Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dil Çatlakları ve Yarıklar Neden Olur?

Hastalıkların anlaşılması için bazı belirtiler oldukça önemlidir ve birçok hastalığın belirtileri aynı olabilir. Ancak bu hastalıkları da birbirinden ayıran bazı spesifik belirtiler vardır. Onlardan biri de dil çatlaklarıdır. Kimi zaman bu çatlak ve yarıklar bir belirti halinde oluşurken kimi zaman da ayrı bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkar. Dil çatlakları ve yarıkları kişinin pek çok günlük hareketinin kısıtlanmasına neden olur. Bu önemli rahatsızlığın nedenleri farklıdır. Bu nedenlere hep beraber göz atalım.

Dil Çatlağı Nedir?

Dil, vücudumuzda bulunan en güçlü kaslardan biridir. Hem kendimizi ifade etmemizi hem de sindirim işlemimizi kolaylaştıran dilde çeşitli sebeplerden dolayı çatlaklar ya da yarıklar oluşabilir. Kimi zaman dilin üstündeyken kimi zaman da bu yarıklar ve çatlaklar dilin yan kısımlarında da bulunabilir. Tıp dilinde fissürü ya da skrotal dil olarak bilinir. Dilde çatlakların oluşması beraberinde birçok rahatsızlığı da getirebilir. Özellikle konuşma ya da yutkunma işlemlerini gerçekleştirirken oldukça zorlandığı görülür. Sebepleri araştırılmış hayati tehlikesi olmayan bir hastalıktır. Bunun önüne çeşitli tedavi yöntemleriyle geçirilebilir.

Dil Çatlağı ve Yarığı Neden Olur?

Dilde oluşan çatlaklar ilerlemediği takdirde pek önemsenmez. Ancak bu belirti ciddi hastalıklar sonucu da ortaya çıkabilir. Dil çatlakların oluşmasında en yaygın faktör genelde ağız pamukçuklarıdır. Dilde meydana gelen mantarlanma sonucunda dilde lezyonlar ve ardından da tat alma duyusunu kaybetme meydana gelir. Bu mantarın oluşması genelde bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır. Aynı zamanda şeker hastalığı ya da kanser olan kişilerde dilde pamukçuk devamında da yarıklar ve çatlaklar görülebilir.

Dilde çatlaklara neden olan bir diğer faktör de genetik yapıdır. Kimi zaman bu çatlaklar sadece görüntü bozukluğundan ibarettir. Kimi zamanda belirtileriyle birlikte bir rahatsızlık haline gelebilir. Dilde çatlamaların oluşmasına neden olan genetik yapı anneden babadan ya da bir üst kuşaktan geçmiş olabilir. Bu ve buna benzer yarıklar yalnızca estetik operasyonlarla düzeltilebilir.

Biotin eksikliğinin belirtilerinden biri de ciltte ve dilde yarıkların çatlakların oluşmasıdır. Biotin vücudun metabolizmasının hızlanmasını yağ sentezini hızlı bir şekilde gerçekleşmesine neden olur. Eğer biotin eksikliği görülürse vücudun bağışıklık sistemi de bundan zarar görür. Cildin her yerinde çatlaklar oluşabilir, buna dilde oluşan çatlaklar ya da yarıklarda dahildir.

Dil her ne kadar güçlü bir kas olsa da aynı zamanda oldukça da hassaastır. Asitli içecekler dilin yapısını geçici olarak bozar ve ardından çatlaklar meydana gelir. Asitli içeceklerin içinde bulunan yüksek miktardaki asit dili tahriş eder.

Alkol ya da sigara sadece ciğerlere değil neredeyse tüm vücudumuzu olumsuz etkiler. Bunun en iyi örneği de dilde oluşan yarıklar ve çatlaklardır. Dilde yarıkların oluşmasına neden olan dış faktörlerden biri de ağız sağlığının korunamamasıdır. Ağız bakımı yapılmazsa kişinin dilinin üzerinde mantarlar ve bakteriler oluşabilir.

Dildeki Çatlaklar ve Yarıklar Nasıl Geçer?

Dilde oluşan bazı çatlakların giderilmesi zorken bazılarını da kişi basit yöntemlerle giderebilir. Eğer ağız bakımından dolayı ortaya çıkan bir çatlak söz konusuysa kişi gerekli fırçalamaları ve gargaraları uygularsa kısa süre içerisinde çatlaklar gidecektir. Eğer kişi kötü alışkanlıklarından dolayı çatlak ve yarıklar yaşıyorsa kısa süre içerisinde bu alışkanlıklarını bırakmalıdır. Kişinin fazla asitli içecekler içmesi de bu sorunlara neden olur. Bu sebepten dolayı kişi en azından dilindeki bu çatlaklar geçinceye dek ara vermelidir.

Kalıtsal faktörlerden dolayı ortaya çıkan çatlaklar ve yarıkları da ancak estetik operasyonlar geçirebilir. Kişi en önemlisi bağışıklık sistemini kuvvetlendirmelidir. Vitamin eksikliğinden kaynaklanan pamukçuklar dilde lezyon oluşumuna neden olduğu için gıdalarla ya da vitaminlerle bu takviyeyi alabilirsiniz. Eğer aldığınız herhangi biri ilaçtan dolayı bu sorunu yaşıyorsanız da ilacın yan etkilerini doktorunuza mutlaka bildirmeli ve buna uygun bir tedavi yöntemi seçilmelidir. Eğer sizlerde dilde çatlak ve yarıklarla karşılaştıysanız mutlaka en kısa zaman uzman bir doktor tarafından muayene edilmelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.