Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dil Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Dil Temizliği

Dil temizliği, ağız bakımı kapsamı içinde, diş sağlığı ile ilişkili olan bir uygulamadır. Sağlıklı bir ağız, diş ve dil için, düzenli olarak yapılan diş ve dil temizliği son derece önemlidir. Genellikle insanlar, düzenli olarak dişlerini fırçalasalar dahi, dil temizliğini ihmal edebilmektedirler. Fakat aslında dil, temizliğine ve hijyenine özel ilgi gerektiren bir organdır. Çünkü dil, mikroorganizmaların hızlı şekilde üremesi için oldukça uygun bir organdır. Gün içinde tüketilen besinler, sigara ve hava kirliliği dahi dil temizliğinin olumsuz etkilemekte ve dil sağlığını bozabilmektedir. Özellikle de, oksijensiz ortamda dahi yaşayıp üreyebilen bakteriler ve diğer mikroorganizmalar, dil dokusu üzerinde kolaylıkla çoğalabilmektedir. Tüketilen besinlerden kalan artıklar, iyi bir dil temizliği yapılmadığı takdirde, çok kısa bir süre içerisinde çoğalarak, çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bundan dolayı da, ağız temizliği bir bütün olarak düşünülmeli ve diş, diş eti, dil hep beraber uygun şekilde temizlenmelidir.

Dil Temizliği Önemi ve Faydaları

Her şeyden önce, tam bir vücut sağlığı için gerekli olan dil temizliğinin, önem ve faydaları aşağıda belirtildiği şekildedir;

Ağız kokusu önleyici: Özellikle de, dil temizliği bir çok insanın, toplumda her dört kişiden birinin sorunu olan ağız kokusunun giderilmesi açısından önemlidir. Yeterince temizlenmemiş dil ve dil dokusunda biriken bakteriler ağız kokusunun en önemli nedenidir. Bu nedenle dil temizliği, ağız kokusunun giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Diş ve diş eti sağlığı: Diş ve diş eti sağlığının korunmasına yardımcı olan dil temizliği, yalnızca dil sağlığı açısından değil, tüm ağız içi sağlığı açısından son derece önemli ve faydalıdır. Yeterince özen gösterilmemiş dil temizliği, ağız içinde çoğalan bakterilerin diş ve diş eti dokularına yerleşmelerine neden olarak, diş ve diş eti dokularının zarar görmesine neden olmaktadır. Bundan dolayı da dil temizliği, sağlıklı dişler ve diş etleri için hem önemli hem de faydalıdır.

Acı tat hissinin giderilmesi: Ağızda oluşan acı tat hissinin azaltılması için dil temizliğine özen göstermek son derece önemlidir. Ağız da acı tat ise, tüketilen besinlerin lezzetini dahi olumsuz yönde etkilediği için oldukça rahatsızlık verici bir durumdur. Bu bakımdan dil temizliğinin fayda ve yararları bulunmaktadır.

Burun, sinüs ve boğaz sağlığı: Burun, sinüs ve boğaz sağlığı ile ilgili problemlerin yaşanmaması adına dil temizliği büyük bir öneme sahiptir. Özellikle de boğaz iltihabı gibi sorunlara karşı koruma sağlanması ve böyle bir sağlık sorununun daha hızlı şekilde iyileşmesi için, dil temizliğine özen gösterilmesi hem gerekli hem de faydalıdır.

Ağız içi dokuların korunması: Ağız içi dokuları oldukça hassas ve aynı zamanda da savunmasız dokular oldukları için, ağız boşluğu içinde oluşabilecek, uçuk, yara, aft ya da diğer bazı problemlerin oluşmaması için, dil temizliğine özen göstermek oldukça faydalıdır.

Dil Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Uzmanlara göre, günde en az  1 defa olsa dahi, dil temizliğinin yapılması gerekmektedir. Dil temizliği, ağız, diş, diş eti, burun, sinüs ve boğaz sağlığını da dolaylı ya da direkt olarak etkileyebildiği için, iyi bir dil hijyeni, sağlıklı yaşamayı da beraberinde getirecektir. Fakat dil temizliği genellikle ihmal edildiği için, nasıl yapılacağına dair  pek fazla bilgi de  bulunmayabilmektedir. Buna göre, dil temizliğinin nasıl olması gerektiği ve nasıl yapılacağın dair bazı bilgiler aşağıda listelendiği şekildedir;

1. Dil Dokusunun Anlaşılması

Screenshot_3

Dil temizliği için yapılacak olan ilk işlem, dil dokusunun kontrol edilerek anlaşılmasıdır. Dil, birden fazla farklı bölümlere sahiptir. Öyle ki dil dokusuna yerleşen bakteriler yalnızca yumuşak doku kısmına değil, çatlaklara, tümseklere ve dilin alt kısmına dahi yerleşebilmektedirler. Ağız boşluğundaki bakterilerin yarısı ise, dil dokusu üzerinde yaşamaktadır. Bu durum ise, dil dokusu üzerinde bir film şeklinde yapının oluşması ve çeşitli sağlık problemlerine davetiye çıkarılması anlamına gelmektedir. Eğer dil dokusunun rengi pembe ise, büyük ihtimal ile dil sağlığında bir problem yok demektir. Fakat eğer, dil dokusu renginde değişim gözleniyor ise, dil temizliğinin yetersiz kaldığı anlaşılmaktadır. Buna göre eğer;

  • Dil renginde ciddi değişim varsa,
  • Dil dokusu üzerinde 2 haftadan fazla kalıcı bir tabaka oluşmuş ise,
  • İnatçı bir dil ağrısı ve sızısı mevcut ise, bir doktora gidilmesinde fayda vardır.

Öte yandan, dil ve diğer ağız dokusu için uygun olan asitlik derecesinin bilinmesi ve bu konu hakkında doktora danışılması gerekmektedir. Yine aynı şekilde, dil temizliğinin nasıl olması gerektiğine dair, doktor ile fikir alış verişinde bulunulmalıdır.

2. Uygun Aletin Seçilmesi

Screenshot_4

Birbirinden farklı şekillerde tasarlanmış, çok çeşitli türlerde dil temizleyicileri bulunmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken husus, kişinin kendisine en uygun ve en rahat kullanabileceği dil temizleyici aparatı seçmesidir. Böylece dil temizliği daha etkili şekilde uygulanmış olacaktır.

3. Dil Kazıyıcı ve Fırçalı Aparatlar

Screenshot_5

Dil kazıyıcı aletler, en yaygın şekilde kullanılan ve tercih edilen dil temizleyici aletlerdir. Dil kazıyıcı aparatlar, dil dokusu üzerindeki plakların giderilmesinde son derece etkilidir. Ayrıca dil kazıyıcı aparatların, fırçalı olanları da vardır ve bu formdaki dil temizleyici aparatlar da oldukça kullanışlıdır. Bir de, dil fırçaları vardır ve nispeten yeni üretilen ürünler olmasına rağmen, oldukça yaygın şekilde kullanılmaktadırlar. Dil fırçaları dil kazıyıcı ile birlikte kullanıldığında ise, dil dokusundaki bakterilerin temizlenmesinde daha etkili olmaktadır.

4. Uygun Malzemenin Seçilmesi

Screenshot_6

Çeşitli malzemeler kullanılarak tasarlanan dil temizleyici aletler, metal, plastik ya da silikon gibi malzemelerden yararlanılarak üretilmektedir. Bu materyallerden, kişinin kendisine göre en uygununu seçmesi daha sağlıklı olacaktır. Buna göre, dil temizleyicilerin tasarımında kullanılan ideal malzemeler ve özellikleri kısaca şu şekildedir;

  • Paslanmaz çelik ve bakır, dil temizleyici aletlerin imalatında kullanılan iki yaygın metallerdir. Bu metallerden yapılmış kazıyıcılarda, güvenli sterilizasyonun sağlanması için sıcak su yerleştirilen türleri tercih edilebilmektedir.
  • Plastikten imal edilmiş dil kazıyıcı aparatlar, biraz daha pahalıdır fakat dayanıklı değillerdir ve düzenli olarak değiştirilmeleri gerekmektedir.
  • Silikon kenarlı dil temizleyici aletler ise, dil dokusunun kazınması açısından daha kullanışlı aletlerdir.

Bu dil temizleyici aletlerden en uygununu seçebilmek adına, bir diş hekimi ya da ortodontistin tavsiyesine de başvurmak etkili olabilmektedir.

5. Dil Kazıma ve Fırçalama İşlemleri

Screenshot_7

Dil temizliği için uygun malzeme ve aparat seçildikten sonra, dil temizliği uygulanmaya başlanırken ilk önce, dil tamamı ile dışarı çıkarılmalıdır. Bu sayede hem dil dokusu bütünüyle görülebilecek hem de dil temizliği sırasında yaşanabilecek olan öğürme ve kusma gibi sorunlar da önlenebilecektir.

6. Dili Baştan Sona Kazıma ya da Fırçalama

Screenshot_8

Dil dışarı tamamı ile çıkarıldıktan sonra dil dokusu, arkadan öne doğru sürekli bir şekilde fırçalanmalı ya da kazınmalıdır. Özellikle de, her sabah kahvaltıdan önce bu işlem yapılmalıdır ve gün içinde en az 2 defa, düzenli fırçalama ile birlikte uygulanmalıdır. Ayrıca; dil kazıma ya da fırçalama işlemi sırasında, dil dokusu üzerinde ve dil temizleyici alet üzerinde kalan artıklar durulanmalı ve bu şekilde dil temizliğine devam edilmelidir. Yumuşak hareketler ile dil dokusunu zedelemeden ve acele etmeden dil fırçalama ya da kazıma işlemi uygulanmalıdır.

7. Ağız Çalkalama

Screenshot_9

Bir ağız gargarası kullanılması, dil temizleme süreci boyunca oldukça önemlidir. Çünkü, dil temizleme işlemlerinde yapılan dil kazıma ya da fırçalama uygulamalarının ardından dil dokusu üzerinde kalıntılar kalmaktadır. Bu kalıntılar temizlenmediği takdirde, ağız içinde kötü koku bırakabileceği gibi, dil temizliğini de boşa çıkaracaktır. Bundan dolayı, taze bir nefes ve bütünüyle temiz bir dil dokusu için, dil fırçalama ya da dil kazıma işleminin ardından, gargara ile ağız çalkalama işlemi yapılmalıdır. Daha sonra da ardından su ile ağız çalkalanmalıdır. Ağız çalkalama işlemleri için kullanılabilen bazı gargara türleri ve içerikleri ise şu şekildedir;

Alkol bazlı ağız çalkalama suları ağız içinin kurumasına da yardımcı olabilmektedir,

Ekstra durumlar için ise hidrojen peroksit içeren ağız çalkalama suları tercih edilebilmektedir.

8. Dil Temizleme Aparatının Bakımı

Screenshot_5

Dil temizliği işlemlerinde, dil temizleme süreci ve nasıl uygulandığı önemli olduğu gibi, dil temizleme aparatının temiz kalması ve bakımına özen gösterilmesi de önemlidir. bundan dolayı, dil temizleme aletinin de güzelce yıkanılıp temizlenmesi ve düzenli aralıklar ile yenisi ile değiştirilmesi gerekmektedir.

9. Dil Temizliğinin Rutinleşmesi

Screenshot_10

İdeal şekilde gerçekleştirilen dil temizliğinde, devamlılık çok önemlidir. Düzenli olarak, her gün yapılan dil temizliği, daha sağlıklı sonuçların alınmasına yardımcı olmaktadır.  Bundan dolayı da, dil temizliğinin aksatılmadan rutin bir şekilde ve günde en az 2 kere yapılması gerekmektedir.

10. Sigaranın Bırakılması

Screenshot_11

Sigara yalnızca dil dokusuna zarar vermekle kalmayıp, tüm ağız içi dokularının, dişlerin ve diş etlerinin zarar görmesine neden olmaktadır. Hatta sigara, tüm vücut sağlığı için bir tehlikedir. Bundan dolayı, dil temizliğinin tam ve sağlıklı şekilde sonuç vermesi için, sigara kullanımı terk edilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.