Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dil Altında Kabarcık Neden Olur?

Konuşmamızı ve yemek yiyebilmemizi sağlayan ağzımızın en önemli yardımcı elemanlarından biri de dildir. Gerek sindirimde gerek konuşmamızda bize oldukça yardımcı olur. Seslerin dışarı çıkabilmesi adına hareketi ve sağlıklı olabilmesi önemlidir. Aksi bir durum yaşandığı zaman dilin fonksiyonunu kaybetmesi sonucu kişinin yaşam kalitesi düşebilir. Dil altında zaman zaman çıkan kabarcıklar da bu aksiliklere dahildir. Dil altında çıkan kabarcıklara dair tüm detaylara yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Dil Altında Kabarcık Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

 • Dil insan vücudunun en güçlü kasına sahiptir. Bu da onun ne kadar hayati bir organ olduğunun bir nevi göstergesidir diyebiliriz. Çiğnemede yutmada tat almada konuşmada ve daha birçok ağız içi oluşumda dilin önemi oldukça büyüktür. Dilde çıkan kabarcıklar kişiye acı vermekle kalmaz tüm bu saydığımız yaşamsal fonksiyonlarımızdan geri kalmamıza neden olur.
 • Dil altında çıkan kabarcıkların en yaygın sebebi genelde ısırmalardır. Yemek yerken sert yiyecekleri ısırırken uygulanan kontrolsüz mukavemet sonucunda ısırmalar oluşabilir .Bu ısırmaların bir sebebi de gece uyurken psikolojik nedenlerdendir. Bu da dil altında ve üstünde olmak üzere kabarcıklara neden olur. Herhangi bir yere temas ettiğinde acı söz konusudur.
 • Dil bağışıklık sisteminin en önemli göstergelerinden biridir. Gerek yapısı gerek rengiyle birlikte yansıma görevi görür. Beslenme yetersizliği sonucunda alınamayan folik asit gibi hayati bir vitamin eksikliği karşısında dilde bağışıklık sistemine bağlı olarak kabarcıklanmalar görülür. Bu kabarcık daha sonra kişinin yutkunmasına ve çiğnemesine engel olur.
 • Dilde bulunan papillalar hassastır. Bu nedenden dolayı kimi zaman alerjik etken maddelere karşı reaksiyon gösterebilir. Tıpkı cildimizin hassas olduğu bir maddeyle teması sonucunda nasıl kabartılar ve kaşıntılar oluşuyorsa dilinde böyle bir maddeyle temas etmesi sonucunda kabarcıklar oluşabilir. Özellikle asitli içeceklere karşı bu durum yaşanır.
 • Kişinin aşırı sigara kullanması bir süre sonra dilde tat kaybına neden olur. Bu sadece kişinin hissedebildiği bir boyuttaki belirtidir. Ancak beraberinde dilin öz yapısı bozularak dilde kabarcıklar da görülür. Dilde çıkan kabarcıklar daha fazla ilerleyerek devamındaki sindirim organlarına zarar verebilir.
 • Genelde her hastalığa etkisi olan en önemli nedenlerden biri de strestir. Stresten dolayı ağızda çıkan aftlar yani bir nevi ülserler dilde hassasiyet oluşturarak kabarcıkların oluşmasına neden olabilir. Bunlar genelde enfeksiyona bağlı kabarcıklardır.
 • Kawaski sendromu olarak halk arasında pek bilinmeyen bu hastalık kişinin kan damarlarının bir süre sonra işlevini ve işleyişini bozar. Oldukça güçlü kasları bulunan dilin de bu durumdan olumsuz etkilendiği genelde bu sendromda görülür. Bu da dilde kabarcıklanmaların oluşumunu artırır. Genelde dil altında olduğu için en çok kişi yutkunmada zorlanır.

Dildeki Kabarcıklar Nasıl Geçer?

Dilde kabarcıkların geçebilmesi adına kişinin kendi başına alacağı pek çok önlem vardır. Ağız bakımına gösterilen özen ve tuzlu suyla yapılan gargara en doğal yan etkisiz yöntemlerdendir. Bir diğeri de nanenin antibakteriyel özelliğini kullanmaktır. Nane içeriği açısından ağızda enfeksiyona bağlı oluşan dil kabarcıklarını geçirir. Her gece yatmadan önce birkaç yaprak çiğneyeceğiniz nane sizlerin dil kabarcıklarından kısa sürede kurtulmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda bir bardak kaynar suyun içerisinde beklettiğiniz nanenin suyuyla da gargara yaparak da kabarcıklardan kurtulabilirsiniz.

 • Vitamin eksikliği sonucunda oluşan dil kabarcıklarına karşı kişi öncelikle bir sağlık kurumunda vitamin testi yaptırmalıdır. Çıkan sonuçlara göre hangi vitaminin eksikliği sonucunda bu durum yaşanıyorsa ona göre vitamin takviyesi almalı ve beslenme düzeniyle de birlikte bu tedaviyi desteklemelidir.
 • Dil kabarcıklarını olabildiğince az hassasiyet göstereceği yiyeceklerle temas ettirin. Ekşi, tuzlu çok yağlı veya çok baharatlı gıdalar kabarcıkların tahriş olmasına neden olarak yayılmasını sağlayabilir. Buna karşı sadece yutabilmesi daha kolay besinler tüketin.
 • Her sabah ve akşam dişlerinizi fırçalamanız gerekebilir. Ancak fırçanın ulaşmadığı yönlere de diş ipi ve diş gargaraları ile müdahale etmeniz gerekebilir.
 • Eğer dilin yapısına zarar veren alkol ve sigara ya da asitli içecekleri sık sık tüketiyorsanız, sağlığınız için bu kötü alışkanları da bırakmanız gerekecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.