Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dil Altı Hapı Ne Zaman Kullanılır?

Günümüzde hala tedavisi olmayan hastalıklar mevcut olsa da günümüzde birçok hastalığın tedavisi bulunur. Hastalık çok ciddi ise bu tedavi cerrahi müdahale şeklinde olabilir. Bunun yanı sıra birçok hastalığın tedavisi de ilaç ile yapılır. İlaç, günümüzde tedavilerin neredeyse bütününü oluşturur. Bazen de önlem için ilaç kullanmamız gerekebilir veya yanımızda hazır taşımamız gerekebilir. Bu duruma örnek olarak dil altı hapları verilebilir. Bu yazıda dil altı hapları hakkında bilgi verilecek ve birçok konuda bilgilendirme yapılacaktır.

Dil Altı Hapı Nedir?

Dil Altı Hapı

Dil altı hapları genellikle belirli yüksek tansiyon durumlarında ve bazı kalp hastalıklarında kullanılan bir ilaçtır. Dil altı hapları bahsi geçen durumlarda tedavi ve kontrol amaçlı kullanılır. Fakat her yüksek tansiyon durumunu ve kalp rahatsızlığı dil altı hapı kullanılabileceği anlamına gelmez, bu yüzden bir doktor tavsiyesi üzerine kullanılmalıdır.

Dil Altı Hapının Kullanım Zamanları

Dil altı hapları bahsi geçtiği gibi genellikle bazı yüksek tansiyon türlerinde tansiyon yükselmesi ve kalp krizi esnasında kullanılır. Yüksek tansiyon kişide kalp krizi ve felç gibi istenmeyen sonuçlar yaratabilir. Bu yüzden doktorun onay verdiği bazı yüksek tansiyon türlerinde tansiyonu düşürmek için dil altı hapı kullanılır. Fakat tansiyonu birden düşürmek de sağlıklı bir durum olmadığı için bu konuda doktor tavsiyelerine uymakta fayda vardır. Dil altı hapının bir diğer kullanılacağı zaman ise kalp krizi esnasıdır. Kalp krizi esnasında dil altı hapı kullanmak kişiye fayda sağlar. Bu yüzden kalp krizi konusunda risk grubunda bulunan insanların yanında her daim dil altı hapı bulunmalıdır. Çevremizde aniden kalp krizi geçiren birisi için de varsa dil altı yapını verilmeli ve kişinin hava alması sağlanmalıdır. Bundan sonrası ise sağlık ekiplerinin yapacaklarına girer.

Dil Altı Hapı Nasıl Kullanılır?

Dil Altı Hapı - Kullanım

Dil altı hapları adı üstünde dil altına konularak kullanılır. Dil altında eriyen hap, zamanla kana karışır ve etkisini gösterir. Dil altı hapları çiğneyerek veya yutarak etkisini göstermezler. Yanlışlıkla çiğnenen veya yutulan dil altı hapından etki göstermesi beklenmemelidir. Bu sebeple dil altı hapının doğru kullanımına dikkat edilmelidir. Dil altı hapları doktorun belirlediği dozlarda ve zamanlarda kullanılmalıdır. En çok yapılan yanlışlardan bir tanesi dil altı haplarının kullanım dozudur.

Dil altı hapları bir kere kullanıldığında ikinci sefer kullanılmamalıdır. Bazı hastalar etkili olması için iki veya daha fazla dil altı hapı kullanırlar fakat bu çok yanlış bir durumdur. Dil altı hapının fazla kullanılması sizi daha kötü bir duruma sokabilir. Her ilaçta olduğu gibi belirlenen dozdan fazlası kullanılmamalıdır.

Dil Altı Hapını Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Dil Altı Hapı - Doktor Kontrolü

  • Öncelikle dil altı hapları kesinlikle bir uzman tarafından verilmelidir. Yani dil altı hapını doktor kontrolü olmadan kullanmamalısınız. Doktor kontrolsüz dil altı hapı kullanımının hayati tehlikeleri dahi bulunabilir. Dil altı haplarını herkes kullanamaz ve aynı zamanda dil altı hapının adet olarak kullanımının bir sınırı vardır. Dil altı hapının doğru kullanımı da önemli bir konudur çünkü ilacın etkisini gösterebilmesi ancak buna bağlıdır.
  • Kimlerin dil altı haplarını ancak doktorlar belirleyebilir. Genellikle koroner arter hastalığı bulunan, daha önceden kalp krizi geçirmiş ve fazla efor sarf edilmesi sonucu göğüs bölgesinde ağrı hisseden ciddi durumlarda doktorlar kullanıma izin verebilir. Bunların yanı sıra bypass ile tedavi olmayan hastalara da dil altı hapı önerilebilir. Fakat yine de kesinlikle bir doktor kontrolüne gidilmelidir.
  • Aynı şekilde, dil altı haplarını kimlerin kullanamayacağını en iyi doktorlar bilir. Genellikle kalp yetmezliği yaşan insanlara dil altı hapı kullandırılmaz. Bunun yanı sıra viagra kullanan insanların dil altı hapı kullanmasına da karşı çıkılır. Çünkü bu iki ilacı aynı zamanda kullanmak sakıncalıdır ve istenmeyen sonuçlara sebep olabilir.
  • Dil altı haplarının yan etkilere kullanılan dozlara ve kişiye göre değişir. Fakat genelde görülen durumlar baş ağrısı, ateş basma hissi, etken maddeye bağlı alerji, kusma veya kabızlık durumu, baş dönmesi ve yorgunluk hali, cilt renginde solma gibi sıralanır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.