Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dil Kanseri Tedavisi

Her yıl binlerce insan kanser ile verdiği savaşı kaybederek yaşama veda ediyor. Geçmiş yıllara oranla tedavi yöntemlerinden gelişmeler olsa da kanser ile savaşın önüne tam anlamı ile geçilemiyor. Çünkü kanser insan vücudunda yayılarak ilerleyen bir hastalık. Bu yüzden bir yeri tedavi ederken bir zaman sonra başka bir yerde kanserin oluştuğunu görüyoruz. Kanser hastaları uzun ve sancılı tedavi sürecini atlattıktan sonra normal hayatlarına geri dönmekte zorlanıyorlar. Bunun yanında da hastalığın tekrar nüks etme durumundan dolayı korku içinde yıllar geçiyor. Maalesef kanser çağın belası. Bundan korunmak ve kanser ile mücadele etmek için sağlıklı beslenmek ve sağlıklı yaşamak şart. Bu yazıda sizlere büyük oranda görülen dil kanserinden bahsedeceğiz. Dil kanseri hastalığının ne olduğundan ve dil kanseri tedavisi hakkında bilgiler vereceğiz.

Dil Kanseri Nedir?

Dil kanseri; dil yüzeyindeki epitel hücrelerin kötü huylu tümörler tarafından işgal edilmesi ile kendini yara veya kanamalı ile gösteren bir hastalıktır. Dil üzerinde bulunan kötü huylu tümörler kontrolsüz olarak büyüyerek, ağız içinde yayılır. Yayıldığı bölgedeki hücreleri de tahrip eder. Dil kanserine neden olan tümörler alınmadığında ve tedavi edilmediğinde lenf bezlerine veya vücudun diğer organlarına yayılır. Dil kanseri ağız içinde görülür. Aynı zamanda; ağız tabanı – dil altı, diş eti ve çene kemiği, yanak, tonsil – bademcik, sert ve yumuşak damaklar – küçük dil ve dudaklarda görülür. Dil üzerinde iyi huylu ve kötü huylu olarak bulunan kanser hücreleri tedavi edildiği zaman kurtulma şansı bulunur. Hastalığın belirtilerini erken fark edip erken teşhis ile birçok insan kanser daha fazla yayılmadan kurtulabilir.

Dil kanseri tedavisi zor ama kurtulma şansı bulunan bir kanser türüdür. Tüm kanser hastalıkları arasında ise görülme sıklığı bakımından 8. sıradadır. ABD’de yapılan araştırmalarda her yıl 30,000 dil kanseri vakasına rastlanıyor. Bu vakaların çoğunluğunu ise erkekler oluşturuyor. Çoğunlukla da 60 yaşından sonra kanser ortaya çıkıyor.

Dil Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Dil üzerinde gelişen kötü huylu tümörlerin kansere neden olmasının bazı nedenleri bulunuyor. Bu nedenlerin başını ”sigara tüketimi” çekiyor. Sigara veya diğer tütün ürünlerinin tüketimi ile dil kanserine yakalanma riski artıyor. Bunun yanında alkol tüketimi de dil kanserinin meydana gelmesini tetikliyor. Yaşlıların kullandığı diş protezleri veya gençlerin kullandıkları diş telleri eğer iyi oturmayan ağız mukozasına zarar veren yapıda ise bu durum da dil kanserine sebebiyet verebilir. Ayrıca HPV virüsü taşıyıcıları da dil kanserine yakalanan kişilerdir. Ağız sağlığına özen göstermeyen kişilerde de görülebilir.

Dil Kanseri Belirtileri Nedir?

Dil kanseri bulunan hastalarda bazen birçok belirti görülebileceği gibi bazen hiçbir belirti de gözlenmez. Dil kanseri hastalığının belirtilerini sizler için sıralayalım.

 • Boğazda tıkanma hissi,
 • Boyun bölgesinde şişlik,
 • Lenf bezlerinin şişmesi,
 • Tükürükle gelen kan,
 • Dil üzerinde kabuklanma,
 • Ağızda ve dilde çıkan yaralar, yumrular,
 • Ses, diksiyon ve tat alımında bozulma,
 • Ağızda his kaybetme,
 • Boğaz ağrısı,
 • Boğaz iltihabı,
 • Dilde beyaz veya kırmızı benekler,
 • Kulak ağrısı,
 • Çene ağrısı,
 • Dişlerin birbiri üzerine oturmaması,
 • Kötü ağız kokusu,
 • Ağzı açamama,
 • Ani kilo kaybı

Dil Kanseri Tanısı ve Hastalığın Seyri

Eğer yukarıdaki belirtilerden birkaçına sahipseniz hemen bir uzmana görünmelisiniz. Dil kanseri erken teşhis ile iyileşme grafiği yüksek bir hastalıktır. Erken teşhis ile tedavi olan hastaların yaklaşık %70 ‘inin sonraki 5 yıl içinde hastalığı tekrarlamaz. Ağız içinde bulunan yaralar 3 haftadan fazla iyileşmezse mutlaka bir KBB uzmanına görünerek muayene olun. Uzman tarafından dil üzerinde lezyon incelemesi yapılır. Yoğun ışık altında dildeki bölgesel değişiklikler incelenir. Aynı zamanda boyundaki lenf bezleri de el ile kontrol edilir. Uzman doktorun muayenesinden sonra eğer tümör varlığından şüpheleniliyorsa bir görüntüleme tekniği ile derinlemesine bakılır. Bu teknikler, ultrason, bilgisayarlı tomografi (BT) veya MR gibi radyolojik yöntemler olabiliyor. Daha sonra tümör bulunan bölgeden biyopsi ile parça almak veya patolojik inceleme yapmak üzere laboratuvarlara gönderilir. Patolojik sonucun doğrultusunda dil kanserinin hangi evrede olduğu belirlenir. Bu evreye istinaden bir tedavi yöntemi belirlenir.

Dil Kanserinin Evreleri Nelerdir?

Dil kanseri tanısı konulduktan sonra 3 evreye ayrılır.

Yerel Dil Kanseri; ilk evredir. Bu evrede kanser yeni tespit edilmiştir. Hiçbir yayılma göstermediği için de tedavi ile kolayca yok edilir. Bu evrede ölüm riski oldukça düşüktür. Ayrıca bu evrede yapılan tedavilerde sonraki 5 yıl içinde % 78 oranında hayatta kalınır.

Bölgesel Dil Kanseri; ise ikinci evredir. Bu evrede ise dil kanseri çevre dokulara yayılmıştır. Bu evrede tek bir tedavi yöntemi yeterli olmaz. Ayrıca bu evrede yapılan tedavilerde sonraki 5 yıl içinde % 63 oranında hayatta kalınır.

İlerlemiş Dil Kanseri; ise son evredir. Bu evrede kanser iyice yayılmıştır. Ağız, gırtlak, boyun ve lenflere kadar ulaşan kanser hücreleri kişinin tedaviye cevap vermesini zorlaştırır. Ayrıca bu evrede yapılan tedavilerde sonraki 5 yıl içinde % 36 oranında hayatta kalınır.

Dil Kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Dil kanseri erken teşhis ile kanser diğer bölgelere sıçramadan yok ediliyor. Bu alanda başarı oranı da hayli yüksek. Dil kanseri tedavisinde tedavi yöntemi; kanserin evresi, tümörün çapı, tümörün boyutu, tümörün yerleşim yeri ve tümörün yayılıp yayılmamasına göre değişiyor. Dil kanseri tedavisinde cerrahi tedavi, kemoterapi ve radyoterapi ve farklı birçok tedavi yöntemi uygulanıyor.

1. Cerrahi Tedavi

Erken teşhis olan dil kanseri vakalarında ameliyat ile alınan kanserli kısım yüksek oranda kurtulma şansı sunuyor. Görüntüleme yöntemlerinden biri ile belirlenen lezyonlu bölgeler ameliyat ile alınır ve temizlenir. Bu yöntem ile alınan parçalar yüzünden kişide tat alma duyusunda eksiklik yaşanabilir.

1.1. Glesektomi

Cerrahi tedavi yöntemlerinden biridir. İlerlemiş ve iyice yayılmış olan dil kanseri vakalarından dilin büyük bir kısmı veya tamamı cerrahi operasyon ile alınır.

1.2. Maksilektomi veya Mandibulektomi

Bu yöntem de cerrahi bir yöntemdir. Dil kanserinin ağız ve dil dışında çene ve çene kemiklerine yayılmasından dolayı yapılan ameliyat şeklidir. Bu kısımlardan tümörler temizlenir gerekirse kemik ve doku alınır.

1.3. Boyun Diseksiyonu

Bu yöntemde ise kanserin dil ve ağızdan dışarı çıkarak boyun bölgesine, buradan da boyundaki lenf bezlerine sıçraması durumunda kullanılır. Boyun Diseksiyonu yöntemi ile boyundaki kanserli lenf bezleri çıkarılır.

1.4. Estetik Ameliyat

Cerrahi tedaviler sonucu hastanın yüzünün şeklinde bozulmalar veya ağız bölgesinde deformasyonlar oluşur. Bu durumda gerekli estetik yöntemler ile hastanın sosyal olarak sağlığına kavuşturmaya çalışılır.

2. Radyoterapi

Dil kanserinde uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir. Dil yüzeyinde ameliyata gerek olmayan yerlerin yok edilmesinde bu ışınlar kullanılır. Yahut ameliyat için riskli olan tümörleri hedef alarak küçültülür. Bu sayede kanserli kısım ameliyata hazır olur.

3. Kemoterapi

Kemoterapi ise ameliyat ve radyoterapi sonrası hastalığın tekrar etmemesi için uygulanan bir tedavi şeklidir. Bazı durumlarda ise yayılma ihtimali olan kanser hücrelerinin ilerleyişi durdurur. Ağız yolu ile veya kan yolu ile alınan ilaçla sayesinde kemoterapi uygulanır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.