Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dil Büyümesi Neden Olur?

Dil ve Dil Sağlığı

Normalde, her hangi bir sağlık sorunu söz konusu değilken, dilin kendi rengi pembedir. Fakat, her hangi bir sağlık sorunu nedeni ile dilin renginde değişiklikler meydana gelebilmektedir. Öte yandan, lif bakımından zengin besinler, tohumlar, çiğ sebze ve meyveler ile beslenen insanların dil renkleri, diğer türlü beslenen insanların dil renklerine nazaran çok daha pembedir. Özellikle de, hızla endüstriyelleşen Batı ülkelerindeki toplumlarda, hazır ve rafineri gıdaların daha fazla miktarlarda tüketilmesine bağlı olarak, insanların dil renkleri de, sağlıklı renginden uzaklaşmaktadır.

Dil, kendini çok hızlı bir şekilde yenileme yetisine sahip hücrelerden meydana gelmektedir. Bundan dolayı da dil üzerinde biriken bu ölü hücrelerin düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Aslında bu ölü hücrelerin temizlenmesi işlemi, çiğneme sırasında doğal şekilde gerçekleşmektedir. Dildeki ölü hücrelerin temizlenmesine katkı sağlayan besinler de bulunmaktadır. Dil hijyeni sağlayan bu besinler, sert ve lifli gıdalardan oluşmaktadır. Bundan dolayı da, taze sebzeler ve meyveler, dil sağlığının korunmasında ve dil hijyeninin sağlanmasında önemli etkilere sahiptir. Eğer bu besinler yeterli düzeyde alınmaz ise, dilin doğal ve canlı pembe rengi giderek değişmekte ve bozulmaktadır. Genellikle sağlıklı kişilerin beslenme alışkanlıklarına göre bu pembe renk değişerek farklı tonlara bürünebilmektedir.

dilinizi-cikarin-hastaliginizi-anlayin-8142536_x_6214_o

Dil Büyümesi ve Belirtileri

Dil büyümesi, her hangi bir insanda oluşabilecek bir sağlık sorunudur ve tedavisi mümkün bir problemdir. Dilin normal boyutundan daha uzun ve sarkık olmasının yanı sıra, dilin yapısında meydana gelen bir takım sağlıksız oluşumlar da, dil büyümesinin belirtileri arasındadır. Dil büyümesinin esas belirgin semptomu ise, dil renginin pembe olması yerine, koyu bir renge bürünmesidir. Dilin bu renge bürünmesi, dilin hastalıklı olduğu konusunda bazı ip uçları vermektedir. Dil büyümesi belirtileri ayrıca, dil üstünde oluşan iltihaplanmalar ve yaralar şeklinde kendini gösterebilmektedir. Ayrıca dil büyümesi nedeni ile, dil dokusunda bozulmalar ve hatta tat alma duyusunda bir takım aksamalar dahi yaşanabilmektedir. Hatta bazı durumlarda, dilde hissizleşme de meydana gelebilmektedir. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında, hiç vakit kaybetmeden tıbbi yardım alınması gerekmektedir.

Bunların dışında, dil büyümesinin belirtilerinden sayılan bazı durumların kontrolü de; eğer dil büyümesi şüpheleri var ise, bir ayna karşısına geçilerek dil boyutunun normal olup olmadığı kontrol edilerek yapılabilmektedir. Böylece, dil boyutunda her hangi bir anormallik olup olmadığı tespit edilip, ona göre hekime durumu bildirmek daha kolay olacaktır.

Dil Büyümesinin Nedenleri

Hemen herkeste meydana gelebilecek olan dil büyümesi, bazen kendiliğinden bazen de tıbbi yardım sonucu iyileşebilen bir sağlık sorunudur. Sağlıksız beslenme, özen gösterilmeyen ve ihmal edilmiş dil hijyeni gibi etmenler, dil büyümesine neden olan baş faktörlerdir. Bunların dışında, dil büyümesinin nedenleri arasında, aşağıda listelenen durumlar da bulunabilmektedir;

1. Vitamin Eksikliği:

vitamins

Sadece dil büyümesi değil, diğer bir takım dil problemleri de, vitamin eksikliğine bağlı olarak gelişebilmektedir. Dil dokusu üzerinde ortaya çıkan yaraların ve aftların oluşma nedenlerinden biri de, yine vitamin eksikliğidir. Vücudun işlevlerini uygun şekilde yapabilmesi için, vitaminlere gereksinimleri vardır. Eğer vücut, ihtiyacı olan vitamin miktarını yeterince karşılayamaz ise, dil büyümesi gibi bazı sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir.

2. Sağlıksız ve Yetersiz Beslenme:

girl-at-table-near-sandwich-not-eating

Sağlıklı bir dil dokusunun kazanılması ve dil sağlığının korunması için, beslenme alışkanlıklarının doğru olması çok önemlidir. Özellikle de, taze sebze ve meyvelerin çiğ olarak tüketilmesi  ve lif bakımından zengin gıdalar ile sert besin maddeleri, dil sağlığı açısından son derece önemlidir. Bu gibi besin maddeleri dil sağlığının korunmasından öte, dil hijyeninin sağlanmasına da yardımcı olmaktadır. Dilin hijyenik olması ise, sağlıklı olması ile doğru orantılıdır. Bundan dolayı, yetersiz ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları, dilin yeterince temizlenememesine ve dolayısı ile de, dil büyümesine neden olabilmektedir.

3. Demir Eksikliği:

dt_150904_iron_supplements_pills_800x600

Demir eksikliği de dil büyümesinin nedenlerinden biridir. Demir, kırmızı kan hücrelerinin oksijeni doku ve organlara taşımasına yardımcı olan bir mineraldir. Yani, vücuttaki kan dolaşımının etkili şekilde gerçekleşebilmesi için, demir olmazsa olmaz bir mineraldir. Demir eksikliğinde ortaya çıkan kansızlık (demir eksikliğine bağlı gelişen anemi), dil sağlığını da olumsuz yönde etkilemektedir. Bundan dolayı da demir eksikliği beraberinde, dil büyümesi sorununu da getirmektedir.

4. Yetersiz Dil Hijyeni:

ağız kokusu

Dil hijyeni yani dil temizliği, hem dil sağlığının korunması hem de tüm vücut sağlığının korunması bakımından oldukça önemlidir. Eksik kalmış dil hijyeni, yalnızca dil büyümesine yol açmakla kalmayıp, dil dokusunda çeşitli yaraların ve aftların oluşmasına da neden olmaktadır. Bundan dolayı, dil hijyenine özen göstermek oldukça önemlidir. Sert ve lif içeren besinler ve taze (çiğ) sebze ile meyvelerden oluşan beslenme şekli ise dil hijyeninin sağlanması açısından etkili yöntemlerdir.

Dil Büyümesinin Tedavisi

Dil yapısı gereği, cilt dokusundan farklı olarak, dış etkenlerden çok daha kolay bir şekilde etkilenebilen, daha zayıf ve daha nemli bir organdır. Bu nedenle en basit doku bozukluğu, zedelenme ya da hasar, dil dokusunun görünümünde hemen değişiklikler oluşturmaktadır. Böyle bir sorun ile karşı karşıya kalındığında, hiç zaman kaybetmeden doktora başvurulmasında fayda vardır. Dil büyümesi ile de karşı karşıya kalındığında, mutlaka doktor yardımı alınmasında fayda bulunmaktadır ve ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Öte yandan, dil büyümesi tedavisi bazen kendiliğinden de iyileşebilmektedir. Fakat eğer, dil büyümesi sorunu, üç gün içerisinde iyileşmemiş ise, kesinlikle ama kesinlikle doktora gidilmesi gerekmektedir.

Dil büyümesi tedavisinde ise, doktorun önereceği şekilde hareket etmek ve ona göre uygun tedaviyi uygulamak oldukça önemlidir. Dil büyümesi asla ihmal etmemesi gerekilen bir rahatsızlıktır. Çünkü dilin şişmesi ile nefes daralmaları yaşanacağından özellikle geceleri uyku sırasında, oldukça tehlikeli bir durumdur. Dil büyümesi hayatı tehdit eden bir sorun olmasa dahi, sırf bu nefes alamama sorunundan dolayı, oldukça tehlikeli bir boyut kazanabilmektedir ve derhal tedavi gerektiren bir sağlık sorunudur.

Kısa süreli dil büyümelerinde doktora gidip uygun bir gargara ya da doktorun vereceği başka bir ilaç ile oluşan büyüme durumundan kurtulmak mümkündür.  Ayrıca, aşağıda verilen tıbbi reçete de, dil büyümesinin iyileşmesi amacı ile, doktor onayından geçtikten sonra kullanılabilmektedir. Bu reçete ise şu şekildedir;

Tedavi için gerekli malzemeler: Nar kabuğu ve şeftali suyu.

Hazırlanışı : 1 bardak su içerisine bir avuç nar kabuğu eklenmektedir. 15 dakika kaynatılıp süzüldükten sonra, bu suyun içerisine 3 su bardağı şeftali suyu ila­ve edilmektedir. Daha sonra da bu karışım ile gargara yapılabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.