzde birçok insanda çeşitli sebeplere bağlı olarak bazı cilt hastalıkları ortaya çıkar. Bazı cilt hastalıklarının henüz kesin bir tedavisi yoktur ancak cilt yüzeyindeki semptomları azaltmaya yönelik tedaviler uygulanır. Çoğu cilt hastalıklarının sebebi insan vücudunda değişen hormonlardır. Değişen hormonlar cilt başka olmak üzere farklı bölgelerde hastalıkların oluşmasına da neden olur. Başlıca dermatoloji hastalıkları egzama, siğil, uçuk, saç dökülmesi, mantar, ürtiker ve sedef hastalığı gibidir.

Egzama: Dermatoloji hastalıkların içerisinde en fazla görülen cilt hastalıklarından biridir. Çok sayıda egzama çeşidi vardır ve her insanda farklı belirtilerle ortaya çıkar. Genel olarak cilt yüzeyinde kızarıklık ya da kabarıklık olarak ortaya çıkar. Egzama olan bölge ne kadar krem sürseniz de kısa bir süre sonra yine nemsiz ve kuru bir hale gelecektir. Cildinizde gerginlik sürekli olacaktır. Egzama hastalığına müdahale edilmediği belirtileri daha çok olacaktır.

Siğil: Daha çok küçük çocukların ellerinde görülen bir dermatoloji hastalığıdır. Siğilin ortaya çıkmasında bazı virüsler etkilidir. Eskiden hiçbir tedavi yöntemi olmayan siğilin şu an kullanabileceğiniz kremlerle ortadan kaybolmasını sağlayabilirsiniz.

Uçuk: Genel olarak genç insanlarda ya da çocuklarda meydana gelen bir cilt hastalığı olan uçuk çoğunlukla ağız çevresinde oluşur. Uçuğun çıkmasında bazen korku, heyecan ya da stres gibi yoğun baskılı olan duygular etkili olur. Bazı durumlarda da insanların lenf bezlerinin iltihaplanması sonucunda ortaya çıkar.

Saç dökülmesi: Saç dökülmesi belirli bir yaştan sonra her insanda sık görülen bir durumdur. Bazı saç dökülmesi durumu sadece yaşla ilgili olurken bazıları da hastalık sebebiyle oluşur. Saç dökülmesinin şu ana kadar belirli bir tedavisi bulunmuş değil. İnsanları estetik açıdan güzel görünmelerini sağlayan saçın korunması için beslenme düzeni çok önemlidir.

Mantar: Dermatoloji hastalıkları arasında mantar da önemli bir hastalıktır. Bu hastalık daha çok insanların kişisel temizliğine ve hijyenine çok dikkat etmemesi sonucunda ortaya çıkar. Farklı sebeplerle de mantar rahatsızlığına sahip olan birçok insan bulunur. Mantar daha çok yıkadıktan sonra kurulanmayan ayak ve çevresinde meydana gelir. Mantarın tedavisinde krem ve ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılarak mantar hastalığı etkileri en aza indirilir.

Ürtiker: Halk arasında kurdeşen adıyla bilinen ürtiker, cilt yüzeyinin her bölgesinde görülebilir. Cilt yüzeyinde olan açık pembe rengin değişmesi sonucunda ortaya çıkar. Cilt yüzeyinde aynı zamanda şişlik, deri döküntüsü ve kaşıntı gibi şikayetlerde meydana gelir.

Sedef Hastalığı: Egzamaya çok benzeyen ve daha çok egzamayla karıştırılan bir hastalık olan sedef hastalığı, aslında egzamadan farklı bir yapıdadır. Sedef hastalığı birçok farklı sebebe bağlı olarak ortaya çıkar. Cilt yüzeyinin çok kuru olması sonucunda ciltte beyaz deri pullanmaları oluşur. Sedef hastalığı cilt yüzeyinde kalıcı olduğu için çok dikkat etmek gerekir.

Dermatoloji Hastalığı Neden Olur?

Dermatoloji hastalıklarının cilt yüzeyinde meydana gelmesi için birçok sebep bulunur. Dermatolojik hastalıklara sebep olan uyaranlar hastalık çeşidine göre değişiklik gösterir. Bu uyaranlar içten ya da dıştan kaynaklanabilir. Örneğin günlük hayatta kullanmanız gereken deterjan, sabun, boya, giysiler, parfümler, yumuşatıcılar, kolonya, kozmetik ürünler, kremler, lastik maddeler ya da metaller gibi ürünler deriye direkt olarak temas ederek dermatoloji hastalıklarına neden olur. Aynı zamanda hastalığın bulunduğu bölgeye göre sebepler farklılık gösterir. Dermatoloji hastalıkları bazı zararlı maddeler ya da bazı bitkilerin cilde direkt temas etmesi sonucunda meydana gelir. Ayrıca cilt kuruluğu da dermatoloji hastalıklarına neden olur. Cilt yüzeyine sürülen kozmetik ürünler, losyonlar ya da ağız yoluyla alınan ilaçlar dermatoloji hastalıkların meydana gelmesinde birincil etkendir. Ağız yoluyla kullanılan ilaçlar cildin güneşe karşı olan duyarlılığını arttırarak cilt hastalıklarına neden olur.

Dermatoloji hastalığının meydana gelmesinin sebeplerinden biri cildin tahriş olmasıdır. Cildin tahriş olması sabun, deterjan, yumuşatıcı, şampuan, çamaşır suyu ve parfüm gibi içerisinde birçok zararlı madde olan ürünlerin cilde temas etmesi sonucunda oluşur. Cilt bu tür zararlı maddelere karşı daha hassas bir duruma gelir ve bu tür durumda dermatoloji hastalıklarına karşı daha korumasız durumdadır. Çevresel faktörler, hava kirliliği gibi sebepler nedeniyle de cilt hassaslaşır ve dermatoloji hastalıkları ortaya çıkar. Günümüzde birçok hastalığın sebebi olarak stres gösterilir. Stres her hastalıkta olduğu gibi aynı zamanda cilt hastalıklarının da ana sebebi olmaktadır. Stres anında insan vücudu bir tehlikeyle karşılaştığını düşünerek bazı tepkiler verir. İnsan vücudu sürekli stres altında olduğu zaman bu durum bedene çok ağır gelir ve bu tepkiler çoğu zaman dermatoloji hastalığı olarak karşımıza çıkar. Bazı dermatoloji hastalıkları genetik faktörlere bağlı olarak oluşabilir. Anne ya da babada olan bir dermatoloji hastalığının aynı zamanda çocukta da olma ihtimali çok yüksektir. İnsan vücudu genetik olarak yatkın olduğu zaman, çevresel faktörlerin de etkisiyle dermatoloji hastalıklar ortaya çıkar.

Dermatoloji Hastalığının Belirtileri

Dermatoloji hastalıklarını kendini cilt yüzeyinde meydana gelen bazı değişikliklerle gösterir. Hastalıkların ilk aşamasında çok belirgin bir belirti bulunmaz, ilerleyen aşamalarda hastalık daha çok belirginleşir. Cilt yüzeyinde ilk olarak yoğun bir kuruluk görülür. Bunun yanı sıra kaşınma, yanma, kızarıklık ve kabarık sivilce şeklinde belirtiler ortaya çıkar. Dermatoloji hastalıklarda cilt yüzeyinde daha çok kaşınma belirtisi görülür. Kaşınma bazı zamanlarda hastayı çok rahatsız ederek hastanın uyumasını engeller. Kaşınma insan vücudunun bir maddeye karşı uyarısı ya da cilt yüzeyinin bir tepkisidir. Kimsenin çok önemsemediği kaşıntı aslında insan vücudunda bazı fonksiyonların sağlıklı bir şekilde çalışmadığının bir göstergesidir. Bağırsak parazitlerinden kansere kadar olan çoğu hastalığın belirtisi kaşıntıdır. Cilt yüzeyinde meydana gelen kaşıntının nedenini araştırılması durumunda hastanın yaşı, daha önce kullanmış olduğu ilaçlar, kullandığı kozmetik ürünler ya da banyo alışkanlığı gibi faktörler göz önünde bulundurulur. Bazı hastalıklarda kullanılması gereken ilaçların, alerji yapması durumunda da cilt yüzeyinde kaşıntı meydana gelebilir. Bu normal bir durumdur. Ancak bağırsak parazitleri, diyabet, safra kesesi taşları, sarılık, kötü huylu kan hastalıkları, böbrek yetmezliği gibi hastalıkların ilk belirtisi olarak kaşıntı ortaya çıkabilir.

Dermatoloji Hastalıkların Tedavisi

Dermatoloji hastalıkları için uygulanan genel bir tedavi yöntemi bulunmaz. Her farklı dermatoloji hastalığı için farklı bir tedavi yöntemi izlenir. Dermatoloji hastalığının tedavisinde ilk olarak hastaların, sorunlu olan kısmı kremlerle sürekli nemlendirmeleri gerekir. Antienflamatuar gibi ilaçlar kullanılarak sorunlu olan kısmın alevlenmesi önlenir. Dermatoloji hastalıklarından biri olan egzamada birkaç yıl öncesine kadar sadece topikal steroidler kullanılıyordu. Ancak bu ilaçların uzun süre kullanılması sonucunda cilt yüzeyinin incelmesi ve cilt yüzeyinde yer alan damarların belirgin bir hale gelmesi gibi yan etkiler ortaya çıkar. Bu nedenle bazı ilaçların uzun süre kullanımı çok sakıncalıdır. Son dönemlerde egzama tedavisi için kullanılan tedavi yöntemlerinden biri de fototerapidir.

Dermatoloji hastalıklarından biri olan mantarın tedavisinde ise kişisel temizlik ve hijyen çok önemlidir. Doktorunuz mantar hastalığı için ağız yoluyla alınan ya da cilde uygulanan ilaçlar verecektir. Eğer tedavi edilmezse ikincil bakteriyel enfeksiyonlar meydana gelir. Genel bir temizlik ile mantar enfeksiyonunu önleyebilirsiniz. Aynı zamanda mantar bulaşıcı olduğu için kişisel eşyalarınızı yalnızca siz kullanın. Başka bir insanın kullanması durumunda mantar ona da geçecektir.

Siğil tedavisi için siğil çeşidine göre farklı yöntemler uygulanmaktadır. Yüz kısmında yer alan siğiller için koter tedavisi uygulanır ancak sapsız siğillerde ise genel olarak ilaç tedavisi uygulanır. Hastaya herhangi bir acı duymaması için Koter tedavisinden önce lokal anestezi uygulanır. Tek bir siğil için 5 ya da 10 dakika gereklidir. İşlem yapılan alanda kabuk oluşur ve bir hafta içerisinde büyük oranda bir iyileşme görülür. Koter tedavisinden sonra kalma ihtimali olan küçük bir odaktan tekrar çıkabilir. Bayanların rahim ağzı kanserine yakalanma etkenlerinden biri olan siğiller eğer genital bölgede yer alıyorsa tedavi edilmesi şarttır.

Sedef hastaları için uygulanan tedavi ise güneşlenme, ağız yoluyla alınan ve cilde uygulana ilaçlardır. Cilt yüzeyinin uzun süre zararlı ultraviyole ışınlarına maruz kalması cildi çok kötü etkiler. Bu nedenle güneşlenmeyi 15 ya da 20 dakika boyunca sürdürmeniz daha doğru bir seçim olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.