Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Difenbahya Kanser Yapar mı?

Evlerde daha çok oksijenin artışını sağlaması açısından ve birtakım elektronik cihazların yaymış olduğu zararlı etkileri en aza indirmek amacıyla insanlar bitki yetiştirirler. Evde özel bir bakım uygulayarak bakılıp, büyütülen bitki ya da çiçekler vardır. Her bitki ya da her çiçek için mutlaka farklı bakım yöntemleri uygulamanız gerekir. mesela ne kadar güneş görmesi, ne kadar ve kaç günde bir su verilmesi gerektiği, toprağının temizliği gibi birçok faktöre çok dikkat etmek gerekir. Her bitki ya da çiçeğin farklı bakım gereksinimleri vardır. Bazıları güneşi sevmez, serin yerde durmak ister, bazıları çok suyu sevmez. Bu nedenle her bitkiye ya da çiçeğe gelişimine katkı sağlayacak farklı bir bakım uygulamanız gerekir. Biz de bu yazımızda difenbahya kanser yapar mı sorusunu işleyeceğiz.

Evde yetiştirilmesi kolay, özenle bakılıp büyütülen ve aynı zamanda çocukların çok kolay bir şekilde ulaşabileceği, her çiçek seven kişinin evinde difenbahya bitkisi mutlaka bulunur. Bu bitkiye de, aynı şekilde özel bir bakım yapılması gerekir. Difenbahya bitkisinin çok estetik bir görünümünün olmasının yanı sıra, zararlı etkileri de bulunur. Bu nedenle difenbahya bitkisini eve alıp, almama konusunda tekrar düşünmeniz gerekir. Bazı uzmanlar bu bitkinin çocuklarda zehirlenmeye ve hatta ölüme bile neden olabileceğini açıkladı. Yapılan bazı araştırmalar sonucunda, bu bitkinin çok hızlı bir şekilde büyümesi ve aynı zamanda sadece gölgeye ihtiyaç duyarak gelişmesi nedeni ile evlerde en çok tercih edilen süs bitkilerinden biri olarak yer alır. Halk arasında ise ağlayan çiçek olarak adlandırılır. Difenbahya bitkisi daha çok elle ovulması ya da koklanması bile çocuklara büyük ölçüde zarar veriyor.

Difenbahya Kanser Yapar mı?

Bu bitkinin çocuklara zarar vererek, onları zehirlemesi bitkinin yapısında yer alan hücrenin kalsiyum oksalat gibi kristallerin sorumlu olduğu düşünülüyor. Evde çok sık yetiştirilen, estetik görünümüyle tercih sebebi olan difenbahya bitkisi, çocuklar ya da evcil hayvanların evde yalnız kalması durumunda, bitkiyi çok hızlı hareket ettirerek, sarsıyorlar. Bu durumda difenbahya bitkisinin yüzeyinde yer alan saplarından binlerde kristal okun fışkırarak, birçok yaralanmaya neden olabiliyor. Difenbahya bitkisinden fışkıran kristal oklar ilk olarak gözlere isabet ederek, bu alanda yaralanmaya zemin hazırlıyor. Difenbahya bitkisinin elle ovulması durumunda bile zehirleyici bir etkisi olabilir. Bu nedenle hiç dokunmamayı tercih edin. Bu bitki kaynaklı olarak insan vücudunda meydana gelen zehirlenmelerde, yaprakların elle ovulması, yaprakların koparılması ve aynı zamanda çiğnenmesi sonucunda ise, el, dil, dudaklarda şişme, yanma, ağrı ortaya çıkar. Ayrıca insan vücudunda hava yolu tıkanıklığı, solunum yetmezliği gibi çok ciddi belirtiler de meydana gelebilir. Bu nedenle çocukların ve aynı zamanda yetişkinlerin yaşam alanı olan evde çok sık rastlanan bu bitki konusunda çok dikkatli olmanız gerekir.

Süs bitkisi kategorisinde yer alan Difenbahya bitkisi evlerde ya da işyerlerinde çok sık olarak yetiştirilen bir bitkidir. Bu bitkinin yapısında yer alan öz suyunda bulunan bazı zararlı ve toksin maddeler sebebiyle, özellikle çocuklardan uzak tutulması gerekir. Difenbahya bitkisinin gövdesinde yer alan yapraklarının olası bir yaralanma ya da kopma durumunda ortaya çıkan bitki öz suyunun yapısında bulunan bazı kimyasal maddeler sebebiyle insan vücuduna zarar vermektedir. Difenbahya bitkisinin gövdesinde yer alan yapraklarının çeşitli şekillerde koparılması ve kesilmesi sonucunda kestiğiniz yerden çıkan öz suyuna asla dokunulmaması gerekir. Bu nedenle bitkinin çocuklardan uzak tutulması ve aynı zamanda bitkiye dokunmanız gerektiğinde mutlaka eldiven giymeniz tavsiye edilir. Difenbahya bitkisi bir bütün haldeyken herhangi bir zararı bulunmaz. Yapılan araştırmalar sonucunda herhangi bir kanser yapıcı etkisi de bulunmaz. Bu nedenle çok dikkatli bir şekilde evinizde çocukların yetişemeyeceği yükseklikte difenbahya bitkisinin bakımını gerçekleştirebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.