Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dikiş Yarası

Farklı iş ya da ev kazaları sonucunda meydana gelen yaralanmalardan ya da herhangi bir cerrahi müdahaleden sonra deriye dikiş atılır. Yaranın derinliğine bağlı olarak dikişin kalma süresi değişir. Bu süreç içerisinde ya da dikişler alındıktan sonra deride dikiş yarası ortaya çıkabilir.

Dikiş Yarası Neden Olur?

İnsan vücudunda ortaya çıkan bazı hastalıkların ilaçla tedavi edilememesi sonrasında, cerrahi olarak operasyon yapılır. Cerrahi müdahalelerde, hastalık bölgesi olan kısmın derisinin bütünlüğü bozulur ve deride bir deformasyon oluşur. Cerrahi müdahale bittikten sonra, tedavi edilen bölgenin derisine dikiş atılır ve iyileşme süresine girilir. Bu süreç içerisinde dikiş yarası pansumanla bakımı yapılır. Bir süre sonra dikiş yarası kendi kendine iyileşmeye başlar ve kapanır. Dikiş atılan yerin en son halini alması 1 ya da 3 yıl arasında değişir. İlerleyen zamanlarda dikiş atılan yerde ortaya çıkan sertlik yumuşamaya başlar ve aynı zamanda kendi ten rengini alır. Deriyle bir bütünlük sağlar fakat yine de bir miktar dikiş izi deride kalır. Dikiş yarasında herhangi bir oynama ya da müdahale yapmadan, iyileşmesini sabırla beklemelisiniz. Eğer herhangi bir dikiş yarası kalmasından endişe duyuyorsanız, estetik cerrahiden yardım alabilirsiniz. Estetik cerrahide kullanılan tedavi yöntemleri dikiş yarasının iyileşme sürecini daha çok hızlandırır ve aynı zamanda dikiş izinin deride kalmasını engeller. Dikiş yaraları sadece cerrahi bir müdahale ile değil aynı zamanda herhangi bir darbe ya da kaza sonucu da ortaya çıkabilir. Bu durum da dikiş yarasının iyileşme sürecini arttırabilir ya da kısalmasını sağlayabilir.

yara

Yaralanma mekanizması gibi bazı faktörler dikiş yarasının iyileşme sürecini belirler. Eğer yara oluşurken, bir neşterle açılmışsa derinin kesilmesi sırasında, hücreleri en aza inecek şekilde etkiler. Bu durum da dikiş atılan yerin daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur. Eğer trafik kazası, yüksek bir yerden düşme ya da silahla yaralanma gibi olaylarında, deride yer alan hücreler kontrolsüz bir şekilde deforme olur. Yara daha geniş alana yayılır ve hücreler kontrolsüz bir şekilde zarar görürse, bu tür dikiş yaralarının iyileşme süreci daha zor ve geç olur. Bu tür dikiş yaralarının aynı zamanda enfeksiyon kapma ihtimali de yüksek olur. Kesici, delici, ezilme ya da kopma gibi yaralanmaların dikiş yarası daha uzun sürede iyileşir. Çünkü bu yaralanma şekillerinde de kontrolsüz hücre kaybı yaşanır. Yara izinin rengi, ten renginin arasında belirgin bir farklılık oluşur. Dikiş yarası ilk zamanlarda ince bir çizgi görünümüne sahip olur ancak daha sonra genişler ve belirgin bir hale gelir. Derideki kesik hat boyunca dikişler uzun süre kalırsa, dikiş yarasında kaşıntı, kabarıklık ve ağrı ortaya çıkabilir.

Dikiş Yarası Nasıl Geçer?

Yaralarda kullanılan dikiş malzemesi, yaranın oluşmaması için çok önemli bir etkiye sahip. Çünkü yaranın iltihap kapma ihtimali kullanılan malzemelerin temiz olmaması durumunda çok yüksek olur. Dikişlerin deriden alınma sürecide dikiş yarasını etkileyen faktörler arasında yer alır. Bir haftadan daha uzun süre kalan dikiş yarasının deride kalma ihtimali daha çok olur. Bu nedenle dikişlerin doktor kontrolünde alınması gerekir. Dikişlerin deride fazla kalması, deriden daha çok bir şekilde çıkmasına neden olur. Dikiş yaralarının enfeksiyon kapma, iltihap oluşması gibi olumsuz faktörler o alandaki hücrelerin onarımını yavaşlatır. Dikiş yarasının iyileşme süreci hastanın yaşına göre de belirlenir. Mesela, çocukların hücre oluşumu ve onarımı daha hızlı olduğu için, dikiş yarası belirgin bir iz kalmadan kısa sürede kapanır. Yetişkin bir insanda dikiş yarası daha geç bir sürede iyileşir. Aynı şekilde böbrek yetmezliği yaşayan ya da şeker hastası olan kişilerde de dikiş yarası daha uzun sürede geçer.

yara

Eğer yaralanma geniş bir alanda olduysa estetik ameliyatın yapılması gerekir. Çok derin ya da ağır olmayan yaralanmalarda ise cilt soyma işlemi yapılır. Böylece deri yüzeyinde herhangi bir dikiş yarası izi kalmaz. Bu sayede cildin tekrar yenilenmesi gerçekleşir ve aynı zamanda deri yüzeyindeki deformasyonun tedavisi sağlar. Dikiş yarasına bitkisel çözümler uygulamayın. Mesela, doğal yağ ya da krem sürmeyin. Bitkisel tedavi dikiş yarasının kapanması aşamasında herhangi bir fayda sağlamaz. Derideki dikiş izi pansuman yardımı ile kendi kendine kapanabilir ancak zor bir iyileşme süreci olursa yara bölgesine doku aktarımı yapılır. Bu durumda derinin daha hızlı bir sürede iyileşmesi sağlanır.

Dikiş yarası olan kısmın güneş işe temas etmesini engelleyin. Çünkü güneş ışınları derideki pigment hücrelerini uyarır ve yaranın daha koyu bir renk almasına neden olur. Özellikle dikiş yarasının ilk 2 ya da 3 ayı içerisinde güneş görmemesi gerekir. Bu amaçla bantlar kullanılabilir. Eğer dikiş yarası açık değil ise ve bir miktar iyileşme olduysa yaranın üzerini tıbbı bantla çok fazla bastırmadan kullanabilirsiniz. Yaklaşık olarak 3 ya da 6 hafta kadar tıbbi bantları dikiş yarasında kullanmanız, iyileşme sürecinin daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Doktorunuzun tavsiyesine göre, dikiş yarası üzerinde merhem kullanabilirsiniz. Dikiş yarası için merhem kullanımı, onarım sürecini hızlandırmak ve aynı zaman ortaya çıkan kızarıklığı azaltmak amacıyla kullanılır. Dikiş yarası üzerine silikon jel tabaka uygulayabilirsiniz. Elinizle dikiş yarasına yapacağınız hafif bir masaj, o kısımda yer alan bağ dokusunun yumuşamasına ve aynı zamanda daha hızlı onarım gerçekleştirir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Mel dedi ki:

    Merhabalar bileğime ve elime 3 hafta önce dikiş atıldı ve bir hafta önce de dikişlerim alındı. Doktor iki üç güne ağrı kalmaz dedi. 8 gün oldu ve elimi hareket ettiremiyorum. Ani bi hareketle çok kötü ağrı giriyor. Sizce bu normal mi? yoksa doktora görünmeliyim?