Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Deve Dikeninin Faydaları

Deve Dikeni Nedir?

Deve dikeni başka bölgelerde, Marian deve dikeni, meryemana dikeni, peygamber dikeni, sütlü kengel, İskoç devedikeni gibi farklı isimlerle bilinmektedir. Bilimsel olarak, “Silybmom Marianum” olarak bilinir ve kırmızımsı-mor çiçeklere sahip, tek yıllık çiçekli bir bitkidir. Bu bitkinin kökeni Güney Avrupa ve Asya olarak bilinmesine rağmen, dünyanın pek çok yerinde bulunmaktadır. Bu bitki o kadar yaygın olarak bilinmektedir ki güçlü organik bileşenleri birçok araştırmaya konu olmuştur. Deve dikeni ekstraktının üretildiği bu tohumlardan, özde bulunan en özgün ve aktif bileşen olan yükseksylimarin içermektedir. Ekstrakt da linoleik asit de dahil olmak üzere çeşitli yağ asitleri içerir. Kökler bazen çiğ veya haşlanmış olarak yenilir ve sürgünler de buna benzer bir şekilde kaynatılabilir. Ancak bu şifalı bitki kullanımının hiçbiri, ekstraktın çeşitli bitki ve alternatif sağlık için kullanımı kadar popüler değildir. Antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olan doğal bir bitki olan deve dikeni, vücudun, özellikle karaciğerin detoksifikasyonu için yaygın olarak kullanılır. Deve dikeni, çoğunlukla Kaliforniya’da yetişen bir ot (dünyanın sıcak bir iklimiyle dünyanın pek çok yerinde yetiştirilebilmekte) olup, elde etmek için sıklıkla ekstre haline dönüştürülür.

“Karaciğer ve safra tozu” olarak kabul edilen bir bitki olarak, süt dikeni, enzim oluşumuna yardımcı olarak, safra üretimini arttırmak, iltihaplanmayı azaltmak ve mukoza zarlarını yatıştırmak gibi vücudun sağlıklı sindirim fonksiyonu geliştirebilmesine olanak sağlar. Süt dikeni aslında 2.000 yıldan beri kullanılmaktadır. Bitki Akdeniz bölgesi ve Asteraceae familyasından bir aile üyesi olup, botanik ailesi ayçiçeği ve papatyalar gibi diğer bitkiler de içerir. Yunan hekim ve botanikçi Dioscorides, deve dikeninin şifa verici özelliklerini M.Ö. 40 tarihinde ilk kez tarif eden kişi olmuştur.

Deve Dikeninin Faydaları Nelerdir?

Devedikeni; kanser gelişimi, yüksek kolesterol, diyabet, böbrek taşı, safra kesesi bozuklukları, kemoterapi, alkol kullanımı, cilt hasarları ve daha birçok cilt hasarına neden olabilecek bir dizi semptom ve hastalığa neden olabilecek toksinleri vücuttan atmaya yardımcı olur. Bir antioksidan olarak, deve dikeni, E vitamini veya C vitamini gibi diğer önemli besin maddelerini içerir ve bu da serbest radikal hasarına karşı savaşmaya ve hastalık gelişimine neden olabilecek yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olur. Bağışıklığı artıran ve oksidatif stresini yavaşlatan biyolojik flavanoid, antioksidan olarak görev yapan bitki tohumlarından alınan lipofilik ekstraktları içerir.

Çok farklı faydalar sunarken, süt dikeni doğal bir karaciğer destekçisi ve detoksifikatörü olarak bilinir. Karaciğer, günlük yaşamımızda yaygın olan, bir filtre gibi davranan ve vücuttan zararlı maddeleri uzaklaştıran toksinlerden bizi korumak için sürekli çaba göstermektedir. Deve dikeni, ezildiğinde bitki yapraklarından çıkan süt beyazı sıvılardan dolayı süt dikeni olarak da bilinmektedir. Bitkinin gerçek yaprakları da, sanki sütte duruyor gibi görünen benekli beyaz bir desene sahiptir. Salyangin, süt dikeni içindeki aktif madde, hastalık oluşumunu önlemeye yardımcı olan son derece faydalı bir “ana antioksidan” olan glutatyonun tükenmesine karşı koruyabilen bir antioksidandır. Glutatyon doğal olarak insan vücudunun yanı sıra bazı bitkiler, mantar ve yosunlarda bulunur. En büyük rolü, kanser, diyabet, kalp hastalığı ve nörodejeneratif hastalıklar gibi hastalıklara yol açan oksidatif stresle mücadeleye yardımcı olmaktır. Serbest radikaller gibi reaktif oksijen türlerinin neden olduğu önemli hücresel bileşenlerin hasar görmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Deve dikeninin vücut kimyasını açısından faydalarından biri de glutatyonu korumasıdır. Normal yaşamdaki; kirlilik, toksinler, ilaçlar, stres, travma, yaşlanma, enfeksiyonlar ve radyasyon hepsi karaciğer yeteneklerini ve vücuttaki glutatyonu yok etmek için çalışır. Deve dikeni karaciğerde detoks işlevlerini geliştirerek glutatyon düzeylerini arttırmaya yardımcı olur. Deve dikeni karaciğer hücre duvarlarını güçlendirir, onları toksinler işgal etmeden tamponlar ve karaciğer rejenerasyonunu ve glutatyon oluşumunu destekler.

1. Karaciğere iyi gelir

Deve dikeni özünün belki de en yaygın kullanımı, karaciğer üzerindeki güçlü etkisi nedeniyle bir kullanımıdır. Bildiğiniz gibi, karaciğer vücuttaki birçok toksinleri tutmaktan ve onları güvenli bir şekilde ortadan kaldırmaktan sorumludur. Deve dikeni bünyesindeki organik bileşenler yelpazesi, karaciğerin işleyişini düzenlemek ve vücudunuzdaki toksinleri inhibe ederek lenfatik sistemin düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır.

2. Organların onarımını sağlar

İnsanlar karaciğer hastalığından veya sirozdan muzdarip olduğunda, karaciger esasen tehlikeye girer ve fonksiyonları zarar görür. Karaciğere olan bu hasarın tersine çevrilmesi yavaş bir süreçtir. Deve dikeni ekstraktı karaciğerdeki süreci hızlandırmaya yardımcı olur ve karaciğer üzerindeki diğer zararlı davranışlardan kaynaklanan hasarın çoğunu giderir.

3. Kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatır

Deve dikenin kanser üzerindeki etkileri üzerine yapılan araştırmalar sonucunda, erken safhalarında olsa bile,deve diken ekstraktının kanser hücrelerinin ve tümörlerinin büyümesi üzerinde inhibe edici bir etkiye sahip olduğu belirtilmiştir. Aynı zamanda prostat ve meme kanseri hücrelerinin büyümeyi önlemeye yardımcı olduğu gözlenmiştir.

4. Mantar enfeksiyonlarını tedavi eder

Deve dikeninin nötralize olduğu görülen bazı fungal enfeksiyonlar bulunmaktadır ve zehirlenme için bir çare olarak deve dikeni kullanılmaktadır. Çoğu mantar türünün tehlikeli olmasından dolayı deve dikeni kullanımı bazı koşullarda kullanımı bulunmaktadır.

5. Diyabete iyi gelir

Deve dikeni ekstraktındaki antioksidanlar, yağ asitleri ve sylimarin karışımının, insülin düzeylerini düzenlemek ve gelişme riski altında olan insanlar için kan düzeylerini korumak için çalıştığı belirtilmiştir.

6. Kalp sağlığına iyi gelir

Deve dikeni özütü, kalp sağlığını korumak için gerekli olan faydalı yağ asitleri ve omega-3’lerin yüksek konsantrasyonlarını içerir. Omega-3 yağ asitleri, vücudunuzdaki dengeyi sağlayarak inmeyi veya kalp krizi geçirme riskinizi düşürür.

7. İlaçların yan etkilerini giderir

Yaralanan birçok insanın ağrıyı dindirebilmesi için ilaç almaları gerekir. Çok kuvvetli ağrı kesiciler yalnızca vücudunuzun ağrı algılamasında değil aynı zamanda karaciğerinizde de derin etkilere yol açar. Uzun süre kullanım sonucunda ortaya çıkacak bağımlılık halinde deve dikeni özütü aşırı farmasötik kullanım ile kolayca zarar görebilecek karaciğeri korumaya yardımcı olabilmektedir.

8. Alzheimer hastalığına iyi gelir

Deve dikeni için nispeten yeni bir araştırma alanı olsa da, bazı araştırmacılar, deve diken ekstraktının, bilişsel yeteneği teşvik edebileceğini ve yeni sinir yolları açarak etkili bir şekilde Alzheimer hastalığını yavaşlattıracağına inanmaktadırlar.

Deve Dikeni Nasıl Tüketilir?

Deve dikeni bitkisinin tohumları ve yaprakları hap, toz, tentür, ekstre veya çay formunda tüketilebilir. Tohumlar aslında tamamen çiğ yenilebilir, ancak insanlar daha yüksek bir dozu tüketmek ve daha büyük sonuçları görmek için deve dikeni ekstratı almayı tercih edebilmektedirler.

Deve dikeninden, çay biçiminde tüketerek faydalanmayı deneyebilirsiniz. Kendi deve dikeninizi yetiştirebilir ve bitkileri toplayacağınız zaman ev yapımı çay yapabilirsiniz. Her küçük bitki, çeşitli şekillerde kullanılabilen yaklaşık 190 tohum içerir. Deve dikeni bitkisini satın alırsanız, başın tamamını kesin ve tohumları çıkarmak için bitkiyi baş aşağı çevirin. Daha sonra tohumları ezebilir ve yapraklarla süzerek çay yapabilir, çiğ yiyebilir veya kurutup toz haline getirebilirsiniz. Tohumları ve yaprakları dondurucuya koyarak, daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz.

Deve Dikeni Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Deve dikeni güvenli olarak kabul edilmiş ve çok az sayıda yan etki rapor edilmiştir. En sık karşılaşılan yan etkiler, mide-bağırsak rahatsızlığı ve alerjik etkilerdir. Tavsiye edilen doz aralığında alındığında, devedikenin alerjik reaksiyonlar ve etkileşimlerden arındırıldığı düşünülmektedir.

Dikkat edilmesi gereken bir nokta da, bazı durumlarda deve dikenlerinde bulunan antioksidanlara, kanser hücrelerini hücre ölümünden koruyarak bazı kanser kemoterapi ilaçlarının etkinliğine müdahale ettiği gösterilmiştir. Dozaj şu an için ulusal bir kaynak olmamasına rağmen, uzmanlar tarafından önerilen, günde 20-300 miligram arasındadır. Vücudun geçici olarak detoksifikasyonunun bir yolu olarak günlük önerilen miktarı günde bir ila üç kez alınan 150 miligramdır. Bu, karaciğerin “detoks” gibi davranabilen biraz yüksek bir dozudur. Karaciğer desteği için günde 50 ila 150 miligram alınabilmektedir. İhtiyaçlarınıza göre aldığınız miktarı ayarlayabilmeniz için, kapsül başına 50-150 miligram saf deve dikeni özütünün bulunduğu yüksek kaliteli bir ürün arayabilirsiniz. Ve en azından % 80 saf süt devedikeni özü etiketli oldukça güçlü ekstrat satan şirketlere yönelebilirsiniz.

Bulantıya, kramplara ve fazlaya neden olduğu bilinmesine rağmen yaygın bir alerjenik madde değildir. Ayrıca, yaban mersini alerjiniz varsa, deve dikeni kullanmaktan kaçınmalısınız, zira bunlar yakından alakalıdır. Sonunda, östrojen düzeyleri dalgalanmaya neden olabileceği için, östrojen eksikliği olan veya endometriozisi olan kadınlar, bu ekstrattan kaçınmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.