Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dil Emme Alışkanlığı Nasıl Geçer?

Bazı alışkanlıklar daha bebeklikten başlar ve erişkinlikte de devam eder. Bebeklerde dil ve parmak emme en belirgin alışkanlıklar biridir. Bu alışkanlık doğuştan var olan bir durumdur. Annenin emzirmesinin bir sonucu olan bu alışkanlık devamında emzik tutma ile gelişir. Bebeğin yaş alması ve sütten kesilmesi ile dil ve parmak emme gibi alışkanlıklar çoğunlukla terk edilir. Fakat bazı bebeklerde çocukluk dönemine geçişte bu alışkanlıklar hala devam eder.

Dil emme alışkanlığı, baş parmağı emerek uyumak, dudakları ısırılması gibi alışkanlıklar çocukluk döneminde devam ettiği gibi, erişkinlikte de sürebilir. Bu alışkanlıkların devam etmesinde çoğunlukla psikolojik nedenler etkilidir. Erişkinlikte devam eden dil emme alışkanlığı sosyal ilişkileri etkilemekte aynı zamanda ikili ilişkide sorunlara neden olur. Peki dil emme alışkanlığının nedenleri nelerdir, bu alışkanlıktan nasıl kurtulunur?

Dil Emme Alışkanlığı Nedir?

Dil Emme Alışkanlığı Nasıl Geçer?

Çocuklukta edinilen bu tür alışkanlıklar erken müdahale edilmediğinde erişkinlikte de devam eder. Çok sık görülen dil veya damak emme alışkanlığı erişkinlikte farkında olmadan devam eden bir hal alabilir. Uykuya dalarken, bir şey izlerken ve aşırı konsantre halde bir işle uğraşırken dil emme durumu kendiliğinden gelişir. Bu durum topluluk içinde meydana geldiğinde kişinin utanmasına ve  sosyal ilişki kurmaktan çekinmesine neden olur. Dil emme alışkanlığına sahip kişiler gün içerisinde sık sık dili damağına yapıştırarak emme refleksi gösterir. Bu alışkanlığının psikolojik kökenli olduğu biliniyor. Çocukluktan beri devam eden bu alışkanlığın, psikolojik tedavi ile çözülebileceği aşikardır.

Dil Emme Alışkanlığının Nedenleri Nelerdir?

Dil Emme Alışkanlığı Nasıl Geçer?

Dil emme alışkanlığının en büyük nedeni psikolojiktir. Küçüklükte bir travma sonucu alışkanlık haline gelen bu durum ileriye yönelik sorun çözülmediği için devam eder. Bunun yanında emzik alışkanlığını çok geç bırakmış veya uzun süreli anne sütü ile emzirilen çocuklarda emme refleksi yerini dil emme alışkanlığına bırakır. Bu yüzden erişkinlikte de bu bir alışkanlık halinde devam eder.

Dil Emme Alışkanlığı Nasıl Bırakılır?

Dil Emme Alışkanlığı Nasıl Geçer?

Erişkinlikte hala devam eden dil emme alışkanlığı bir süre sonra kişide rahatsızlığa neden olduğu için bu alışkanlıkta kurtulmak ister. Bu alışkanlıktan kurtulmak için de belli başlı yollar vardır. Bunlar;

Ağzınız boş durmasın;  dil emme alışkanlığı ağzın boş olması halinde devam ettirmek istenir. Bu yüzden bu hissi duymamak için ağzınızı biraz meşgul etmeniz gerekir. Ağza sürekli olarak sakız veya şeker atarak ağız içinde dolaştırın. Bu sayede şekeri veya sakız ile uğraşacağınız için dilinizi emme refleksini frenleyebilirsiniz.

Kendinizi oyalayın; dil emmeyi bırakmak için kendinizi oyalamayı deneyebilirsiniz. Aklınızı ve bedeninizi oyaladıkça dil emme durumu aklınıza gelmeyecektir. Eğer başka bir şeyi yapmaya odaklanırsanız, dil emmeyi unutacaksınız.

Doktora başvurun; eğer bu alışkanlıktan kurtulamıyorsanız bir psikolog gözetiminde alışkanlığı aşabilirsiniz. Dil emme sorunun psikolojik kökenli olmasından dolayı geçmiş hakkında konuşarak hem problemi çözebilir hem de dil emme alışkanlığından kurtulabilirsiniz.

Dil Emme Alışkanlığını Nasıl Önleyebiliriz?

Dil Emme Alışkanlığı Nasıl Geçer?

Dil emme problemi bebeklikten başlayıp erişkinliğe kadar devam eden bir sorundur. Hali ile erkenden önlem almak erişkinlikte meydana gelecek sorunların önüne geçecektir. Bebeklerde normal olarak görülen dil ve damak emme alışkanlığının 3 yaşlarında artık son bulması gerekir. Bu süreden sonra alışkanlık hala devam ediyorsa çocuğun bırakması için çalışmalara başlanmalıdır. Aksi halde çocuğun yemek yemesinde ve konuşmasında ciddi sorunlar oluşur. Bu alışkanlığı sürekli devam ettiren çocuklar nefes alıp verme sorunları da yaşarlar. Bu yüzden anne ve babaların küçüklükten itibaren konu ile ilgili önlem alması gerekir.

Uzun süre meme emmesi ve emzik emmeyi alışkanlık haline getirmesi çocuğun, dil emme alışkanlığına yatkın olmasını sağlar. Bu yüzden emme faaliyetlerini doğru yaş aralığında sınırlandırmak ve akabinde bitirmek gerekir. Uzun süre anne sütü vermek maksadı ile uzayan emzirme süresi okul çağında ve erişkinlikte dil emme alışkanlığı gibi sorunların temelini oluşturur. Bu tür bir alışkanlığa sahip olan çocuğunuz için geç olmadan yapacağınız müdahaleler ileriye dönük alışkanlıkların önlenmesini sağlayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.