Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dil Kenarında Kızarıklık Neden Olur, Nasıl Geçer?

Dil kenarında uçuk veya birtakım alerjik nedenlerden oluşabilen kızarıklıklar, dil bölgesinde hassasiyet oluşmasına yol açabilir. Özellikle yemek yerken ya da bir şeyler içerken, bu bölgede yanma ve acı hissiyatı oluşur. Dil kenarında oluşan kızarıklıklar, daha çok aşırı sıcak içecekler ya da yiyecekler tüketildiği zaman, dilin bu duruma vermiş olduğu tepki olarak ortaya çıkabilir. Kızarıklıklar alerjik reaksiyonlar sonucunda da görülebilir. Bu tür sebeplerden kaynaklı dil kenarındaki kızarıklıklar genelde geçicidir ve tedavi gerekmeden kısa süre içerisinde kendi kendine geçebilir.

Dil kenarında meydana gelen kızarıklıklar her zaman sıcak yiyecekler tüketilmesi ve alerjik durumlar gibi basit sebeplerden kaynaklı olmayabilir. Dil kenarında meydana gelen kızarıklıklar birçok ciddi hastalığın da belirtisi veya sonucu olarak görülebilir. Basit sebeplerden dolayı oluşan kızarıklıklar dahi ilerleyen zamanlarda enfeksiyon ve iltihap kapmasına sebep olabilir. Bu sebeple dil bölgesinde veya kenarında fark ettiğiniz kızarıklıkları ihmal etmemeli ve bir an evvel uzman bir doktora başvurmalısınız.

Dil Kenarında Kızarıklığın Nedenleri Nelerdir?

1. Alerjik Reaksiyonlar

Dilde oluşan kızarıklığın sebebi alerjik durumlar olabilir. Dil, tüketilen gıdalara karşı, kızarıklık şeklinde tepki verebilir. Eğer dil ve kenarındaki kızarıklık şikayetlerinin alerjik bir durumdan kaynaklandığını düşünüyorsak, ilk olarak alerjiye sebebiyet veren etken maddeleri belirlemeli ve  bu etkenlerden uzak durulmalıdır. Sonrasında tedaviye geçilmesi gerekir.

2. İltihaplanma

Dil kenarında görülen kızarıklık kendisini daha çok yanma ve acıma hissiyatı ile belli edebilir. Dilin üst kısmında olan ve tat alma fonksiyonunu gerçekleştiren papilla yani tat alma tomurcukları yapılarının iltihaplanması durumunda da, dilde kızarıklık sorunları baş gösterebilir. Çok fazla alkol ve sigara tüketen kişilerde çok sıcak gıdalar ile dilin temas etmesi ve dilin istemsiz olarak ısırılması gibi birçok etken, dil üzerinde iltihaplanma olmasına ve dolaylı olarak da kızarıklığa sebep olabilir.

3. Travma Etkeni

Sıcak yiyecekler ve içeceklerin dil ile temas etmesi durumunda, dil üzerinde ve kenarlarına kızarıklık ve yanma hissi meydana gelebilir. Tüketilen gıdaların yanında dili yanlışlıkla ısırmak da, kızarıklığa neden olabilecek travma etkenleri arasında yer alır. Her ne kadar alınan hasarlara bağlı olsa da, bu nedenlerden oluşan dilde kızarıklık problemleri genelde kısa sürer ve kendi kendine geçer.

4. Vitamin Eksikliği ve Şeker Hastalığı

Dengesiz ve yetersiz beslenme sonucunda vücutta vitamin eksikliği meydana gelebilir. Yeterli miktarda vitamin alınamaması halinde dil bölgesinde kızarıklık oluşabilir. Şeker hastalarında dil bölgesinde kızarıklıklara sık sık rastlanır. Hastalık bilinmiyorsa şeker hastalığının belirtisi olabileceğinden dolayı ihmal edilmemelidir.

Dil Kenarında Kızarıklık Nasıl Geçer?

  • Aşırı derecede sıcak yiyecekler ve içeceklerden uzak durmak gerekir. Ilık içeceklerin tüketilmesi tavsiye edilir.
  • Alerjiye sebep olan yiyecekleri olabildiğince az tüketmekte yarar vardır.
  • Ağız içi temizliğine önem verilmelidir.
  • Çok fazla alkol ve sigara tüketiliyorsa kullanımı aza indirilmeli.
  • Sert ve dili tahriş edici yiyecekleri bir süre yememek gerekir.
  • Eczanelerden temin edilebilecek antiseptik özellikteki ağız gargaraları, dil üzerindeki yaranın iltihabının daha da büyümesini engelleyebilir. Ayrıca antiseptik içeren gargaralar ağızda bulunan bakteri sayısını da dengede tutar.
  • İyileşme sürecinde çok acı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulmasında fayda vardır.
  • Dil kenarında kızarıklığın bir diğer nedeni de vitamin ya da demir eksikliği olabilir. Genellikle hastalarda B vitamini eksikliği durumunda ağız ve dilde kızarıklık ve yaralar oluşabilir. Vitamin eksikliğinden kaynaklanan kızarıklık ve yara problemlerinde, eksik olan vitaminin vücuda düzenli bir şekilde alınması ile tedavi süreci de daha hızlı bir hal alabilir.
  • Kafein, kızarıklık ve yara gibi durumların iyileşmesini erteleyebilir. Bu sebeple bir süre kafein içeren içeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Dil kenarında oluşan kızarıklık ve yanma hisleri, bir süredir devam ediyorsa bu durum iltihaplanmanın göstergesi de olabilir. Kızarıklığın altında yatan nedenin doğru tespit edilmesi ve tedavisinin yapılması için bir an evvel uzman bir doktora başvurmakta yarar vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.