Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dil Sararması

Dil Sararması

Dil sararması, hemen hemen herkesin başına gelebilecek olan bir sağlık sorunudur. Genellikle geçici ve zararsız bir durum olan dil sararması bazen de, bazı hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca dil sararması, bağırsak hastalıkları, safra kesesi problemleri, karaciğer problemleri, diyabet, ağız mantarı, diğer ağız ve dil sorunları ile ve nadiren de sarılık hastalığı ile bağlantılı olarak ortaya çıkabilmektedir. Tedavisi mümkün bir sağlık sorunu olmasına rağmen, dil sararması için özel belli bir ilaç ile  tedavi yöntemi bulunmamaktadır.

Hem çocukları hem yetişkinleri hem de bebekleri etkileyebilen dil sararması, özellikle de hamile kadınları biraz daha fazla etkisi altına almaktadır. Bunun nedeni büyük ihtimal ile gebelikte yaşanan hormonal değişimlere bağlanmaktadır.

Dil sararması dilin çeşitli bölgelerini etkisi altına alabilmektedir. Buna göre dil sararması, dilin arka kısmında olabileceği gibi, kenar kısımlarında, dilin alt bölümünde ya da dilin uç kısmında meydana gelebilmektedir. Hatta bazen, diş etleri, üst damakları, yanak içleri ve yanak içinin diğer dokuları da, dil sararmasından etkilenerek, sararabilmektedir.

Dil Sararması Tedavisi

Dil sararması genellikle zararsız ve geçici bir sağlık sorundur. Fakat, dil sararmasının gelişmesine neden olan etkenler göz önüne alınarak, uygun bir tedavi süreci başlatılabilmektedir. Bundan dolayı, dil sararmasının esas oluşum nedeninin belirlenmesi, tedavi sürecinin sağlıklı geçebilmesi adına önem arz etmektedir. Öte yandan, yalnızca dil sararmasına özel, belirlenmiş her hangi bir ilaç  ve tedavi yöntemi genellikle yoktur.

Dil Sararması İçin Çin Tedavi Yöntemleri

Dil sararması ve dil dokusunda beyazlama probleminin iyileşmesi için, Çin coğrafyasına özgü bazı evsel şifa kaynakları bulunmaktadır. Tabi yine de, doktorlara danışılmadan bu yöntemleri uygulamak doğru olmayabilir. Çünkü, gerek kişinin var olan hastalığı ve buna bağlı olarak kullanmış olduğu ilaçları ve gerekse de, diğer bazı kişiye özel sağlık durumları nedeni ile, bazı bitkisel uygulamalar, fayda yerine zarar verebilmektedir. Bundan dolayı mutlaka doktor müsaadesi alınmalıdır.

Dil dokusundaki bakterilerin azalmasına ve dil sararmasının iyileşmesine yardımcı olan bu Çin bölgesine özgü bitkisel çareler şu şekildedir;

 • Coptis bitkisi,
 • Kaside bitkisi,
 • Rehmannia (Çin yüksük otu),
 • Çin melek otu,
 • Meyan kökü,
 • Bupleurum bitkisi,
 • Kaşık otları (alisma),
 • Sinirli ot (plantago),
 • Ravent,
 • Hor çiçeği,
 • Gardenya,
 • Krizantem (kasımpatı).

Dil Sararması Tedavisinde Evsel Çareler

Dil sararmasının tedavisinde kişisel bakım ve alınacak önlemler oldukça önemlidir. buna göre, dil sararması tedavisinde uygulanacak olan evsel çareler şu şekildedir;

 • Dil temizliği ve dil hijyenine özen göstermek amacı ile, dil ve dişlerin düzenli olarak günde iki defa fırçalanması,
 • Kekik yağı, nane yağı, tarçın yağı, okaliptüs yağı, ekinezya özü, lavanta yağı ve sentella asiatica (gotu kola) özü gibi bileşenler içeren ağız çalkalama sularının uygulanması,
 • İşlenmiş gıdalar, alkol, mandıra ürünleri, buğday ve gluten ile şekerli gıdaların tüketiminden kaçınılması,
 • Çiğ ya da buharda pişmiş sebzelerin tüketilmesi,
 • Lahana turşusu gibi fermente gıdalar ile  deniz sebzelerinin tüketilmesi,
 • C vitamini, süt devedikeni, zencefil, centiyana kökü, kekik, sarımsak, altın mühür, kaprilik asit, greyfurt çekirdeği özü, Pau d’Arco, pelin otu yağı ve betain HCl gibi bazı doğal yöntemlerin uygulanması.

Dil Sararmasının Oluşum Nedenleri

Dil sararması, birden fazla sebebe bağlı olarak gelişebilmektedir. Bazen sadece geçici bir sararma şeklinde meydana gelen dil sararması, bazen de bir takım sağlık sorunlarının sinyalini veren bir ipucu olabilmektedir. Dil sararması meydana geldiğinde ise yapılacak ilk işlem, bir ağız ve diş sağlığı hekimine danışmak olacaktır. Böylece, eğer var ise, dil sararmasının arkasındaki esas neden tespit edilmiş olacaktır. Öte yandan, dil sararmasına neden olan bazı faktörler şu şekildedir;

1. Antibiyotik İlaç Kullanımı:

Antibiotics

Dil sararmasın en sık görülen nedenlerinden biri, antibiyotik ilaç kullanımıdır. Özellikle de, amoksisilin, ampisilin ve doksisiklin monohidrat gibi antibiyotik ilaçlar, dil sararmasına neden olabilmektedir. Antibiyotik ilaçlar, ağız dokularında oluşmuş olan mantar ve bakterileri imha ederken, ağız dokularında bulunan doğal ve faydalı bakterileri de imha edebilmektedirler. Bundan dolayı da, ağız ve dil dokularının doğası bozularak, renkleri sarıya dönebilmektedir.

2. Vitamin Eksikliği:

b12 eksikliğine ne iyi gelir

Vitaminler, hücrelerin yenilenip büyümesi, vücudun hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı direnç gösterebilmesi adına, son derece önemli görevleri olan moleküllerdir. Düzgün işleyen bir vücut için gerekli olan vitaminler, vücutta eksiklikleri söz konusu olduğunda, bir takım sağlık sorunlarının yaşanmasına yol açabilmektedirler. Özellikle de, B12 vitamini eksikliği dil ve ağız sağlığını olumsuz yönde etkilediği için, dil sararmasının nedenlerinden biridir.

Dil sararmasına neden olan bir diğer vitamin eksikliği ise, folik asit yani B9 vitamini eksikliğidir. Folik asit eksikliğine bağlı olarak gelişen dil sararmasının en fazla görüldüğü grup ise hamilelerdir.

3. Susuzluk:

increased-thirst-increased-urination

Çok uzun süre boyunca su tüketmemek ya da günlük içilmesi gereken su miktarının çok çok altında su tüketmek, tükürük salgısını olumsuz etkilemektedir. Tükürük ise, dil dokusunun korunmasına ve temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Bundan dolayı, yeterince su tüketilmemesi sonucu, dil sararması meydana gelebilmektedir.

4. Sigara:

Young woman breaking cigarette over white background

Sigara kullanan insanların diğer insanlara nazaran daha fazla özen göstermeleri gereken ağız sağlıkları, normal insanların ağız sağlıklarına göre daha fazla tehlike altındadır. Sigaranın ham maddesi olan tütün, içerdiği maddelerden dolayı, dil dokusunun sararmasına neden olabilmektedir. Bilhassa, el sarması tütünler, dil dokusu renginin bozulmasına ve sararmasına neden olabilmektedir.

5. Astım:

Astıma Ne İyi Gelir?

Solunum yollarının iltihaplanmasına bağlı olarak gelişen astım, yine solunum yollarının daralmasına ve bunun sonucu olarak da nefes alıp vermede güçlük yaşanılmasına neden olmaktadır. Astım bu şekilde iltihap bazlı bir hastalık olduğu için, zamanla dil dokusunun da iltihaptan etkilenmesine ve sararmasına neden olabilmektedir.

6. Ağız İçi Mantar Oluşumları:

landscape-1445727781-g-mouth-uclers-137439252

Ağız içi dokularının her hangi bir bölümünde meydana gelen mantar oluşumları genellikle beyaz lekeler şeklinde kendini göstermektedir. Bu beyaz lekeler genellikle diş, dil ya da yanak içlerinde meydana gelmektedir ve bazen dil dokusunun sararmasına da sebep olabilmektedir.

7. Diyabet:

Woman Performing Blood Test on Herself

Diyabet ya da halk arasında bilinen ismi ile şeker hastalığı, vücudun glikozu (şekeri) etkin şekilde kullanabilmesini sağlayan ve bir tür hormon olan insülinin, yeterince üretilememesinden dolayı meydana gelmektedir. İnsülin eksikliğinde bağlı olarak, diğer bazı belirtilerin yanı sıra, dil dokusunda sararma da yaşanabilmektedir.

8. Grip ve Soğuk Algınlığı:

gty_cold_flu_jef_111111_wmain

Kış aylarında hemen herkesin muzdarip olduğu grip ve soğuk algınlığı, enfeksiyon tabanlı bir hastalık olduğu için, vücudun vitaminsiz kalmasına ve direncinin kırılmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı da grip ve soğuk algınlığı, vitamin eksikliğine ve enfeksiyonlara bağlı olarak, dil dokusunda sararmaya yol açabilmektedir.

9. Hormon İlaçları:

UNITED KINGDOM - NOVEMBER 22: 50 years ago today the combined oral contraceptive pill was first introduced as a means of contraceptive use in the United States. Please refer to the following profiles on Getty Images Archival for further imagery of The Pill Turns 50: A Look Back At Contraception http://www.gettyimages.co.uk/Search/Search.aspx?EventId=132024264&EditorialProduct=Archival Montage of various types of contraceptive pills and their packaging. Before the 1950s, contraceptive pills were too expensive to mass produce because the hormones they contain had to be prepared in the laboratory from animal tissue. It only became economic for pharmaceutical companies to produce them when chemists discovered cheaper sources of the hormones in plants. These were used to make synthetic hormones, which could alter the female menstrual cycle, usually controlled by the body's natural sex hormones, preventing pregnancy. The Pill was launched in 1960, and became closely linked with changing sexual attitudes in the ?swinging sixties?. (Photo by SSPL/Getty Images)

Çoğu hormonel ilaç dil dokusunda sararmaya neden olabilmektedir ve dil sararması, hormon ilaçlarının çoğunun yan etkisi olarak meydana gelmektedir.

10. Bağırsak Sorunları:

alimentos-que-ajudam-a-flora-intestinal

Bağırsak problemleri genellikle ağız içi dokularında yaraların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bağırsak sorunlarına bağlı olarak dil ve ağız dokularında yaraların meydana gelmesinin yanı sıra, dil dokusunda sararma da oluşabilmektedir.

11. Ağız İçinde Aşırı Bakteri Birikimi:

antibacterial-treatment-640x480

Dil üzerinde ve diş eti çizgisinin altında yer alan ve gaz salınımı yapan bazı bakteri türlerinin, ağız dokuları içinde aşırı derecede birikmesi sonucu, dil dokusunda sararması, renginde beyazlama ve kötü kokulu nefes oluşmaktadır.

12. Bazı Ağız Bakım Ürünleri:

which-mouthwash

Bazı ağız bakım ürünleri, özellikle de ağız çalkalama suları, dil dokusu renginin turuncu ve sarı bir renk almasına neden olabilmektedir. Çünkü, düzenli olarak kullanılan ağız çalkalama suları, peroksid gibi oksitleyici maddeler ya da hamamelis (cadı fındığı) ve mentol gibi astrenjan (büzücü) ajanlar içermektedirler. Bu maddeler ise, dil dokusu renginin sararmasına ya da turuncu bir hal almasına neden olmaktadır.

13. Bazı Hastalıklar:

fever

Dil sararması ile ilişkili bazı hastalıklar, aşağıda listelendiği şekildedir;

 • Sarılık,
 • İdrar yolları enfeksiyonları,
 • Kızıl hastalığı,
 • Yüksek ateş,
 • Ağız kuruluğu,
 • Coğrafik dil iltihabı,
 • Asit reflü,
 • Aşırı sıcak içecek tüketilmesine bağlı olarak gelişen dil dokusu tahrişleri,
 • Nadiren de olsa HIV/AIDS gibi hastalıklar,
 • Ender olarak oral kanser,
 • Boğaz ağrısı,
 • Mononükleoz,
 • Bademcik iltihabı.

14. Dil Sararmasına Neden Olan Diğer Faktörler:

Most-Painful-Piercing-

Dil dokusunun sararmasına neden olan diğer bazı faktörler ise şu şekildedir;

 • Piercing kullanımı,
 • Diş çekimi,
 • Post nazal drip (bir tür geniz akıntısı),
 • Aşırı kahve tüketimi,
 • Pepto-Bismol gibi, bizmut içeren bazı ilaçlar,
 • Yetersiz ağız hijyeni,
 • Sürekli yumuşak gıdalar tüketmek fakat sert gıdaları tüketmemek. Çünkü sert besinler, özellikle de çiğ sebze ve meyveler, dil dokusu üzerinde bulunan ölü derinin temizlenmesine yardımcı olmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.