Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Dil Üzerindeki Yeşil Renklenme Durumu Nedir, Neden Olur?

Yaşam kalitesinin artmasında büyük payı olan tat alma organımız dil pembe renkli bir görüntüye sahiptir. Ancak dilin zaman zaman üzerinde renklenme gerçekleşir. Bu renklenme; beyaz, sarı, yeşil, kahverengi tonlarında olabildiği gibi renklenmelerin hastalık habercisi olabileceği unutulmamalıdır. Hastalıklar dışında bu renklenmeler tüketilen gıdalar nedeniyle de oluşabilir. Yazımızda dil üzerinde renklenme durumu neden oluşur sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Dil Üzerinde Renklenme Sebepleri Nelerdir?

Üzeri mukoza ile kaplı bir kas tabakasından oluşan dil üzerindeki mukoza tabakası sürekli olarak kendisini yeniler. Birey beslenmesini sağlarken besinleri çok çiğnemeden yutuyor ya da sürekli olarak sıvı besinler tüketiyorsa ölü hücreler ve mikroorganizmalar kendilerini atamadığından dil üzerinde tabakalaşma sonucu renklenme gerçekleşir. Ayrıca bireyin sahip olduğu bir hastalığın belirtisi olarak da dil üzerinde renklenme görülür.

Yeşil renklenme; dil üzerinde ciddi bir renk farkı oluşturan yeşil renklenme boğaz ve bademciklerde oluşan enfeksiyonlar sonucu oluşan bakteri, virüs, mantar gibi mikroorganizmalar sebebiyle dilde yeşil renklenme görülür. Hastalığın seviyesine göre dil rengi koyu ya da açık tonlarda olabilir.

Bireylerin aşırı miktarda sigara ve alkol tüketimi de dil renginin yeşilleşmesine sebebiyet verebilir. Bunun sebebi dil florasının tahriş olmasıdır. Alkolün bırakılmaması dil florasındaki tahrişi giderek arttıracaktır. Erken teşhis ile birlikte gerçekleştirilmeyen tedavi dil renginde kalıcı hasar bırakacaktır. Böyle bir durumda dilin rengi sadece değişmekle kalmayacak dil tat alma yeteneğini de kaybedecektir kişinin yaşam kalitesinin düşmemesi için erken teşhis ve tedavi oldukça önemlidir.

Kullanılan ilaçlar içerisinde boyar maddelerin bulunması ilaç kullanımı esnasında veya ilaç kullanımından sonra dilde yeşil renk ya da farklı renkler bırakabilir. Özellikle antibiyotiklerin dilde yeşil renk oluşturdukları bilinir. Kısa süreli ilaç kullanımlarında dildeki bu renk değişimi ilaç bırakıldığında eski haline dönebilirken uzun süre yani kronik rahatsızlıklar için kullanılan ilaçlarda ne yazık ki kalıcı renk değişimi gerçekleşebilir. Hatta bireylerin tat duyusunu kaybetmesine sebep olabilir.

Kahverengi renklenme; bireyin çok ciddi bir hastalık sahibi olduğuna ve bağışıklık sisteminin çok zayıf olduğuna işaret eder. Dil renginde kahverengi tabaka fark eden bireyler derhal bir sağlık kurumuna gitmelidir.

Sarı renklenmebağırsaklarda oluşan mantarlar dilde sarı renklenme yapar bağırsaklardaki mantarların artması bireyin kolon kanserine yakalanmasına sebebiyet verebileceğinden bu renklenme ihmal edilmeden doktora gösterilmelidir.

Gri renklenme; ülser gibi mide hastalıkları ve on iki parmak bağırsağı hastalıkları sebebiyle oluşabilir.

Dil üzerinde birçok renk tabakası görülebileceği ve bu tabakanın çeşitli hastalıkların belirtisi de olabilir. Ayrıca bu tabakalaşma sonucu ağızda oluşan kötü kokunun yine tedavi aracılığıyla geçeceği ve düzenli dil temizliği yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

Dil Üzerinde Bulunan Renklenme Nasıl Temizlenir?

Dil üzerinde tabakanın oluşması ile tabaka altında mikroorganizmaların kalmasıyla ağızda kötü koku oluşur. Bu nedenle diş temizliği kadar dil temizliği de oldukça önemlidir. Bunun için her yemekten sonra ağzınıza bol su ile gargara yaparak başlayabilirsiniz. Ayrıca dil üzerindeki tabakayı yok etmek için dili fırçalamak gereklidir. Dil fırçalarken bulantı oluşan bireyler daha rahat kullanışa sahip olan dil kazıyıcılar mevcuttur. Bu aparatları dili çıkarabildiğiniz kadar dışarı çıkartarak dil kazıyıcı dilin en arka bölgesine yerleştirip önüne doğru kuvvetli ve yavaşça çekerek kullanabilirsiniz.

Dil üzerinde bulunan tabakayı bitkisel yöntemlerle de temizleyebilmeniz mümkündür. Bunlar; tuz, probiyotikler, aloevera suyu, karbonat, zerdeçal, siyah turp, kuzukulağı ve semizotu gibi maddeler olabilir. Dil üzerinde bulunan tabakayı bu şekilde yok edebilir ya da en az seviyeye indirebilirsiniz fakat dil üzerindeki tabakadan tamamıyla kurtulabilmek için eğer sigara ve alkol kullanıyorsanız bırakmalısınız. Ayrıca bir hastalığa sahipseniz hastalığınızın tedavisini olarak dildeki renklenmeden kurtulmanız mümkün olacaktır. Aksi halde dil renklenmeniz hastalık nedeni ile devam edecektir.

Dil üzerinde bulunan renklenmeler gerek görüntüsü gerek oluşturduğu ağız kokusu ile bireylerin hayatlarını doğrudan etkiler. Ayrıca çok ciddi hastalıkların habercisi olabileceğinden kesinlikle ihmal edilmeden doktora gösterilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.