Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dikişlerim Var Denize Girebilir Miyim?

Günlük hayatımızda hepimiz birçok kesik ve yaralanmalar ile karşılaşırız. Ancak bu kesikler çok ciddiye alınmaz ve kendileri kapanır. Dikiş uygulaması daha derin kesiklerin tedavisinde uygulanır. Örneğin; derin bıçak dikişleri, ameliyat dikişleri gibi birçok dikiş çeşidi vardır. Vücuda dikiş atılmadığında birçok sorunla karşılaşabiliriz. Bu nedenle dikiş atılması oldukça önemlidir. Kullanımıyla beraber birçok kesiğin tedavisi olan dikişler vücuttayken denize girilip girilemeyeceği en sık karşılaşılan sorular arasındadır. Yazımızda sıkça sorulan bu soruyu yanıtlayacağız.

Neden Dikiş Atılır?

dikişler ile denize girilir mi

Yara kendiliğinden kapanacak durumda değilse deriyi iki tarafından birleştirme yolu ile dikiş atılır. Dikiş iki sebeple atılır. Birincisi; kanama durmuyorsa dikiş sayesinde bölge kapanır. İkincisi ise yara kalmasını önlemek amacıyla dikiş atılır. Dikiş aşağıdaki durumlarda uygulanmalıdır:

 • Kesik derinse ve açılıyorsa,
 • Kas ve sarı yağ dokusu görünüyorsa,
 • Yarım santimden daha derinse,
 • Çok uzun bir kesikse dikiş atılması gerekir.

Eğer yara çok kanıyorsa;

 • Öncelikle sakin olun.
 • Temiz bir bez yardımı ile kanayan bölgeyi kapatın ve bastırın. En az 2-3 dakika bastırmak gerekir.
 • Daha sonra yaranın derinliğine bakın.
 • Eğer şişlik varsa soğuk kompres uygulaması yapabilirsiniz.
 • Yara kendi kendine iyileşecek durumda değilse ve kanama devam ediyorsa acile gidin ve tedavi olun.

Eğer dikiş atılıp atılmayacağı anlayamıyorsanız 24 saat yarayı inceleyin. Bu esnada yarayı temiz tutun. Bir bez yardımı ile sarın. Yaranın olduğu bölgenin nemli tutulması gerekir. Bunun için gazlı bez uygulaması yapılabilir. 2 saatte bir bu işlemi tekrarlayın. Eğer görülen bölgelerde yara oluştuysa dikiş için beklemek daha uygun olacaktır.

Kesiğin olduğu bölgeye göre dikiş çeşitleri değişir. Eğer çok derin kesikler varsa deri altınında dikilmesi gerekebilir. Her bölgede farklı dikiş yöntemi kullanılır. Dikiş atılmasında dikkat edilmesi gereken üst dokuya zarar vermemek, derinin gerilmesini engellemek, en ince dikiş ipini kullanarak yara izinin görünmesi önlenmeye çalışılır. Deri ve yara iyileşmesi gerçekleştikten sonra dikişleri almak gerekir. Bazı dikiş türlerinde ise alınması gerekmez, dikişler kendiliğinden erir. Bölgenin su ile temas etmemesi önemlidir. 48-72 saat arasında su ile teması kesilmelidir.

İki adet dikiş çeşidi bulunur. Bunlar emilen dikişler ve emilmeyen dikiştir. Emilen dikişler; vücut tarafından eritilir ve kaybolur. Bu sebeple alınması gerekmez. Dikişlerin türü ve iyileşmesi ameliyata göre değişir. Emilmeyen dikişler; vücuttan belli bir süre geçtikten sonra alınması gereken dikiş türüdür. Dikişler yine ameliyata göre farklılık gösterir. İpek, prolen ve naylon gibi malzemeler ile dikilir.

Dikişliyken Denize Girilir Mi?

dikişler ile denize girilir mi

Atılan dikiş sonrası tedavi bitti diye düşünülmemelidir. Tedavi süresi tam iyileşme gösterildiği anda biter. Kişinin ameliyat sonrası iyileşme süresi 6 haftayı bulur. Bu dönemde hasta bol bol dinlenmeli, istirahat etmeli, düzenli ve sağlıklı beslenmeye özen göstermeli, kötü alışkanlıklardan uzak durmalıdır. Dikiş sonrası iyileşme süresinde dikişli bölgeyi zorlamamalı ve ağır eşyalar kaldırmaktan kaçınmalıdır. Dikişli bölgenin su ile temas etmesi sakıncalıdır. Dikişlerin su ile teması enfeksiyon ve iltihaplanma riskini ortaya çıkarabileceği için hasta bu davranışlardan sakınmalıdır. Dikişli hasta yine de ”Denize girmek istiyorum” der ise; doktor önerisi ile suda koruyucu spreyler verilebilir. Dikişli bölgeye sıkılarak uygulama yapılır. Dikişler alındıktan 24 saat sonra denize girmenin herhangi bir zararı yoktur.

Dikişler Ne Zaman Alınır?

dikişler ile denize girilir mi

 • Yüz bölgesi; 3-5 gün,
 • Baş, boyun bölgesi; 5-7 gün,
 • Kol, bacak bölgesi; 6-10 gün,
 • Eklem bölgeleri; 10-14 gün,
 • Gövde kısmı; 6-12 gün olmak üzere dikiş yerlerine göre alınma süresi değişiklik gösterir.

Dikişler Nasıl Alınır?

Ameliyat ile atılan dikişlerin cerrahi gözetimi altında alınması gerekir. Dikişli olunan dönemde yaşanan enfeksiyon gibi sorunlar nedeni ile dikişlerin alınması daha uzun sürebilir. Makas, bistüri, pens gibi aletler dikişlerin alınmasında kullanılır. Bu aletlerin steril olması çok önemlidir. Herhangi bir iltihap sorunu yaranın tekrar açılmasına sebebiyet verebilir.

Dikiş alınmadan önce bölgenin uyuşturulmasına gerek yoktur. Atılan dikişlerden ucu görünen kısmı keskin bir makas yardımı ile kesilir. Daha sonra kesilen ipi cımbız yardımı ile çekerek alır. Bu aşamalarda canınız yanmaz. Tek hissettiğiniz derinin altından ip kaydığı için hafif bir gıdıklanma hissidir. Görüldüğü gibi dikiş alınması işlemi gayet basittir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.