Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dikiş Yapmanın Püf Noktaları

Kıyafetinizde oluşan bir sökük veya başka bir sebepten dolayı dikiş öğrenmek isteyebilirsiniz. Peki zorlanmadan ve düzgün bir şekilde dikiş yapmak için neler yapmak gerekir? İşte bu yazımızda dikiş yapmanın bazı püf noktalarını sizlerle paylaşacağız.

Dikiş Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

1. Doğru Ölçü Alın

Her işin ilk kuralı, doğru bir planlama yapmaktan geçer. Dikiş sürecinin planlaması da tabii ki doğru ölçü almak. Zor bir iş gibi görünse de, uluslararası standartlara uygun bir mezura ve vücut kısımlarının nasıl ölçüleceği ile alakalı biraz bilgi işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Örneğin; bel ölçümü alırken, göğüs kafesinizin bitip karnınızın başladığı boşluğu dikkate almalısınız. Basen ölçümünde ise kalçanızın altından başlayıp üst bacak bölgesine doğru uzayan çemberi takip etmeniz şart. Bunları özenle uygulamadığınız takdirde dikeceğiniz giysilerde bolluklar oluşabilir. Bu da pot bir görünüme sebep olur.

2. Doğru Kumaş Seçimi

Çanta, el bezleri ve yastık kılıfları gibi dikimlerde kullanacağınız kumaşın türü çok önemli değildir. Ancak elbise dikimine geldiğimizde işler değişir. Çünkü dikişin şekli; kullanacağınız kumaş ve elbisenin giyileceği mevsime göre farklılık gösterir. Yaz aylarında, kıyafetlerde aranılan en önemli özellik serin tutmasıdır. Buna uygun kumaşlar da ipek ve ketendir.

Kışın ise çoğu kişinin ilk aradığı özellik, giyilecek kıyafetin ısıtması. Bunun için kalın, yünlü veya kadife kumaşlar tercih edilmeli. Kumaş seçimi yaptıktan sonra dikim aşamasında kullanılacak makinenin, seçilen kumaşlara uygun olup olmadığının da bilinmesi gerekiyor. İnce kumaşa uygun bir makinede kalın kumaş dikmeye çalışırsanız, ve dikişe yeni başlamışsanız bu sizi dikişten soğutup motivasyonunuzu düşürebilir.

3. Dikiş Tekniklerini Mutlaka Öğrenin

Dikiş dikmek, planlama yapmadan ve doğru teknikleri bilmeden yapılabilecek bir şey değildir. Dikiş hevesinizi köreltmemek ve istediğiniz güzel kıyafetleri dikebilmek için teknikleri bilmeniz şart. Öncelikle kullanacağınız makineyi çok iyi tanımalısınız. Makineniz yoksa edinirken de kolay kullanımı olan ve dikişe yeni başlayanlar için ideal sayılabilecek makine tercih etmeye özen gösterin.

Öncelikle makinenizin özelliklerini dikişe başlamadan önce öğrenmelisiniz. Bunun için kullanım kılavuzu yeterli olabilir. Ancak daha detaylı görsel ve video ile desteklenmiş anlatımlar tercihinizde interneti de kullanabilirsiniz. Makinenizin hangi kumaşları diktiği, kaç atış yaptığı gibi teknik özellikleri öğrenmek, ona uygun tercihler yapmanızı ve dikiş dikerken yorulmamanızı sağlar.

4. Kullanılmayan Kumaşlar İle İşe Başlayın

Dikişe başlama sürecinde motivasyon çok önemlidir. Yeni başladığınız dönemde yapacağınız hatalar sizi mutsuz edebilir. Çok severek aldığınız bir kumaşı ilk denemelerinizde heba edebilir ve çok üzülebilirsiniz. Bu yüzden, ilk aşamalarda, evde kullanmadığınız kumaşlar üzerinde denemeler yapmanızı tavsiye ederiz. Böylece makineye alışır,kendi hızınızı, dikiş dikme tarzını anlarsınız ve dikiş dikmek sizin için eğlenceli bir aktivite haline gelir.

5. Bir Dikimi Bitirmeden Diğerine Başlamayın

Yeni edindiğiniz bir hobiyi sık sık yapmak istersiniz. Dikiş sürecinde de ilk zamanlar sürekli dikme isteğiyle geçer ancak elinizdeki dikimi bitirmeden diğerine başlamamalısınız. Çünkü öğrenme sürecinde birçok hata yapacaksınız. Bir ay önce yaptığınız işe baktığınızda beğenmeyeceksiniz. Öğrenme sürecini aşama aşama ve tek proje üzerinden devam ettirmeniz sizi çok daha hızlı geliştirecek ve kumaştan da tasarruf yapmış olacaksınız.

6. Kalitesiz Malzeme Kullanmayın

Tasarruf her ne kadar önemli bir şey olsa da dikiş yapmaya başlarken alacağınız malzemelerde ucuza kaçmak önceliğiniz olmasın. Çünkü öğrenmeye çalışma sürecinde yaşayacağınız her aksaklık sizi olumsuz etkiler. En doğru ve iyi malzemelerle dikiş yapmaya başlamak uzun vadede sizin yararınıza olacaktır.

Ayrıca ucuza aldığınız bir makasın dayanıklılığı azdır ve sizi yarı yolda bırakır. Bu durumda tekrar makas ihtiyacınız doğar. Ancak iyi bir makas tercih ettiğinizde kullanım ömrü çok daha uzun olur. Bunun dışında, ucuz malzeme ile dikiş dikmeye çalışmak zamanınızdan da çalacaktır. Bu sebeplerle alacağınız malzemeleri seçerken fiyatından ziyade kullanışlılığını baz almalısınız.

7. Seçtiğiniz Kalıba Değişiklikler Eklemeyin

Dikişte değişiklik yapabilmek, zamanla edinilecek tecrübeler ile mümkündür. Dikişe başladığınız ilk zamanlarda, seçtiğiniz kalıba bire bir uymalısınız. İçinizden değişiklik yapmak gelse de bunun için kesinlikle doğru zamanı bekleyin. Kalıpta değişikli yapmak, deneyimli dikişçilerin işidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.